Rój meteorów Orionidów rozświetli nocne niebo przez większą część listopada
Orionidy to fragmenty komety Halleya, którą po raz ostatni mogli zobaczyć przypadkowi astronomowie w 1986 r.
Źródło: VCG via Getty Images
Rój meteorów Orionidy, uważany za jeden z najpiękniejszych rojów w roku, może rozświetlić niebo spadającymi gwiazdami przez większą część przyszłego miesiąca. NASA podała, że szczyt aktywności Orionidów przypada co roku na połowę października. Meteory te są znane ze swojej jasności i prędkości.
Możliwość zobaczenia spadających gwiazd zależy od czystego nocnego nieba, gdyż jasny, ubywający księżyc przesuwa się między fazami pełni i ostatniej kwadry, przyćmiewając słabsze meteory i zmniejszając liczbę meteorów widocznych dla obserwatorów.
Według NASA niektóre Orionidy pozostawiają po sobie świecące „pociągi”, czyli rozżarzone kawałki szczątków w ślad za meteorem, których obecność może utrzymywać się nawet kilka minut, a niektóre szybsze meteory mogą również przekształcić się w kule ognia. Meteory Orionidy są fragmentami komety Halleya i znajdują się w otoczeniu najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba.
„Za każdym razem, gdy Halley powraca do wewnętrznego układu słonecznego, jego jądro wyrzuca lód i skalisty pył w przestrzeń kosmiczną. Te ziarna pyłu ostatecznie stają się Orionidami w październiku, a Eta Akwarydami w maju, jeśli zderzą się z atmosferą Ziemi” – powiedziała NASA.
W szczytowym momencie roju meteorów, zaplanowanym na poniedziałek, obserwatorzy nieba będą mogli zobaczyć nawet 15 meteorów na godzinę, w zależności od tego, w którym miejscu na półkuli północnej się znajdują.
Źródło: VCG via Getty Images
Choć czyste niebo jest ważne, drugim najważniejszym warunkiem obserwacji jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczeń świetlnych.
Bill Cooke, szef Biura Środowiska Meteorytowego NASA w Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Huntsville w Alabamie, radzi początkującym obserwatorom nieba znaleźć miejsce z dala od świateł miasta.
„Przyjdź przygotowany z kocem. Połóż się płasko na plecach i spójrz w górę, obejmując jak najwięcej nieba” – powiedział na stronie NASA. „W mniej niż 30 minut w ciemności twoje oczy się przyzwyczają i zaczniesz widzieć meteory”.
NASA podaje, że Orionidy można obserwować zarówno na półkuli północnej, jak i południowej w godzinach od północy do świtu. Choć szczyt roju meteorów Orionidy przypada na 21 października, to gwiazdy te będą aktywne do 22 listopada.
Kometa Halleya potrzebuje 76 lat, aby okrążyć Słońce, a ostatni raz była widoczna dla zwykłych astronomów w 1986 roku. NASA poinformowała, że nie przewiduje się, aby kometa ponownie weszła do wewnętrznego Układu Słonecznego przed 2061 rokiem.
Dział: Kosmos
Autor:
Greg Wehner | Opracowanie: Redakcja Michalina Szostek
Źródło:
https://www.foxnews.com/science/orionid-meteor-shower-light-up-night-sky-through-most-november