Rosnące zużycie energii przez AI przyczynia się do 13-procentowego wzrostu emisji Google
Google odnotowało 13-procentowy wzrost emisji w ubiegłym roku, pomimo celów giganta technologicznego dotyczących osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do końca dekady. Przyczyną wzrostu jest rosnące zużycie energii napędzane przez rozwój sztucznej inteligencji (AI).
Znak Google wisi nad wejściem do nowego budynku firmy, 6 września 2023 r., Nowy Jork. Źródło: Peter Morgan, Associated Press file
„Wraz z dalszą integracją sztucznej inteligencji w nasze produkty, redukcja emisji może być trudna ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię wynikające z intensywnych obliczeń związanych z AI oraz emisji związanych z oczekiwanym wzrostem inwestycji w naszą infrastrukturę techniczną” - czytamy w rocznym raporcie środowiskowym Google.
Firma nadal stawia sobie za cel redukcję całkowitych emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku. Firma planuje również inwestować w rozwiązania dotyczące usuwania dwutlenku węgla z atmosfery, aby neutralizować pozostałe emisje.
Jednak od roku bazowego 2019 emisje Google'a wzrosły o 48 procent, zwiększając się z równowartości 9,7 miliona ton dwutlenku węgla do 14,3 miliona ton – jak wynika to z raportu opublikowanego we wtorek. Konsumpcja prądu w centrach danych Google wzrosła o 17 procent w zeszłym roku, przekraczając 24 terawatogodziny. To mniej więcej tyle, co odpowiada zużyciu energii przez 7% do 10% wszystkich centrów danych na świecie.
„Sztuczna inteligencja znajduje się w punkcie zwrotnym i wiele czynników wpłynie na jej ostateczny wpływ - w tym intensywność jej adopcji, nasza zdolność do zmniejszenia jej śladu węglowego, a także tempo ciągłych innowacji oraz wydajności” - zauważyło Google w raporcie. „Chociaż pozostajemy optymistami co do potencjału AI do napędzania pozytywnych zmian, jesteśmy również świadomi jej potencjalnego wpływu na środowisko i wspólnych wysiłków wymaganych do poruszania się po tym zmieniającym się krajobrazie" – dodano.
Dział: Ciekawostki
Autor:
Julia Shapero | Tłumaczenie: Nikola Kędziora - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://thehill.com/policy/technology/4752225-google-emissions-ai-energy/