Rosyjscy naukowcy zaczęli pracę nad nową terapią nowotworową z pomocą akceleratora neuronów
Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej i Instytutu Limfologii Klinicznej i Eksperymentalnej z Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk jako pierwsi na świecie, zaczęli badania nad efektywnością litowo-neuronowej terapii wychwytującej w leczeniu onkologicznym, wykonywanej przy użyciu akceleratorowego źródła neuronów.
Pracownicy medyczni. Zdjęcie archiwalne | © RIA Novosti / Kirill Braga
Jak poinformowano terapia wychwytywania boru i neuronów (BNCT) jest jedną z obiecujących zaawansowanych technologicznie metod terapii nowotworowych, która polega na gromadzeniu stabilnego, nieradioaktywnego izotopu boru-10 w komórkach nowotworowych, a następnie napromieniowaniu ich neuronami. W wyniku absorpcji neuronów przez bor dochodzi do reakcji jądrowej z uwolnieniem 84% energii reakcji w tej komórce, która zawierała jądro boru, co przyczynia się do jej śmierci. Pierwsze kliniki już zostały otwarte w Japonii, Chinach i Korei Południowej, teraz oczekiwane jest otwarcie w Rosji.
„Wiadomo, że w 100% energii reakcji jądrowych w komórkach nowotworowych można uzyskać poprzez zastąpienie boru-10 litem-6, jednak z wielu powodów nikt nie przeprowadził badań naukowych, dla rozwoju tego pomysłu” – napisano w oświadczeniu.
Specjaliści z Instytutu Limfologii Klinicznej i Eksperymentalnej SO RAN i Instytutu Fizyki Jądrowej SO RAN, wykazali u zwierząt laboratoryjnych, że lit można gromadzić w komórkach nowotworowych w stężeniu wystarczającym do przeprowadzenia terapii, a nerki radzą sobie z pojedynczym wstrzyknięciem litu.
W Instytucie Fizyki Jądrowej zauważono, że prawdopodobnie te badania staną się pierwszym krokiem w rozwoju litowo-neuronowej terapii wychwytującej na świecie, niosącą nową jakość – dostarczenia 100% dawki do komórek nowotworowych.
„Wyjątkowość przeprowadzonego badania polega na tym, że z pozoru oczywiste, takie badania zostały przeprowadzone pierwszy raz na świecie” – zauważyli w Instytucie Fizyki Jądrowej SO RAN.
W Rosji został uruchomiony program wprowadzenia do fazy klinicznej akceleratorowego źródła neuronów zbudowanego w Instytucie Fizyki Jądrowej SO RAN. Obiekt badań przedklinicznych i klinicznych BNCT ma zostać dostarczony do Narodowego Centrum Badań Medycznych w zakresie onkologii im. Błochina w Moskwie pod koniec 2024 roku.
Dział: Nauka Nauki Ścisłe Technologia Medycyna
Autor:
Pod redakcją | tłumaczenie Joanna Nowak
Źródło:
РИА Новости | https://ria.ru/20230228/onkologiya-1854848022.html