2024-07-22 12:25:26 JPM redakcja1 K

Rezerwat przyrody świętuje odnalezienie 500. gatunku ćmy

Rezerwat przyrody zidentyfikował swój 500. gatunek ćmy, który nie był tam widziany od 50 lat.

Zdjęcie: Ed Pritchard 

Obserwacja w RSPB Saltholme to dopiero czwarty przypadek odnotowania ćmy Reed Minor w hrabstwie Durham od czasu jej pierwszego stwierdzenia w 1881 roku. Jest to jeden z 12 nowo zarejestrowanych gatunków ćmy w rezerwacie, które są uważane za rzadkie w skali kraju. Strażnik rezerwatu, Ed Pritchard, powiedział: „Znalezienie trzciniaka mniejszego jest ekscytujące, ponieważ pokazuje wartość wszystkich prac dla ochronny przyrody, które tu prowadzimy”. 

Bez tytułu.png 

Według organizacji charytatywnej Butterfly Conservation( Ed- Ochrona Motyli), w Wielkiej Brytanii występuje około 2500 gatunków ćmy. Zdjęcie: Ed Pritchard 

Inne ważne gatunki ćmy, które zostały niedawno odkryte, obejmują mikro-ćmy Tansy Plume, Saltern Lance, Northern Crescent i Sweet Grass Minor, najbardziej wysunięte na północ obserwacje tego gatunku do tej pory. Według organizacji charytatywnej Butterfly Conservation, ogólna liczba motyli w Wielkiej Brytanii spadła o 33% od 1968 roku. „Ćmy to fascynujące stworzenia i okno na szerszy świat owadów i różnorodności biologicznej” - powiedział Pritchard. „Mamy tendencję do niedoceniania tego, co dla nas robią, ponieważ mówiąc prościej, bez ćmy i innych zapylaczy różnorodność biologiczna i rolnictwo upadłyby” - dodał. 

Bez tytułu.pngZmrocznik gladysz rozszerza swój zasięg na północ. Zdjęcie: Ed Pritchard  

Regularna obserwacja ciem w RSPB Saltholme rozpoczęło się w 2013 roku, kiedy to zarejestrowano 161 gatunków ciem. Chris Francis, starszy kierownik obiektu w RSPB Saltholme, powiedział: „Ćmy są tak zróżnicowaną grupą i tak samo piękne i imponujące jak motyle”. „Chociaż odnotowanie 500. gatunku ćmy to wspaniała wiadomość, populacje naszych owadów są zagrożone i musimy zrobić znacznie więcej, aby odwrócić ten spadek, przeciwdziałając zmianom klimatu, a także tworząc odpowiednie warunki dla rozwoju tych gatunków”. 

Dział: Przyroda

Autor:
BBC | Tłumaczenie: Jakub Mikołajek - praktykant Fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cl5yen8qz8yo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE