2023-03-18 18:06:29 JPM redakcja1 K

Poza Chat GPT: 14 zadziwiających narzędź AI, które każdy powinien teraz wypróbować

Sztuczna inteligencja (AI) staje się teraz „gorącym tematem” dzięki aplikacjom takim jak Chat GPT pokazującym światu jak potężna i kompetentna ona jest.

 

Ujawnienie tych nowo powstałych „produkcyjnych” narzędzi AI w ciągu ostatnich kilku miesięcy jasno pokazało, że nie jest to już coś ważnego jedynie w dziedzinie badań akademickich lub technicznych gigantów Doliny Krzemowej.

W przeciwieństwie do po prostu „viralowej sensacji” AI stało się technologią, którą każde przedsiębiorstwo lub osoba indywidualna może wykorzystać do zrewolucjonizowania swojej pracy, lub wykonywania dowolnej ilość codziennych czynności.

Więc jakie są narzędzia, z którymi każdy powinien się zapoznać, w celu upewnienia, że rozumie, do czego konkretnie zdolna jest dziś AI? Wybrałem niektóre z najważniejszych, by podkreślić, jak możesz zacząć ich dzisiaj używać.

Jeśli tak jak wielu ludzi dopiero zacząłeś zauważać AI po natknięciu się na jedną z najnowszych viralowych aplikacji, możesz zastanawiać się, co mają one wspólnego z tym, co tradycyjnie kojarzymy jako „sztuczna inteligencja”.

Większość ludzi pierwszy raz spotkała się z tym terminem za pośrednictwem science fiction, które od ponad 100 lat zabawia nas historiami angażującymi inteligentne roboty — czasem przyjazne, innym razem nie tak bardzo.

W rzeczywistości, gdy używamy dziś terminu AI zwykle mamy na myśli technologię znaną jako „uczenie maszyn”. Zamiast symulować każdy aspekt naturalnej inteligencji, jak roboty w filmach ten termin odnosi się do algorytmów programujących, które są zdolne do uczenia się — stawania się lepszymi i lepszymi w wykonywaniu jednego konkretnego zadania wraz z dostępem do większej ilości danych.

Uczenie maszyn zasila ogromną liczbę rewolucyjnych narzędzi, które zmieniły to, jak żyjemy — od wyszukiwania informacji online w Google, zakupów na Amazon, oglądania filmów na Netflix lub zamawiania przejazdu Uberem. Teraz najnowsza grupa aplikacji AI oferuje nam możliwość używania ich do każdego zadania, o jakim możemy pomyśleć. Więc przyjrzyjmy się niektórym z nich:

 • Chat GPT

  Zacznijmy od szybkiego streszczenia na temat viralowej sensacji, którą jest Chat GPT. Jest to konwersacyjny interfejs dla dużego modelu językowego OpenAI’s GPT-3, który ostatnio został udostępniony publicznie jako podgląd badań. W odpowiedzi na monity tekstowe takie jak pytania lub instrukcje wyświetli tekst w dowolnej formie włącznie z prozą, poezją i nawet kodem komputerowym.
   
 • Dall-E 2 

  Kolejny projekt OpenAI, który wraz z Chatem GPT jest odpowiedzialny za falę zainteresowania klientów produkcyjnymi AI. Ten konkretny bierze tekst i przekształca go w grafikę komputerową (wizerunki, zdjęcia, rysunki, obrazy itd.).
   
 • Stable Diffusion 2 

  To kolejna aplikacja AI przekształcająca tekst w obraz. W przeciwieństwie do Dall-E 2 jej kod źródłowy tak, jak szczegóły danych treningowych i wag użytych przez jej algorytmy są wolno dostępne publicznie i aplikacja może zostać pobrana oraz zainstalowana na twoim własnym komputerze w przeciwieństwe do dostępności jedynie przez autorski portal w chmurze tak jak to jest w przypadku projektów OpenAI. 
   
 • Lumen 5 

  Narzędzie do tworzenia wideo napędzane przez AI daje każdemu możliwość prostego montowania wideo edukacyjnego, marketingowego czy biznesowego wykorzystując prosty interfejs, przeciągnij i upuść.   
   
