2023-05-18 10:30:27 JPM redakcja1 K

Sonda kosmiczna Juno przeleci obok wulkanicznego księżyca Jowisza Io

Będzie to najbliższy przelot sondy NASA

W drodze do lodowych ciał zamieszkujących zewnętrzne regiony naszego Układu Słonecznego, sonda kosmiczna NASA New Horizons przemknęła obok Jowisza, łapiąc Io, trzeci co do wielkości księżyc planety. Sonda przeżyła nawet eksplozję wulkanu.  (Zdjęcie NASA Goddard Space Flight Center Cover dzieki NASA/JPL/University of Arizona)

 

Sonda kosmiczna Juno ma przelecieć we wtorek w pobliżu wulkanicznego księżyca Jowisza Io. 

Będzie to najbliższy przelot do tej pory, na wysokości około 22 060 mil (35500 km).

Agencja poinformowała, że wkrótce potem przeleci obok gazowego giganta. 

Juno wykonała ponad 50 przelotów w pobliżu Jowisza i przeleciała ponad 510 milionów mil (820 mln km). Dotarła do Jowisza 4 lipca 2016 roku, a pierwszy przelot naukowy miał miejsce 53 dni później.

Teraz, w trzecim roku swojej rozszerzonej misji mającej na celu zbadanie wnętrza Jowisza, Juno zebrała również dane podczas bliskich spotkań z trzema z czterech księżyców galileuszowych Jowisza. Należą do nich lodowe światy Europy i Ganimedesa oraz ogniste Io. 

Io jest nieco większy niż Księżyc Ziemi i jest stale rozciągany i ściskany przez przyciąganie grawitacyjne Jowisza i innych księżyców galileuszowych. 

Juno zbada również system pierścieni, w którym znajdują się niektóre z wewnętrznych księżyców Jowisza.

 

Pokryta wulkanem powierzchnia księżyca Jowisza Io została uchwycona w podczerwieni przez sondę Juno Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM), gdy przelatywała w odległości około 50 000 mil (80 000 kilometrów) 5 lipca 2022 r. Jaśniejsze plamy wskazują na wyższe temperatury na zdjęciu.  (Dane obrazu: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM)

 

"Io jest najbardziej wulkanicznym ciałem niebieskim, jakie znamy w naszym Układzie Słonecznym," wyjaśnia Scott Bolton, główny badacz Juno. "Patrząc na niego podczas wielu przejść (nad Jowiszem), możemy obserwować, jak wulkany się zmieniają - jak często wybuchają, jak jasne i gorące są, czy są połączone z grupą, czy solo i czy zmienia się kształt przepływu lawy." 

 

Powyższe zdjęcie księżyca Io zostało wykonane podczas przelotu Juno w pobliżu Księżyca 1 marca 2023 roku. W momencie największego zbliżenia Juno znajdowała się około 32 000 mil (51 500 kilometrów) od Io.  (Przetwarzanie obrazu NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS: Kevin M. Gill (CC BY))

 

Oprócz kamery JunoCam, sonda JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper), SRU (Stellar Reference Unit) i MWR (Microwave Radiometer) będą badać wulkany Io i interakcje erupcji wulkanicznych z potężną magnetosferą i zorzami Jowisza. "Wchodzimy w kolejną niesamowitą część misji Juno, zbliżając się do Io po coraz bliższych orbitach. Ta 51. orbita zapewni nam jak dotąd najbliższe spojrzenie na ten udręczony księżyc" – zauważył. - "Nasze nadchodzące przeloty w lipcu i październiku przybliżą nas jeszcze bardziej, prowadząc do naszych bliźniaczych przelotów w pobliżu Io w grudniu tego roku i lutym przyszłego roku, kiedy przelecimy w odległości 1 500 kilometrów od jego powierzchni."

Dział: Kosmos

Autor:
Julia Musto | Tłumaczył: Jakub Kwiatkowski

Żródło:
https://www.foxnews.com/science/nasas-juno-spacecraft-fly-by-jupiters-volcanic-moon-io

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE