2024-06-07 21:13:23 JPM redakcja1 K

Przez ostatnie 12 miesięcy odnotowano rekordowe temperatury na świecie. Eksperci twierdzą, że będą one „stosunkowo niskie” od tych z przyszłości

Przez ostatnie 12 miesięcy globalne temperatury pobijały rekordy, a poprzedni miesiąc był najcieplejszym zarejestrowanym majem w historii, ogłosił w środę serwis ds. zmian klimatu programu Copernicus Unii Europejskiej.

Słońce zachodzi za zadymionym niebem i spalonym lasem Oak Fire niedaleko Mariposy, Kalifornia, 24 lipca 2022. Fot. David McNew/ Getty Images

W maju średnia globalna temperatura wyniosła 1,52 stopni Celsjusza powyżej średniej z okresu przedindustrialnego, ustanawiając 11 miesiąc z rzędu, kiedy średnia globalna temperatura wynosiła przynajmniej 1,5 stopni Celsjusza więcej niż średnia przedprzemysłowa. Średnia globalna temperatura od czerwca 2023 do maja 2024 roku wyniosła 1,63 stopni Celsjusza powyżej średniej okresu przedindustrialnego, co jest niepokojącą tendencją, która może oznaczać, że świat zbliża się do progu ustalonego na porozumieniu paryskim dotyczącym zmian klimatu.

Efekty są już odczuwalne na całym świecie. Stany Zjednoczone mierzą się z kolejnym latem ekstremalnych upałów wraz z pożarami lasów w Kalifornii i „wybuchowym” sezonem huraganów na Atlantyku. W zeszłym miesiącu śmiertelne powodzie zabiły setki osób w Afganistanie, Brazylii i Indonezji, podczas gdy dziesiątki osób zmarło w Indiach z powodu ekstremalnego gorąca, ale to może być dopiero początek, ostrzegają eksperci. „Seria najcieplejszych miesięcy będzie zapamiętana jako stosunkowo niska”, oświadczył Carlo Buontempo, dyrektor serwisu ds. zmian klimatu programu Copernicus. 

Buontempo mówi, że ta tendencja jest „szokująca, ale nie zaskakująca” i zaznaczył, że w trakcie, gdy rekordowe pasmo może zostać przerwane, „ogólny ślad zmian klimatycznych pozostaje i nie widać żadnych oznak zmiany tej tendencji”. 

Pomimo wzrastających temperatur, istnieje jeszcze czas na dokonanie zmiany- pod warunkiem, że podjęte zostaną znaczące działania minimalizacji emisji gazów cieplarnianych. „(...) jeśli w najbliższej przyszłości uda nam się ustabilizować zagęszczenie gazów cieplarnianych w atmosferze, pod koniec wieku możemy być w stanie powrócić do tych ‘niskich’ temperatur”, powiedział Buontempo.

Raport pojawia się, gdy Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterres, podjął decyzję o bardziej ambitnych działaniach klimatycznych- zauważając, że istnieje 80% prawdopodobieństwa na przynajmniej jeden rok między 2024 a 2028 chwilowo przekraczający 1,5°C i 47% prawdopodobieństwa na to, że globalna temperatura, uśredniona w całym pięcioletnim okresie 2024-2028, przekroczy 1,5°C powyżej tej z okresu preindustrialnego.

„Przez ostatni rok, każdy obrót kalendarza zwiększał temperaturę”, powiedział Guterres. „Nasza planeta próbuje nam coś przekazać, ale my nie słuchamy. Łamiemy rekordy globalnych temperatur i zbieramy żniwa zawieruchy”.

Autor:
Simmone Shah | Tłumaczenie: Weronika Sokół

Źródło:
https://time.com/6985953/global-record-breaking-temperatures/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE