2024-07-09 19:55:36 JPM redakcja1 K

Samsung bardzo chce przechytrzyć Apple w walce na linii Galaxy-iPhone

Nadchodzi wyścig o rozwój funkcji AI.

GLENN CHAPMAN/Getty Images

-Apple przygotowuje się do wzmocnienia iPhone za pomocą Apple Intelligence. 

-Samsung przygotowuje kontratak z Galaxy AI. 

-Południowokoreańska firma zamierza ujawnić nowe funkcje AI, wkraczając do walki z Apple. 

Przez więcej niż dekadę, prowadzący największego południowokoreańskiego chaebolu (południowokoreańska forma koncernów) 
mógł szczycić się przewagą swojej firmy nad najpotężniejszym producentem smartfonów z Doliny Krzemowej. 

Z miasta Suwon, Samsung – prowadzony przez rodzinę Koreański gigant przemysłowy – był światowym liderem sprzedaży smartfonów, wyprzedzając Apple. 

Podczas gdy Amerykanie głównie preferowali iPhony, reszta świata wolała urządzenia z systemem Android produkowane przez Samsunga, sprzedawane po konkurencyjnych cenach. Jednakże wszystko to zmieniło się w zeszłym roku. 

Pod koniec 2023, Apple wyprzedziło Samsunga po raz pierwszy od 12 lat z udziałem 20,1% w globalnym rynku smartfonów, 
zgodnie z danymi opublikowanymi w styczniu przez firmę badawczą IDC. 

Po części Samsung został dotknięty siłami wpływającymi na szerszy rynek smartfonów. Sprzedaż spadła o 3,2% w 2023 do 1,17 miliarda jednostek, stwierdziło IDC, sugerując, że konsumenci są mniej chętni do wymiany telefonu, szczególnie gdy w tle widnieje wyższa inflacja. 

Samsung również zmagał się z trudnościami bliżej domu. 

Lee Jae-Yong, prezes wykonawczy najważniejszego działu, Samsung Electronics, oraz najbogatszy mężczyzna w Korei Południowej, 
z majątkiem netto wynoszącym 11 miliardów dolarów, według Bloomberga, był zaplątany w skandale związane z łapówkarstwem oraz przestępstwami finansowymi od połowy dziesiątych bieżącego wieku. 

W 2017 roku został skazany za łapówkarstwo związane z ówczesną prezydent Park Geun-hye, jednak został ułaskawiony w 2022 roku po odbyciu krótkiego wyroku w więzieniu. Wcześniej w tym roku, w odrębnej sprawie, Lee był uniewinniony z zarzutów manipulacji cenami akcji i oszustw księgowych. 

Mając za sobą te afery, Samsung skupia się na swojej najważniejszej rozbudowie od lat: sztucznej inteligencji i nowych wojnach smartfonowych z Apple, które ona rozpocznie. 
   

Samsung przygotowuje się na erę AI 

Południowokoreańska firma ma nadzieję, że cała uwaga skupi się na Paryżu w środę, podczas gdy przygotowuje się do odsłonienia „następnego etapu” swoich ambicji związanych ze sztuczną inteligencją na wydarzeniu o nazwie „Galaxy Unpacked”. 

Wyczucie czasu nie mogło być jeszcze ważniejsze. 

W ostatnim miesiącu Apple ujawniło Apple Intelligence, wizję generatywnego AI, które da ich urządzeniom całkowite odświeżenie. Robiąc tak, Apple ma nadzieję na zainspirowanie konsumentów, aby kupili nowego iPhone, żeby mieć dostęp do zestawu funkcji AI. 

Funkcje te zawierają ulepszoną Siri, narzędzia do poprawiania e-maili i wiadomości, wsparcie dla tworzenia obrazów oraz integrację ChatGPT od OpenAI do systemów operacyjnych iPhonów, iPadów oraz Maców. 

Dla Apple, które mierzy się z ostrą konkurencją na kluczowych rynkach, takich jak Chiny, Apple Intelligence reprezentuje odważne założenie, że ich podejście do AI będzie tak atrakcyjne dla konsumentów, że będą chętni na zakup nowych telefonów, aby mieć do tego dostęp. (Tylko nowsze modele, jak iPhone 15 Pro oraz nadchodząca linia iPhone 16 będzie oferowała Apple Intelligence). 

Dla Samsunga oznacza to konieczność poważnego podejścia do sztucznej inteligencji. Zadebiutował Galaxy AI, pierwsze rozwiązanie 
z funkcjami generatywnej sztucznej inteligencji dla swoich urządzeń, podczas styczniowego debiutu flagowej serii Galaxy S24. 

Galaxy AI zawiera funkcje takie, jak „zakreśl, aby szukać” od firmy Google, które pozwala użytkownikom wyszukać cokolwiek, 
co widzą na swoich ekranach, jak również tłumaczenia na żywo dla połączeń oraz ulepszone możliwości edytowania zdjęć. 

Podczas gdy Apple ponagla użytkowników do zakupu nowych urządzeń, aby uzyskać dostęp do nowych funkcji AI, wygląda na to, 
że Samsung przyjmuje inne podejście. 

Galaxy AI zostało już wydane na starsze telefony, takie jak S23 oraz Z Fold5, gdyż Samsung planuje sprawić, żeby funkcje AI były dostępne tak szeroko, jak to możliwe- tak wcześnie, jak to możliwe. Da to obecnym użytkownikom Samsunga szansę na ocenienie przydatności sztucznej inteligencji oraz na kupienie nowego urządzenia od Samsunga, gdy będą wymieniać telefon na nowszy. 

Są znaki, że Samsung już ma swój comeback. 

W piątek Samsung Electronics oszacowało duży wzrost w zysku z działalności operacyjnej na około 10,4 biliona wonów (7,54 miliarda dolarów) w drugim kwartale, z 670 miliardów wonów (485 milionów dolarów) rok temu.  

Samsung wyprzedziło Apple znowu w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku, jako największy na świecie sprzedawca smartfonów, według danych IDC, z zastrzeżeniem, że wzrost sprzedaży był wsparty premierą flagowego telefonu w kwartale, gdy Apple nie wprowadziło nowego modelu swojego telefonu.  

Teraz nadzieją południowokoreańskiej firmy będzie, że jej wizja sztucznej inteligencji pozwoli jej utrzymać się na szczycie nad Apple przez cały rok. 

Samsung twierdzi, że środowa premiera ma na celu wejście w „nową erę mobilnej sztucznej inteligencji” – erę, która daje nadzieję, 
na ponowne uczynienie Samsunga królem w erze sztucznej inteligencji smartfonów. 

Dział: Technologia

Autor:
Hasan Chowdhury | Tłumaczenie: Emilia Rogowicz - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.businessinsider.com/samsung-apple-galaxy-iphone-battle-ai-intelligence-smartphones-2024-7?IR=T

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.