Pszczoły żyją znacznie krócej i jest to problem na całym świecie
Nowe badania pokazały, że długość życia pszczół miodnych zmniejszyła się o 50 procent w ciągu ostatnich 50 lat, tak samo jak jednego z dziesięciu gatunków dzikich pszczół, któremu grozi wyginięcie.
Freepik
Długość życia pszczół jest istotny dla przyszłości ludzkości, ponieważ bez nich i innych owadów zapylających nie jest możliwa hodowla i produkcja większości roślin uprawnych, które służą ludziom jako pożywienie.
Umieralność pszczół była szczególnie widoczna w Ameryce zimą 2006/2007, kiedy komercjalni pszczelarze stracili 90 procent kolonii. Podobne zjawisko zauważono też w Kanadzie, Australii, Belgii, Francji, Holandii, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii i Polsce.
Trochę później, w ciągu chłodnej zimy 2012/2013 zginęło 29 procent kolonii pszczół w Wielkiej Brytanii.
Prowadzący badania z Uniwersytetu Maryland używali matematycznego modelu aby przedstawić, jak krótsze życie pszczół może doprowadzić do masowego umierania kolonii. Według ich danych, od 1969. roku długość życia pszczół skróciła się z 34 do raptem 18 dni.
Możliwe, że pszczoły są osłabione nowymi generacjami pestycydów, których nie było 50 lat wstecz. Pyłek, którym pszczoły karmią swoje larwy często jest zanieczyszczony pestycydami, a to może pogarszać ich sytuację, ponieważ są narażone na małe dawki bardzo toksycznego rodzaju pestycydów, zwanych neonikotynoidami, które zmniejszają ich odporność na choroby.
Dział: Ciekawostki
Autor:
Magazin Politika | Tłumaczenie: Mateusz Majzer
Źródło:
https://magazin.politika.rs/scc/clanak/526894/Zivot/pcele-otrov-pesticidi