Regularne nitkowanie zębów zmniejsza ryzyko udaru
Przeprowadzone badanie ukazało, że regularne nitkowanie zębów może zmniejszyć ryzyko udaru nawet o 44%.
![](/storage/uploads/UkCAeABPh7V5wlpMy6mV0D5SKXSgkACUBIEftULC.jpg)
Zdjęcie: Pixabay
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Karolinie Południowej opublikował niedawno w Czasopiśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego (AHA) wyniki badania o związku użycia nici dentystycznej z ryzykiem udaru. Te same rezultaty, zostały przedstawione na „Międzynarodowej Konferencji Udaru Mózgu 2025”, która odbyła się w Los Angeles (LA) 5 lutego.
To badanie jest częścią wielkoskalowej analizy, przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych na temat Społecznego Ryzyka Miażdżycy. Uczestnikami było 6278 osób, o przeciętnym wieku 62 lat. Zespół badawczy obserwował ich przez 25 lat, żeby określić ich nawyki nitkowania zębów, podwyższone ciśnienie krwi, cukrzycę, wysoki cholesterol, wskaźnik masy ciała, poziom edukacji i częstotliwość mycia zębów, a także wizyt u dentysty. Podczas tego okresu 434 osoby zostały zdiagnozowane z udarem, z których u 147 stwierdzono zakrzepicę dużych tętnic mózgowych, u 97 zakrzepicę sercową, a u 95 miażdżycę tętnic małych. 1291 osób miało stwierdzone migotanie przedsionków.
Badanie ukazało, że ludzie, którzy regularnie nitkowali zęby, mieli 22% mniejszą częstotliwość występowania udaru niedokrwiennego, niż ci, którzy tego nie robili. Dodatkowo, mieli oni 44% mniejsze występowanie udaru mózgu, spowodowanego zatorami sercowymi i 12% mniejsze występowanie migotania przedsionków. Ten trend występował niezależnie od regularnego mycia zębów czy wizyt u dentysty. Jednak im częstsze nitkowanie zębów, tym większa redukcja ryzyka zdrowotnego.
„Nitkowanie zmniejsza ryzyko występowania infekcji ust i chorób dziąseł, powiązanych ze stanami zapalnymi” powiedział doktor Sobik Sen, który przeprowadzał to badanie. - „Podczas kiedy nitkowanie nie jest jedynym sposobem na zapobieganie udarowi, jest to zdrowy, łatwy do nabycia i niedrogi nawyk, który nie jest limitowany lokalizacją”.
Jednak badanie to miało limity w tym, że polegało na samoocenach uczestników, którzy skupieni byli jedynie na udarach i chorobach serca. Dodatkowo, ludzie, którzy regularnie nitkowali zęby, mogli mieć inne zdrowe nawyki, które nie zostały zgłoszone podczas badania.
Pomimo iż poprzednie badania potwierdziły, że choroby dziąseł mogą prowadzić do chorób naczyń mózgowych lub chorób sercowo-naczyniowych, Uniwersytet Narodowy w Seulu ogłosił badanie, które po obserwacji 3.97 miliona dorosłych przez 10 lat ukazało, iż ryzyko udaru zwiększa się o 9 do 12% po przechodzeniu choroby dziąseł lub utracie zębów. Szwedzki zespół badawczy także ogłosił, że ryzyko występowania choroby sercowo-naczyniowej jest aż o 49% wyższe u pacjentów z chorobami dziąseł.
Dział: Medycyna
Autor:
Moon Ji-Yeon | Tłumaczenie: Alicja Kempara — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.chosun.com/medical/2025/02/03/PGQYE7QUDJGPBPP5T2WYPW2IOI/