 • Soundraw

  Zautomatyzowany generator muzyki ‒ tworzy wolną od tantiem muzykę AI po prostu poprzez wybór gatunku muzycznego, który chcesz stworzyć, instrumentów, które będą użyte, nastroju, jaki chcesz wywołać i długości nagrania. Po tym wszystkim usiądź i pozwól AI skomponować unikalne nagrania.
   
 • Looka

  To narzędzie ułatwia oznakowanie twojej firmy przez użycie AI do stworzenia unikalnych i wyróżniających się logotypów, które przekazują styl i przesłanie twojej firmy. To narzędzie sprawia, że tworzenie zindywidualizowanego materiału marketingowego to bułka z masłem, nawet jeśli nie masz żadnych umiejętności projektowych.
   
 • Podcastle

  Platforma nagrywająca i edytująca dźwięk ze zintegrowanymi narzędziami AI, która pomaga tworzyć wyraźne, super płynne nagrania brzmiące, jak profesjonalnie edytowane przez automatyzowanie zadań takich, jak czyszczenie odgłosów w tle i tworzenie transkryptów.
   
 • Gen-1

  Oparta na chmurze platforma transformująca tekst w wideo tworzy nowe nagrania z tych, które dołączysz, używając komentarzy tekstowych dotyczących zmian i efektów, których oczekujesz lub tworzy animacje z makiet scenorysów. To narzędzi było rozwijane również przez twórców Stable Diffusion. 
   
 • Lalal.ai

  To urządzenie używa systemu sieci nerwowej nazywanego Phoenix w celu zautomatyzowania separacji źródła dźwięku. To wymaga wyodrębniania elementów takich jak wokale, muzyka lub nawet konkretnych nagrań instrumentalnych jak uderzenia bębna czy linia basu z nagrania audio, lub zawartości wideo.  
   
 • Deep Nostalgia

  Czy masz historyczne zdjęcia rodzinne dalekich krewnych lub przodków, których chciałbyś zobaczyć w ruchu? To innowacyjne narzędzie pozwala ci animować twarze ze zdjęć rodzinnych tak, że możesz zobaczyć je uśmiechające się, mrugające i śmiejące jakbyś nagrał wideo z nimi tamtego dnia.
   
 • Murf 

  To narzędzie zmieniające tekst w mowę ułatwiające tworzenie naturalnie brzmiących syntetycznych nagrań wokalnych w 15 językach mając do wyboru ponad 100 głosów i dialektów. Wynik takiej pracy może być łatwo wkomponowany w zautomatyzowany marketing lub treść wideo, automatyzowanie procesu tworzenia narracji i mowy lektora.
   
 • Legal Robot

  To narzędzie zaprojektowanie do automatycznego tłumaczenia skomplikowanych i mylących „zwrotów prawniczych” na prosty język, który może być zrozumiany przez każdego. Pożyteczne zarówno dla laików chcących się upewnić, że rozumieją dokumenty prawne, jak i dla profesjonalistów zajmujących się prawem do upewnienia się, że ich umowy i dokumenty są zapisane terminami zrozumiałymi dla wszystkich.
   
 • Cleanup.Pictures

  To narzędzie AI pozwala na retuszowanie obrazów przez usuwanie niepożądanych obiektów, uszkodzeń lub nawet ludzi, używając procesu znanego jako „wymazywanie”, by pomóc w stworzeniu perfekcyjnego obrazu.
   
 • Fireflies 

  To narzędzie łączy się z narzędziami do wideokonferencji takimi jak Zoom, Teams czy Webex i automatyzuje robienie notatek lub tworzenie transkryptów. Analizuje ono także rozmowy w celu dostarczenia spostrzeżeń na temat dynamiki i podejmowania decyzji, które mają miejsce  w rozmowie.
   
 • Krisp

  Kolejna aplikacja do rozmów konferencyjnych, która używa algorytmów do usunięcia odgłosów z otoczenia, echa i innych rozpraszających elementów w czasie rzeczywistym zapewniając, że zawsze zaprezentujesz się w sposób jasny i profesjonalny.

   

Autor:
Bernard Marr | Tłumaczenie: Eliza Gorzelak

Żródło:
https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2023/02/28/beyond-chatgpt-14-mind-blowing-ai-tools-everyone-should-be-trying-out-now/?sh=8fbbc267a1be

Kontakt
redakcja@pressglobal.pl
kontakt@pressglobal.pl
Developed by Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju „Głos Młodych” and Marcin Larek ⓒ 2022 Pressglobal.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.