2024-07-11 02:38:37 JPM redakcja1 K

Studencka jazda duńskich absolwentów

Każdego lata, tysiące duńskich absolwentów, kończących szkoły średnie wyjeżdża na ulicę z białą czapką na głowie, aby świętować ukończenie ostatniej klasy i wyruszyć w drogę ku dorosłości.

Źródło: https://jyllands-posten.dk/indland/ECE7631334/Nye-regler-bringer-studenterk%C3%B8rsel-i-fare/ 

Zanim jednak wyruszą w dorosłe życie, czeka ich przynajmniej tydzień hucznej zabawy, podczas której wyjeżdżają ciężarówkami na ulice miast, aby imprezować, dobrze się bawić i wykonać kilka zabawnych czasem szokujących zadań, by móc przyozdobić swoją czapkę, która jest symbolem zakończenia szkoły średniej. Studenterkørsel czyli w polskim tłumaczeniu jazda studencka to duńska tradycja świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Abiturienci rozpoczynają swoje świętowanie zakończenia roku szkolnego od tzw przejazdu studenckiego po mieście, który odbywa się na ciężarówce. W przeszłości przejazdy odbywały się na bryczce konnej. Ciężarówki są wypożyczane nawet na rok przed zakończeniem roku szkolnego, z racji dużego zainteresowania, jak i wysokich cen. Może to kosztować nawet 50 000 koron duńskich, co przeliczając (po aktualnym kursie) daje nam 28.500 złotych. Typowy przejazd trwa od 10 do 12 godzin, czasem dłużej. Trasa polega na tym, aby przyjechać pod dom każdego ucznia z klasy. Na każdym przystanku, ciężarówka wraz z uczniami, zatrzymuje się na około 30-45 minut. Absolwenci wybiegają, robiąc przy tym mnóstwo hałasu i tworząc coś na wzór mostka, pod którym przebiega uczeń, pod którego dom przyjechali. Ma za zadnie wypić na raz tzw  „øl-bong”, czyli rurka, która mieści pojemność puszki piwa i posiada na dole zawór do odkręcenia. Jak też tradycja nakazuje, uczeń, który na świadectwie dostał ocenę 12 (w polskim systemie nauczania 6) musi biec za ciężarówką od momentu startu do pierwszego przystanku. Często jest to po prostu symboliczne kilkadziesiąt metrów. W trakcie jazdy głównie chodzi o to by się dobrze bawić, tańczyć i spożywać dużą ilość alkoholu. Na ręce rysuje się krzyżyk za każdą porcję spożytego alkoholu. Jak tradycja nakazuje, osoby z najmniejszą i największą czapką kupuje kratę piwa. Gdy ciężarówka dojedzie na przystanek, przechodzą do biesiadowania przy grillu, dobrym jedzeniu i spożywaniu napoi. Rodzice, każdego z uczniów odgrywają dużą role w celebracji zakończenia szkoły średniej. Są odpowiedzialni za wypożyczenie ciężarówki i ustrojenie jej. Głównie duńskimi flagami, przygotowaniem jedzenia, przekąsek i napoi na przystankach. Uczniowie również pomagają przystrajać ciężarówkę banerami, na których zapisują różne śmieszne hasła, takie jak: zatrąb 3 razy, a pijemy. W ten sposób zachęcają całe miasto do cieszenia się, a nawet świętowania wraz z nimi.  

Historia tradycji 

Źródło: https://bestilstudenterkorsel.dk/hvad-er-studenterkorsel-2/

Historia jazdy studenckiej to tradycja od przeszło 100 lat. W ówczesnych czasach przejazd odbywał się w bryczkach konnych. W niektórych miastach w Danii, taka forma przejazdu jest wciąż praktykowana w celu uszanowania tradycji. Wraz z czasem bryczki zamieniono na ciężarówki, a celebrowanie zakończenia szkoły wzbogacono. Kiedyś zabierano uczniów powozem konnym do miasta, gdzie tańczyli, śpiewali wokół posągów, fontann czy innych charakterystycznych obiektów w mieście. Aktualnie wciąż, w niektórych miastach, uczniowie zachowali ową tradycje i jadąc ciężarówką zatrzymują się w specjalnym miejscu w mieście by tańczyć i śpiewać.  

Odznaka za wykonanie zadania 


Źródło: https://denstoredanske.lex.dk/studenterhue 

Głównym symbolem ukończenia szkoły średniej jest biała czapka, z którą wiąże się dużo zabawnych zasad i tradycji. Czapki, są projektowane przez uczniów, jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. Według tradycji nie powinni zakładać jej przed ukończeniem ostatniego egzaminu, bo może przynieść to pecha.  Kiedy już wszystkie egzaminy są zdane, absolwenci wybierają sobie ważną dla siebie osobę, która założy czapkę i na środku zapisze ocenę z ostatniego egzaminu. Następnie każdy z klasy wraz z nauczycielami, podpisuje się na czapce swojego kolegi/koleżanki. Ma to przynieść szczęście i stworzyć wspaniałe wspomnienie, do którego po wielu latach będzie miło wrócić. Najlepsi przyjaciele wgryzają się w daszek swoich czapek, co również ma przynieść szczęście. W trakcie tygodniowego celebrowania zakończenia szkoły, abiturienci wykonują różne zadania, za które otrzymują odznakę nazywaną klipsem, który jest przypinany do czapki. Wypijając 24 piwa w maksymalnie 24 godzinny otrzymuje się klips, ale jak się nie uda wypić takiej ilości przed czasem, to na górze czapki wbija się kapsel. Jeśli zobaczy się wschód słońca to wycina się na czapce domek, a gdy się zwymiotuje po alkoholu wycina się haka. Gdyby absolwent wylądował na wytrzeźwiałce to może się spodziewać odcięcie daszka. Kolejne odznaki jakie można zdobyć są za pocałowanie nieznajomej osoby albo osoby tej samej płci. Można zdobyć oznakę fali, gdy wskoczy się do morza mając na sobie jedynie czapkę. Są to najpopularniejsze zadania, jakie uczniowie wykonują na zakończenie szkoły średniej, zaraz przed rozpoczęciem dorosłego życia.  

Dział: Edukacja

Autor:
Patrycja Rajch - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
Tekst autorski

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE