Prada zaprojektuje nowy skafander kosmiczny dla NASA
Astronauci NASA będą podróżować w dobrym stylu, za sprawą luksusowego domu mody Prada, który pomoże zaprojektować skafandry kosmiczne na misję księżycową zaplanowaną na 2025 rok.
Buzz Aldrin na Księżycu w 1969 roku w jednym z oryginalnych skafandrów kosmicznych. Zdjęcie: NASA
Włoski dom mody będzie współpracował przy projekcie kombinezonów z inną prywatną firmą, Axiom Space. W komunikacie prasowym Axiom poinformował, że Prada wniesie do projektu doświadczenie w zakresie materiałów i produkcji.
Jeden z astronautów powiedział BBC, że jego zdaniem Prada sprostała wyzwaniu ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie w projektowaniu. Zostało ono zdobyte nie tylko na wybiegach w Mediolanie, ale także dzięki zaangażowaniu Prady w zawodach żeglarskich o Puchar Ameryki.
"Prada ma duże doświadczenie z różnymi rodzajami tkanin kompozytowych i może być w stanie wnieść realny wkład techniczny w zewnętrzne warstwy nowego skafandra kosmicznego", twierdzi profesor Jeffrey Hoffman, który brał udział w pięciu misjach Nasa i odbył cztery spacery kosmiczne.
Zaznaczył jednak, że ludzie nie powinni oczekiwać, że zobaczą astronautów w "skafandrach przyozdobionych w tureckie wzory lub innych fantazyjnych motywach. Najważniejsze jest utrzymanie odpowiednich warunków termicznych".
"Skafander kosmiczny jest jak miniaturowy statek kosmiczny. Musi dostarczać ciśnienie, tlen, utrzymywać odpowiednią temperaturę" - dodał. Na początku tego roku firma Axiom zaprezentowała skafander kosmiczny, który miał być wykorzystany w nadchodzącej misji Artemis 3. Kombinezon ważył 55 kg i został zaprojektowany z myślą o kobietach.
W komunikacie prasowym Artemis i Prada stwierdziły, że wykorzystają "innowacyjne technologie i wzornictwo", aby umożliwić "większą eksplorację powierzchni Księżyca niż dotychczas".
Misja Artemis 3 będzie pierwszym lądowaniem załogi na Księżycu od czasu Apollo 17 w 1972 roku, a w jej składzie pojawi się pierwsza kobieta, która wylądowała na Księżycu - Christina Koch.
Dział: Nauka
Autor:
Jonathan Josephs i Antoinette Radford | Tłumaczenie: Alicja Cecot
Źródło:
https://www.bbc.com/news/science-environment-67022619