2024-04-19 14:53:53 JPM redakcja1 K

Sen wpływa na to, jak staro się czujesz

Senność może podwyższyć subiektywny wiek o 10 lat. Badacze przy Uniwersytecie Sztokholmskim odkryli, że sen wpływa na to, na jaki wiek się czujemy. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the Royal Society B”.

Sen wpływa na wiele rzeczy w naszym organizmie. Zdjęcie: Anna Koldunova z Mostphotos.

Tęsknisz czasem za energią i witalnością, które towarzyszyły Ci w młodości? To, na ile lat się czujemy nie jest błahą sprawą, a silnie oddziałuje na rzeczywiste wyniki zdrowotne. Wcześniejsze badanie dowiodło, że poczucie bycia młodszym od swojego faktycznego wieku jest powiązane z długim i zdrowszym życiem. Istnieją nawet badania potwierdzające, że subiektywny wiek może przewidywać rzeczywisty wiek mózgu, czyli osoby czujące się młodziej mają młodsze mózgi.

- „Z myślą o kluczowym wpływie snu na funkcjonowanie mózgu i ogólne samopoczucie zdecydowaliśmy się zbadać, czy poziom snu może wpływać także na to, na ile lat się czujemy” – mówi Leonie Balter, badaczka przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Sztokholmskiego. 

W pierwszym badaniu 429 osób w wieku 18-70 lat odpowiedziało na następujące pytania: Na ile lat się czują? Podczas ilu dni w ostatnim miesiącu nie wyspały się wystarczająco? W jakim stopniu śpiący się czują? Wyniki wykazały, że każda noc o niewystarczającej ilości snu sprawiła, że uczestnicy czuli się średnio o 0,23 roku starzej. 

W drugim badaniu naukowcy sprawdzili, jak brak snu wpływa na samopoczucie. W tym przypadku uczestnicy (186 osób w wieku 18-46) mieli za zadanie ograniczyć swój sen do 4 godzin dziennie przez dwie noce. Przy kolejnej okazji mogli dobrze się wyspać również przez dwie noce. Mowa o dziewięciu godzinach w łóżku każdej nocy. 

Uczestnicy czuli się średnio o 4,4 lata starzej po niedoborze snu w porównaniu do odczuć po dobrze przespanych nocach. Wpływ niedoboru snu na subiektywny wiek był silnie związany z tym, jak senni uczestnicy byli. Uczucie wyjątkowej czujności wiązało się z faktem, że uczestnicy czuli się cztery lata młodsi niż faktycznie byli. Podczas gdy nadzwyczajna senność odnosiła się do poczucia sześć lat starszym od faktycznego wieku. 

- „Znaczy to, że przechodząc z wyraźnego pobudzenia do poczucia senności zwiększamy nasz subiektywny wiek o całe dziesięć lat” – mówi Leonie Balter. Badaczka uważa, że konsekwencje naszych codziennych działań są wyraźne:

- „Sen jest ważny, jeśli chcemy się czuć młodo. Dobry sen i poczucie młodości sprzyja aktywnemu stylowi życia. Dzięki temu łatwiej jest wprowadzać aktywności przyczyniające się do dobrego zdrowia, ponieważ czując młodzieńczą energię, mamy więcej motywacji i chęci do aktywności.”

Dział: Człowiek

Autor:
Instytut Psychologii Uniwersytetu Sztokholmskiego | Tłumaczenie: Natalia Pelka

Źródło:
https://www.su.se/psykologiska-institutionen/nyheter/s%C3%B6mnen-p%C3%A5verkar-hur-gammal-du-k%C3%A4nner-dig-1.725440

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE