14.05.2025 JPM Redakcja

Suplementy witamin B mogą wspomóc leczenie jaskry, spowalniając postęp choroby

Suplementy witamin B6, B9 i B12 oraz choliny miały pozytywny wpływ na spowolnienie rozwoju jaskry u myszy i szczurów, według wyników nowego badania opublikowanego przez badaczy w czasopiśmie „Cell Reports Medicine”. Wyniki sugerują, że podwyższone poziomy homocysteiny nie pogarszają przebiegu choroby.

Zdjęcie: Pexels

Zaburzenia metaboliczne w jaskrze

Jaskra to choroba oka, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może skutkować utratą wzroku lub ślepotą. Istnieje kilka rodzajów jaskry, w tym jaskra z otwartym kątem, ostra jaskra zamkniętego kąta, jaskra o normalnym ciśnieniu, jaskra barwnikowa oraz jaskra u dzieci, zgodnie z danymi Mayo Clinic.

Chociaż uszkodzenia nerwu wzrokowego są zwykle związane z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, jaskra może występować również przy normalnym ciśnieniu oka, choć to podwyższone ciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka. Leczenie obniżające ciśnienie w oku zazwyczaj obejmuje: krople do oczu, leczenie laserowe lub zabiegi chirurgiczne, ale wyniki zależą od indywidualnych przypadków pacjentów.

Homocysteina a jaskra

Wcześniejsze badania sugerowały, że homocysteina, aminokwas, może odgrywać ważną rolę w rozwoju jaskry. Witaminy B12, B6 oraz kwas foliowy (witamina B9) uczestniczą w procesie rozkładu homocysteiny, przekształcając ją w inne substancje niezbędne organizmowi. W momencie, gdy homocysteina reaguje z witaminami B, zamienia się w metioninę i cysteinę — oba te związki to aminokwasy. Jednak nadmiar homocysteiny (powyżej 50 mcmol/L) może uszkadzać ściany tętnic.

Obecnie badacze z Instytutu Karolinska prowadzą badania dotyczące roli homocysteiny w jaskrze u myszy i szczurów. W eksperymencie gryzoniom podano suplementy witamin B6, B9, B12 oraz choliny. Wyniki wykazały, że rozwój jaskry spowolnił, a uszkodzenie nerwu wzrokowego zatrzymało się u myszy, a postęp choroby u szczurów został znacznie spowolniony. Badacze zauważyli, że szczury miały bardziej agresywną postać choroby, co mogło wpłynąć na różnice w wynikach.

Badania wykazały również, że wysokie poziomy homocysteiny u pacjentów z jaskrą nie korelują z postępem choroby ani z predyspozycjami genetycznymi, co sugeruje, że homocysteina jest raczej skutkiem, a nie przyczyną choroby. Badacze zidentyfikowali nieprawidłowości metaboliczne, w szczególności związane z wolniejszym metabolizmem siatkówki, wynikającym ze zmian w wykorzystywaniu witamin, które mogą odgrywać rolę w rozwoju jaskry.

„Naszym wnioskiem jest, że homocysteina jest jedynie biernym uczestnikiem procesu chorobowego, a nie jego przyczyną. Zmienione poziomy homocysteiny mogą wskazywać, że siatkówka utraciła zdolność wykorzystywania niektórych witamin, które są niezbędne do utrzymania zdrowego metabolizmu. Dlatego chcieliśmy zbadać, czy suplementacja tymi witaminami może chronić siatkówkę” powiedział James Tribble, współautor pracy, badacz i adiunkt w Katedrze Neurobiologii Klinicznej Instytutu Karolinska, w komunikacie prasowym.

Dalsze wyniki wskazały, że ciśnienie w oku nie było obniżane u myszy i szczurów, co sugeruje, że witaminy z grupy B oraz cholina wpływają na chorobę w sposób odmienny od tradycyjnego leczenia obniżającego ciśnienie oka.

„Wyniki są na tyle obiecujące, że rozpoczęliśmy już badania kliniczne, a pierwsi pacjenci są już rekrutowani w Szpitalu Okulistycznym St Erik w Sztokholmie” dodał Tribble w oświadczeniu prasowym.

Trwające badanie kliniczne obejmuje pacjentów z pierwotną jaskrą otwartego kąta (o wolniejszym przebiegu) oraz z jaskrą pseudoeksfoliacyjną (o szybszym rozwoju choroby).

 

Dział: Medycyna

Autor:
Kennedy Ferruggia | Anna Rejman - praktykantka fundacji: praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.pharmacytimes.com/view/vitamin-b-supplements-could-aid-glaucoma-slowing-disease-progression

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.