Studenci użyli sztucznej inteligencji do odkrycia tekstu na papirusie sprzed 2000 lat
Zwój mógł należeć do rodziny Juliusza Cezara.
Na tekście sprzed 2000 lat zostało odkryte słowo: πορφύρac, które po grecku oznacza fioletowy. Foto: Vesuvius Challenge
Dzięki sztucznej inteligencji wiemy teraz więcej o zawartości zwoju papirusu, który podobno należał do teścia Juliusza Cezara.
Wiadomość ta opiera się na liczących 2000 lat zwęglonych zwojach papirusu, które były nieczytelne. Zostały one spalone w rzymskim mieście Herkulanum po tej samej erupcji wulkanu, która zniszczyła Pompeje.
Początek rewolucji
,,W ramach konkursu Vesuvius Challenge trzech studentów zbudowało model sztucznej inteligencji, który wykorzystywał rozpoznawanie wzorców do dekodowania greckich liter w tekście’’ – donosi BBC.
- ,,To początek rewolucji w greckiej filozofii" – mówi dla BBC Federica Nicolardi, badaczka papirologii na Uniwersytecie Neapolitańskim Federico II.
Tekst ujawnia, że autor omawia przyjemności życia, takie jak muzyka i jedzenie. Eksperci uważają, że styl pisania wskazuje na greckiego filozofa Filodemusa, który mógł być filozofem domowym w Herkulanum.
Papirusy rozpadły się
Ponieważ zwoje papirusu były tak spalone, pisma rozpadły się, gdy naukowcy próbowali je rozwinąć. Jednak wykorzystując tomografię komputerową o wysokiej rozdzielczości, profesor informatyki BrentSeales i jego zespół badawczy z University of Kentucky byli w stanie rozwinąć zwoje - ale nie byli w stanie ich odczytać.
W ubiegłym roku BrentSeales i inwestorzy technologiczni postanowili zorganizować konkurs z nagrodą dla osoby, która wymyśli rozwiązanie.
Teraz istnieje nadzieja, że technologia sztucznej inteligencji może zostać wykorzystana do odczytania 90% z czterech zeskanowanych zwojów - a ostatecznie wszystkich 800.
Dział: Robotyka
Autor:
Videnskab.dk | Tłumaczenie: Antonina Nowicka