Sahara po raz pierwszy od dekad została zalana. Oto, jak wygląda
(CNN) — Niezwykłe obrazy z Sahary pokazują duże jeziora wyryte w falujących wydmach piaskowych po tym, jak jedno z najbardziej suchych i jałowych miejsc na świecie zostało nawiedzone przez powodzie po raz pierwszy od dekad.
Zdjęcie: AP
Sahara doświadcza opadów deszczu, ale zazwyczaj są to tylko kilka cale rocznie i rzadko zdarzają się latem. Jednak w ciągu dwóch dni we wrześniu intensywne opady deszczu nawiedziły części pustyni w południowo-wschodnim Maroku, po tym jak system niskiego ciśnienia przesunął się przez północno-zachodnią Saharę. Wstępne dane satelitarne NASA wykazały, że w niektórych częściach regionu spadło prawie 20 cm deszczu. W mieście Errachidia, położonym w południowo-wschodnim Maroku, odnotowano prawie 8 cm opadów, z czego większość w ciągu zaledwie dwóch dni w zeszłym miesiącu. To ponad czterokrotność normalnych opadów dla całego września i stanowi ponad połowę rocznej normy dla tego obszaru. „Od 30 do 50 lat nie mieliśmy takiej ilości deszczu w tak krótkim czasie” – powiedział Houssine Youabeb z marokańskiej agencji meteorologicznej w rozmowie z AP w zeszłym tygodniu. Gdy deszcz spływał po pustynnym terenie, stworzył nowy, wodny krajobraz wśród palm i niskiej roślinności. Niektóre z najbardziej dramatycznych obrazów pochodzą z pustynnego miasteczka Merzouga, gdzie rzadki potop wyrzeźbił nowe jeziora w wydmach piaskowych. Odbicia palm w mieście teraz migoczą na rozległej tafli nowo powstałej laguny, otoczonej stromymi wydmami piaskowymi.
Deszcz napełnił także jeziora, które zwykle są suche, takie jak jedno w Parku Narodowym Iriqui, największym parku narodowym w Maroku. Obrazy satelitarne NASA z regionu, wykorzystujące fałszywe kolory do lepszego uwypuklenia wód powodziowych, pokazują nowo powstałe jeziora rozciągające się na obszarach północno-zachodniej Sahary. Chociaż większość deszczu spadła na rzadko zaludnione, odległe obszary, część opadów dotknęła także miasta i wsie Maroka, powodując śmiertelne powodzie w zeszłym miesiącu, które zabiły ponad tuzin osób. Sahara jest największą na świecie pustynią pozbawioną lodowców, rozciągającą się na 3,6 miliona mil kwadratowych. Obrazy satelitarne z września pokazały ogromne obszary pokryte zielenią, gdy burze przesunęły się dalej na północ niż zwykle, co jest zjawiskiem, które niektóre badania powiązały ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka. Zgodnie z niedawnymi badaniami, w przyszłości można się spodziewać bardziej ekstremalnych zjawisk opadowych na Saharze, ponieważ zanieczyszczenie związane z paliwami kopalnymi nadal podgrzewa planetę i zakłóca cykl wodny.
Brandon Miller z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.
Dział: Przyroda
Autor:
Laura Paddison | Tłumaczenie: Dominika Chruścicka - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/