2024-12-30 14:12:46 JPM redakcja1 K

Próba sztucznej inteligencji w pomocy przy wykrywaniu problemów z sercem przed pojawieniem się objawów

Nowo powstałe urządzenie sztucznej inteligencji, wykorzystywane do zidentyfikowania osób z chorobami serca zanim pojawiają się pierwsze objawy. Narzędzie analizuje dokumentację medyczną pacjenta i poszukuje niepokojących wyników, które mogą wskazywać na rozwój migotań przedsionków u pacjenta.

Zdjęcie: Getty Images

Migotanie przedsionków to wada serca, powodująca nieregularne i często zbyt szybkie bicie serca, co znacząco zwiększa szansę udaru u osób cierpiących na tę dolegliwość. 
John Pengelly, u którego migotanie przedsionków wykryto podczas badania, wyraził ogromną wdzięczność za szybką diagnozę. Były kapitan wojska powiedział, że obecnie przyjmuje leki, redukujące ryzyko udaru. 
 U około 1,6 miliona ludzi w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano migotanie przedsionków. Mimo to Brytyjska Fundacja Serca (BHF) szacuje, że istnieją tysiące nieświadomych swojej dolegliwości pacjentów. W momencie szybkiego wykrycia i leczenia migotania przedsionków, ryzyko udaru zostaje znacząco zredukowane. 
 Wynalezione przez naukowców oraz praktykantów z Uniwersytetu Leeds i Szpitalu w Leeds narzędzie nadal jest w fazie testów w ramach programu „Znajdź AF” (ang. Find-AF), finansowanego przez BHF oraz Organizację Charytatywną Szpitala w Leeds. 
 Algorytm narzędzia został zaprojektowany do wykrycia sygnałów, wskazujących na ryzyko rozwoju tej dolegliwości u pacjenta i aktualnie jest wykorzystywany do analizy dokumentacji medycznej w West Yorkshire. 
 Pan Pengelly, który spędził 29 lat w Korpusie Żywieniowym Armii (ang. Army Catering Corps) zanim przeszedł na emeryturę, został zdiagnozowany z wadą serca po zgodzeniu się na udział w testach: „Nie spodziewałem się, że coś takiego może mi się przytrafić.” Pacjent stwierdził, że nigdy nie odczuwał żadnych objawów, ale teraz przyjmuje leki, które pozwolą mu żyć przez wiele lat.

 

Zdjęcie: Getty Images

Algorytm wykrywa ryzyko na podstawie takich czynników jak: wiek, płeć, etniczność oraz inne dolegliwości, w tym niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, chorobę wieńcową oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Szacunki pokazują, że migotanie przedsionków jest przyczyną około 20 tys. udarów rocznie w Wielkiej Brytanii. 
 „Zbyt często pierwszym objawem niewykrytego migotania przedsionków jest udar” - powiedział Chris Gale, profesor medycyny sercowo-naczyniowej Uniwersytetu w Leeds oraz honorowy konsultant kardiologa w Leeds Teaching Hospitals NHS Trust. „Taka nagła zmiana jest dewastująca dla pacjentów i ich rodzin”.
 Dr. Ramesh Nadarjah z Leeds Teaching Hospital NHS Trust wyraził nadzieję, że badanie spowoduje zmniejszenie się liczby udarów w całym kraju: „Mamy nadzieję, że takie podejście spowoduje wzrost liczby pacjentów zdiagnozowanych z migotaniem przedsionków we wczesnym stanie dolegliwości. Ci pacjenci będą mieli szansę na zredukowanie ryzyka udaru”. 

Dział: Aktualności

Autor:
bbc.com | Tłumaczenie: Julia Knychała - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cwyxd1p98yro

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE