Rak ma nawet wpływ na osoby bliskie – nowy model zaprezentowany dla bezpośredniego wsparcia
Diagnoza raka jest ciężka dla osoby, którą to dotknęło. Ma to jednak wpływ również na osoby bliskie. W nowej pracy naukowej pielęgniarka Maria Samuelsson przedstawiła model, który dotyczy tego, w jaki sposób bliscy pacjentowi z rakiem jelita grubego, mogą otrzymać wsparcie.
W nowej pracy naukowej sporządzony jest model wsparcia dla osób najbliższych.
-Widziałam w mojej pracy, jak wpływa to na osoby bliskie. Może prowadzić to do chorób związanych ze stresem, zwolnień lekarskich lub zmniejszonej umiejętności zarządzania codziennością. Dlatego było to interesujące, aby opracować model dla osób bliskich, którzy mogą to wykorzystać w opiece zdrowotnej, mówi Maria Samuelsson.
W jej pracy badawczej zaczęła ona wnikać w modele wsparcia, które już istnieją. Później okazało się, że dzisiejszy model skupia się tylko na osobach bliskich i ich opiekuńczych rolach, lub zabiera aż zanadto środków i czasu, aby go używać. W różnych częściach badania kobieta przeprowadziła wywiad z pielęgniarkami pierwszego kontaktu i bliskimi na temat ich doświadczeń dotyczących wsparcia bliskiego i jakie istnieją ich potrzeby.
Wsparcie dla ich własnego dobra
Maria Samuelsson przedstawiła, że potrzebne są interwencje, które są bezpośrednio zwrócone do osób bliskich.
-Musimy myśleć, że dotyczy to wsparcia dla osób bliskich. Dotyczy to znalezienia modelu dla najbliższych i ich dobra, nie tylko pośrednio, gdyż bliscy są ważni we wspieraniu chorego.
Ważne, aby zapobiegać
Podczas procesu skonsultowano się z pielęgniarkami pierwszego kontaktu na temat metod, które są praktycznie odpowiednie. Zapobieganie i działania to najważniejsze kwestie, według Marii Samuelsson.
-Model, który został przedstawiony, skupia się na przygotowaniu tych najbliższych nie tylko na chorobę i leczenie, ale też na ich własne doświadczenie z rakiem. Jest to ważne, aby zachęcać osoby bliskie, żeby wyrażały swoje potrzeby w zakresie wsparcia. Zaleceniem jest również to, że istnieje możliwość wsparcia nawet po zakończonym leczeniu, aby zaspokoić potrzeby, które pozostały.
Do czego masz nadzieję, że przyczyni się twoja praca naukowa?
-Na rozmowy dotyczące lepszego wsparcia osób bliskich i ich opieki zdrowotnej nad chorymi na raka. Obecnie planuję wraz z pielęgniarkami pierwszego kontaktu, pacjentami oraz osobami bliskimi ocenić wprowadzenie w życie modelu i jego efekty. Moje badania są przeprowadzane z pacjentami leczonymi na raka jelita grubego, lecz może to również być dostosowane do korzystania w innych okolicznościach.
Dział: Człowiek
Autor:
Cecilia Lindberg | Tłumaczenie: Paulina Wilczek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://mau.se/nyheter/cancer-paverkar-aven-anhoriga--ny-modell-for-riktat-stod-presenterad/