Stacja meteorologiczna donosi, że 2024 rok był najgorętszym rokiem Chin w historii pomiarów
W ostatnich czterech latach Chiny odnotowały cztery najcieplejsze lata od czasu rozpoczęcia pomiarów temperatur w 1961 roku.
Pęknięcia częściowo wysuszonego koryta rzeki Gan w Chinach, 28 sierpnia 2022 roku Zdjęcie: Thomas Peter/Reuters
Jak podaje stacja meteorologiczna w 2024 roku Chiny doświadczyły najcieplejszego roku w historii pomiarów – to nowy rekord odkąd zaczęto rejestrować temperaturę do porównywania, czyli ponad 60 lat temu. Średnia krajowa temperatura w 2024 roku wynosiła 10,92°C, była o 1,03 stopnia wyższa niż w 2023 roku, co czyni ubiegły rok „najcieplejszym odkąd zaczęto prowadzić pełny rejestr” – poinformowała w środę na swojej stronie Chińska Administracja Meteorologiczna. „Najcieplejsze cztery lata zdarzyły się właśnie w ostatnich czterech latach, a najcieplejsza dziesiątka, biorąc pod uwagę dane od 1960 roku, miała miejsce w XXI wieku” – podała administracja.
Gęsto zaludniony Szanghaj, centrum finansowe Chin w 2024 roku odnotował najcieplejszy rok od czasu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych dla miasta w 1873 roku, co wynika z danych Szanghajskiego Biura Meteorologicznego. Średnia temperatura w mieście wyniosła 18,8°C.
Ludzie próbujący osłonić się przed słońcem, spacerując na promenadzie Bund w upalny dzień w Szanghaju w Chinach w 2023 roku Zdjęcie: Aly Song/Reuters
Chiny odnotowały już najgorętszy miesiąc w historii pomiarów w lipcu zeszłego roku, zarejestrowały również najgorętszy sierpień oraz najgorętszą jesień. Mieszkańcy południowego miasta Guangzhou doświadczyli wyjątkowo długiego lata. Jak donosiły media państwowe, było 240 dni, w których średnia temperatura przekraczała 22°C, bijąc rekord 234 dni ustanowiony w 1994 roku. Najcieplejszej pogodzie Chin towarzyszyły silniejsze sztormy oraz wyższe opady. Dziesiątki ludzi straciło życie w zeszłym roku, a tysiące było zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu powodzi nawiedzających cały kraj. W maju po wielu deszczowych dniach autostrada w południowej części państwa zawaliła się, a życie straciło 48 osób. Wczesną jesienią Syczuan, Chongqing i środkowy bieg rzeki Jangcy ucierpiały z powodu upałów oraz suszy. W zeszłym roku Greenpeace ostrzegł przed „niepokojącymi nowymi kierunkami ekstremalnych upałów” w Chinach. Ostrzegał również, że dni z wyjątkowymi upałami z każdym rokiem pojawiają się coraz wcześniej, a wielkość obszarów dotkniętych takimi upałami w Chinach rośnie. „Chiny są świadkiem wielu zmian klimatycznych, co wpływa na życie i źródła utrzymania ludzi” – powiedziała grupa prowadząca kampanię.
W poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w wiadomości na koniec roku, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii odnotowanym na świecie. Globalne ocieplenie, napędzane w dużej mierze przez spalanie paliw kopalnych, to nie tylko wzrost temperatury. To efekt domina, który jest skutkiem dodatkowego ciepła w atmosferze i morzach. Cieplejsze powietrze może zatrzymywać więcej pary wodnej, a cieplejsze oceany to większe parowanie, przez co ulewy i burze są intensywniejsze. Gigant ubezpieczeniowy Swiss Re z siedzibą w Zurychu poinformował, że w 2024 roku klęski żywiołowe związane z klimatem spowodowały szacunkowo 310 miliardów dolarów strat gospodarczych.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Al Jazeera and news agencies | Tłumaczenie: Julia Kopycińska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/