2023-04-21 14:10:33 JPM redakcja1 K

Poznaj zwierzęta, których życie miłosne jest bardziej skomplikowane niż twoje

Większość ludzi uczy się o "ptakach i pszczołach", gdy są młodzi, ale życie seksualne w królestwie zwierząt nie jest dla osób o słabym sercu.

David Sewell/Alamy

 

Na każdego pawia, który rozkłada swoje olśniewające pióra, by przyciągnąć do siebie bażanta, przypada inne stworzenie, które robi coś dziwnego lub wręcz śmiertelnie niebezpiecznego w imię przekazania swoich genów.

Poznaj zwierzęta, których życie miłosne jest bardziej skomplikowane niż twoje.

Samce żabnic są najsilniejszymi czepiakami

Aby przetrwać bez zasobów bardziej słonecznych, płytszych wód, stworzenia głębinowe ewoluowały w, parafrazując Karola Darwina, nieskończone formy najbardziej dziwaczne. Weźmy na przykład żabnicę - być może pamiętasz ją z filmu ,,Gdzie jest Nemo?", z jej bioluminescencyjną przynętą i zgrzytającymi zębami. Być może nie wiesz, że ten rybi złoczyńca musiał być kobietą.
 

Rebikoff Foundation

 

To dlatego, że w głębinowych żabnicach, samiec jest niczym więcej niż "małą torbą wypełnioną nasieniem, która reaguje hormonalnie na dojrzałe jajniki samicy", powiedział Ted Pietsch, profesor emeritus na University of Washington's School of Aquatic and Fisheries Science. "Samice wykonują wszystkie polowania i karmienia. Dla samca jedynym celem w życiu jest znalezienie samicy."

Samiec, który w niektórych gatunkach jest tylko jedną szóstą długości samicy, ma ponadwymiarowe oczy i nozdrza, aby znaleźć partnera. Gdy samiec znajdzie samicę, chwyta ją zębami przypominającymi szczypce. Czasami samiec żabnicy trzyma się tylko na tyle długo, aby uwolnić swoje nasienie i zapłodnić jaja samicy. W innych przypadkach, samiec pozostaje w pobliżu.

"Im dłużej pozostaje przywiązany, tym większa jest szansa, że tkanki samca i samicy stopią się" - powiedział Pietsch. "Rzeczywiste komórki stapiają się, to jak bycie lutowanym". Partnerzy czasami nawet dzielą się krwiobiegiem, co pomaga podtrzymać samca. Pietsch powiedział, że żabnice mogły wyewoluować z tej dziwacznej strategii godowej, aby przetrwać w głębinach, gdzie pożywienie jest rzadkie.

Przez lata naukowcy znali te ryby jedynie z martwych okazów wydobytych z głębin. Portugalska Fundacja Rebikoff-Niggeler opublikowała w 2018 roku pierwsze nagranie żywej pary żabnic, dryfującej w głębinach u wybrzeży Azorów na północnym Oceanie Atlantyckim. Malutki samiec jest przypięty do brzucha samicy, ledwo zauważalny wśród jej powłóczystych, podświetlanych czułków.

Ślimaki zamieniają się rolami godowymi i strzelają "rzutkami miłości".

Joris Koene, profesor nadzwyczajny ekologii na Uniwersytecie Vrije w Amsterdamie, bada praktyki reprodukcyjne ślimaków lądowych i słodkowodnych, które opisał jako "męskie i żeńskie w tym samym czasie", z każdym osobnikiem zdolnym do produkcji zarówno jaj, jak inasienia.

Produkcja dużych komórek, takich jak jaja, pochłania wiele zasobów, ale posiadanie każdego pojedynczego ślimaka przygotowanego do podjęcia którejkolwiek z ról godowych zapewnia kluczową korzyść. "Jak tylko napotkasz innego dorosłego osobnika, jest to potencjalny partner do godów" - powiedział Koene.
 

Dr. Joris M. Koene

 

Kiedy para kwalifikujących się ślimaków spotyka się, podchodzą do siebie i zaczynają działać. Podczas godów ślimak dostarczający nasienia wysuwa penisa z otworu w głowie zwanego porem genitalnym i wbija go w por genitalny partnera, aby przenieść nasienie. Część przeniesionego nasienia trafia do zapłodnienia jaja, ale reszta jest kierowana do przewodu pokarmowego ślimaka-biorcy.

Rzutki miłosne to maleńkie kolce, wykonane z tych samych kryształów wapnia, co muszle ślimaków. Podczas godów niektórych gatunków, ślimak dostarczający nasienie strzela do swojego partnera tymi lotkami. Rzutki są pokryte śluzem zawierającym białka, które działają na muskulaturę układu rozrodczego ślimaka biorcy, ostatecznie prowadząc więcej plemników do pozostania na miejscu, zamiast przeniesienia ich do układu pokarmowego.

Dział: Przyroda

Autor:
Kate Golembiewski | Tłumacz: Jagoda Pyrzanowska

Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/02/14/world/animals-with-weird-love-lives-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE