Robot-wąż do chirurgii nowotworowej
Robot, który imituje elastyczność węża, może być wykorzystywany w chirurgii nowotworowej w ciągu najbliższych 10 lat, twierdzą eksperci
Zdalnie sterowany robot, nazwany COBRA, był wcześniej używany w inżynierii odrzutowej i elektrowniach atomowych. Uniwersytet w Nottingham, który opracował robota, zabezpieczył fundusze, aby robot był pierwszym tego typu urządzeniem w Wielkiej Brytanii. Profesor Dragos Axinte powiedział: „Rozpoczęliśmy wczesne testy, aby sprawdzić, czy robot może wykonywać zabiegi chirurgiczne”.
Naukowcy, którzy współpracują z Rolls-Royce'em, powiedzieli, że zapewnili fundusze z Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC), by dostosować robota COBRA do zastosowania w chirurgii - a konkretnie w chirurgii raka gardła i urazów. Powiedzieli, że podczas gdy takie procedury medyczne są obecnie wykonywane za pomocą narzędzi endoskopowych, COBRA może zaoferować zespołom chirurgicznym większą zręczność, dokładność i widoczność wysokiej rozdzielczości. Urządzenie zostało wykorzystane w ramach wstępnych badań w szpitalu w Leicester.
Profesor Axinte, który kieruje zespołem, powiedział: „Węże z definicji są smukłe i dzięki temu można nimi łatwo manewrować za pomocą prostego joysticka. Do tej pory to co udało nam się zrobić z tą technologią to dostać się do wnętrza silników. Skontaktowało się z nami kilku chirurgów ze szpitala w Leicester w sprawie przełożenia tej technologii na dziedziny medyczne. Robot ma potencjał w szerokim zakresie zastosowań, a medycyna jest ekscytującym kierunkiem do podjęcia naszych badań."
Zespół powiedział, że ultra-smukły pięciometrowy robot, który ma mniej więcej taką samą grubość jak ołówek – 9 milimetrów średnicy – mógłby z łatwością prześlizgiwać się przez ciasne przestrzenie i okrążać ciasne zakręty. Wstępne badania nad zastosowaniem COBRY w medycynie zostały przeprowadzone przez dr Oladejo Olaleye, konsultanta ds. uszu, nosa i gardła oraz chirurga robotycznego z University Hospitals of Leicester NHS Trust.
Robot został przetestowany na ludzkim manekinie, by uzyskać dostęp do trudno dostępnych części z tyłu gardła za pośrednictwem jamy ustnej - miejsc obecnie niedostępnych bez wysoce inwazyjnej operacji. Kamera o wysokiej rozdzielczości zapewniała doskonałą widoczność gardła wyświetlaną na ekranie operacyjnym.
Dr Olaleye powiedział: "Osiągnięcie wyraźnego widoku na nowotwory gardła i skrzynki głosowej przełoży się, miejmy nadzieję, na pełne usunięcie guzów z mniejszym bólem, szybszym wyjściem ze szpitala, poprawą przeżywalności i lepszymi wynikami rehabilitacji dla naszych pacjentów".
Dział: Technologia Robotyka
Autor:
Rob Sissons, Jennifer Harby | Tłumaczenie: Natalia Warda
Źródło:
https://www.bbc.com/news/uk-england-nottinghamshire-64333828