2024-08-14 03:58:05 JPM redakcja1 K

Poznajcie „Eve” – rybę – robota zbierającą DNA

(CNN) – Około 400 kilometrów (250 mil) od najbliższego morza, studenci inżynierii z Politechniki Federalnej w Zurychu ciężko pracują nad najnowocześniejszymi robotami, które mogą zmienić sposoby badania oceanów.

Zdjęcie: CNN

„Eve”, czyli ryba – robot, porusza swoim silikonowym ogonem na boki, zasilana przez ukryte wewnątrz pompki, płynąc płynnie przez chłodne wody Jeziora Zuryskiego, gdzie testuje ją grupa SURF-eDNA. Studenci spędzili ostatnie dwa lata budując szkołę ryb – robotów, a Eve jest ich najnowszym dziełem. „Upodabniając Eve do ryby, minimalnie wpływamy na badany przez nas ekosystem”, stwierdził Dennis Baumann, student studiów magisterskich. Dodał też, że biomimetyczny wygląd powinien zapobiec straszeniu ryb i innych organizmów morskich. „Możemy mieszać się i łączyć z ekosystemem”, wyjaśnił. 

 

Ryba-robot zaprojektowana i wykonana przez studentów z grupy SURF eDNA na Politechnice Federalnej w Zurychu. Zdjęcie: SURFUJ eDNA

Zdolność Eve do kamuflowania się jako ryba nie jest jej jedyną zaletą. Autonomiczny pojazd podwodny jest również wyposażony w kamerę do filmowania pod wodą oraz sonar, który w połączeniu z algorytmem pozwala mu omijać przeszkody. Posiada także filtr do gromadzenia DNA ze środowiska, znanego jako „eDNA”, podczas pływania. Cząsteczki eDNA mogą być wysłane do laboratorium do uporządkowania w celu ustalenia gatunków żyjących w danym zbiorniku wodnym. „Wszystkie zwierzęta w środowisku pozostawiają po sobie DNA, więc wokół krąży DNA, które możemy znaleźć”, mówi Martina Lüthi, habilitowana badaczka na Politechnice Federalnej w Zurychu. 

Studenci mają nadzieję, że Eve będzie w stanie dać naukowcom bardziej szczegółowy obraz oceanów i ich mieszkańców. Pomimo zajmowania ponad 70% naszej planety, wiele z tego, co znajduje się pod powierzchnią oceanów, pozostaje tajemnicą. Narzędzia takie jak autonomiczny pojazd podwodny i zdalnie sterowane maszyny są coraz częściej używane do eksploracji oceanów i lepszego poznania środowiska podwodnego. Na przykład założona w Kalifornii grupa Aquaai stworzyła drony przypominające błazenki, które zbierają informacje, takie jak poziom tlenu, zasolenia i pH w drogach wodnych. W ubiegłym roku łazik uchwycił najgłębiej sfilmowaną rybę na głębokości 8300 metrów. 

Wykorzystanie eDNA do monitorowania bioróżnorodności rośnie, ale pobieranie próbek może być dość ograniczone – niektórzy badacze nadal zbierają je opierając się na brzegu łodzi i nabierając wodę do kubła. Bardziej zaawansowane narzędzia do szczegółowego badania środowiska mogą być kluczowe dla lepszej ochrony oceanów, w czasach, kiedy środowiska oceaniczne są narażone ze względu na zmiany klimatu, nadmierne połowy i działalność człowieka. „Chcemy zbudować solidne narzędzie dla biologów” stwierdził Baumann i dodał, że ma nadzieję, że kiedyś będą mogli zwiększyć skalę swojej technologii, aby była dostępna dla każdego badacza, który chce z niej korzystać. „Może uda nam się zapobiec zagrożeniu lub wymieraniu gatunków”. 

Dział: Przyroda

Autor:
Amy Gunia, Alkira Reinfrank | Tłumaczenie: Klaudia Lorent - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/science/switzerland-dna-collecting-robot-fish-hnk-spc/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE