Rosja stworzyła platformę do badania silników w wirtualnej rzeczywistości
Naukowcy z Uniwersytetu w Samarze stworzyli pierwszą w Rosji platformę edukacyjną do studiowania silników w wirtualnej rzeczywistości, poinformowała służba prasowa uczelni.
iStock.com / Thinkhubstudio
„Specjaliści z centrum inżynieryjnego Uniwersytetu im. Koroleva w Samarze opracowali pierwszą w Rosji wirtualną platformę edukacyjną do studiowania struktury silników lotniczych i rakietowych” – napisano w oświadczeniu.
Według służby prasowej, stworzony kompleks oprogramowania pozwala na bardziej szczegółowe i wizualne badanie struktury i działania silników na podstawie ich dokładnych modeli 3D umieszczonych w wirtualnej rzeczywistości. Opracowanie ma być wykorzystywane nie tylko do szkolenia studentów w specjalistycznych dziedzinach, ale także do prowadzenia doradztwa zawodowego dla młodzieży szkolnej i podnoszenia poziomu zawodowego pracowników przedsiębiorstw budujących silniki.
„W oparciu o naszą platformę programową można demontować i składać modele 3D silników, uruchamiać wirtualne jednostki i monitorować procesy robocze zachodzące w ich wnętrzu, identyfikować ewentualne usterki, a nawet wymieniać uszkodzone części. Istnieje kilka poziomów złożoności i szczegółowości wyświetlania – od najprostszego poziomu dla uczniów do poziomu profesjonalnego, przeznaczonego dla specjalistów z przedsiębiorstw” – służba prasowa cytuje Iwana Zubrilina, dyrektora centrum inżynieryjnego.
Według niego, obecnie platforma umożliwia badanie silników turbinowych, rakietowych i tłokowych. W przyszłości kompleks oprogramowania może zostać zmodyfikowany i rozszerzony o badania innych typów silników.
Rozwój został przeprowadzony przez centrum inżynieryjne we współpracy z Instytutem Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu w Samarze oraz firmą AR SOFT z Samary. Platforma została oparta na wirtualnym symulatorze opracowanym wcześniej w centrum inżynieryjnym do szkolenia przyszłych inżynierów i projektantów silników lotniczych. Okulary VR i kontrolery służą do zanurzenia się w wirtualnym środowisku i manipulacji z modelami 3D. Użytkownicy będą mogli łączyć się z publiczną platformą za pośrednictwem internetu.
„Pod względem technicznym i funkcjonalnym platforma jest gotowa do użytku, a obecnie wprowadzamy do niej wykończenie. To opracowanie można nazwać unikalnym, ponieważ na rynku krajowym nie ma jeszcze takiego kompleksu oprogramowania” – oświadczył Zubrilin.
Za pomocą platformy specjaliści będą mogli nie tylko studiować na swoim poziomie zawodowym „anatomię” niektórych nowych, nieznanych wcześniej silników, ale również przećwiczyć niektóre operacje technologiczne montażu i demontażu jednostek, z uwzględnieniem prawidłowej kolejności użycia narzędzi i przestrzegania norm bezpieczeństwa.
Dział: Technologia
Autor:
RIA Novosti | tłumaczenie: Joanna Nowak