2024-01-29 14:39:07 JPM redakcja1 K

Coraz więcej dowodów sugeruje, że stosowanie suplementów multiwitaminowych może mieć korzystny wpływ na spowolnienie postępu utraty pamięci

Trzecie z trzech badań dało podobne wyniki jak dwa poprzednie: codzienne przyjmowanie multiwitamin miało pewien wpływ na zapobieganie utracie pamięci u osób starszych.

Zdjęcie: naukawpolsce.pl

Zgodnie z trzema badaniami, w których uczestniczyło ponad 5000 uczestników, codzienne stosowanie multiwitamin może chronić przed utratą pamięci u starszych dorosłych. Wszystkie trzy badania wykazały, w porównaniu do grupy placebo, iż codzienne stosowanie multiwitamin spowalnia proces starzenia się funkcji poznawczych o około dwa lata— powiedział Dr Chirag Vyas, instruktor ds. badań w Massachusetts General Hospital.

Prace badawcze będące integralną częścią szeroko zakrojonego badania COSMOS miały na celu określenie potencjalnego działania ochronnego codziennego stosowania multiwitaminy (w szczególności Centrum Silver), suplementu zawierającego ekstrakt kakaowy lub ich kombinacji w zapobieganiu chorobom serca i nowotworom.

Wyniki trzeciego i rozstrzygającego badania opublikowano w czwartek w The American Journal of Clinical Nutrition. W badaniu tym wzięło udział 573 osób, wszystkie w wieku 60 lat i starsze, którym codziennie przez dwa lata podawano multiwitaminę lub placebo. Aby ocenić ich zdolności poznawcze, naukowcy przeprowadzili osobistą ocenę oraz serię testów na początku i na końcu badania. Dla kontrastu, w dwóch poprzednich próbach, w których również porównywano codzienną dawkę multiwitaminy z grupą placebo, w celu oceny funkcji poznawczych wykorzystano testy telefoniczne lub internetowe. Projekt prac badawczych był całkowicie niezależny, bez udziału firm produkujących Centrum Silver (Pfizer) lub finansujących badanie COSMOS Mars Inc. (producent przekąsek i słodyczy). Jednakże firma Pfizer dostarczyła do badań multiwitaminy i placebo.

Zdaniem lidera trzeciego badania, Vyasa, trzy oddzielne pomiary dostarczyły wyraźnych dowodów na to, iż regularne przyjmowanie multiwitamin może w umiarkowanym stopniu pomóc w zapobieganiu naturalnemu zanikowi pamięci związanemu ze starzeniem się. Po przeprowadzeniu kompleksowej metaanalizy[1] wszystkich trzech badań naukowcy doszli do wniosku, że codzienne zażywanie suplementu okazało się korzystne we wzmacnianiu różnych funkcji poznawczych, w tym rozumowania, uwagi, planowania, a także zdolności przypominania sobie wydarzeń z życia codziennego wśród osób starszych, cieszących się dobrym zdrowiem. Ochronny charakter i mechanizmy określonych witamin i minerałów zawartych w multiwitaminie pozostają niepewne i wymagają dalszych wyjaśnień.

Według Vyasa potrzebne są dalsze badania w celu wskazania konkretnych mikroelementów, które odgrywają znaczącą rolę we wzmacnianiu funkcji poznawczych. Ponadto podkreślił on potrzebę przeprowadzenia większej liczby badań obejmujących szerszy zakres pochodzenia rasowego i etnicznego, ponieważ większość uczestników badania była pochodzenia kaukaskiego. Zdaniemlidera badania proces starzenia prowadzi do degradacji błon ochronnych otaczających neurony, zwanych także komórkami mózgowymi. Jednakże sugeruje on, iż niektóre witaminy mogą potencjalnie chronić przed tymi pogarszającymi się skutkami.

Pomysł, iż same witaminy mogą chronić funkcje poznawcze u osób starszych, ma sens, jednakże wiąże się z pewnymi zastrzeżeniami wynikającymi ze stosunkowo krótkich badań, powiedział dr Richard Casserly, emerytowany profesor neurologii w Mayo Clinic w Arizonie. „U zdrowych osób bez choroby Alzheimera zmiany poznawcze zachodzące w ciągu trzech lat są bardzo niewielkie” – powiedział. Dodał, że choć zalecałby codzienną dawkę multiwitaminy starszym pacjentom, nie wierzy, że będzie to miało znaczący wpływ na funkcje poznawcze. „Trudno mi uwierzyć, iż różnica jest tak duża” – dodał.

Doktor Zardi Tan, geriatra z Centrum Chorób Alzheimera i Zaburzeń Pamięci im. Jonaha Godricha w Cedars-Sinai w Los Angeles twierdzi, że niektórzy pacjenci mogą odnieść większe korzyści niż inni. „Z pewnością niektóre grupy osób z niedoborami witamin w diecie mogłyby ogólnie odnieść korzyści ze stosowania multiwitamin i prawdopodobnie dla poprawy funkcji poznawczych” – powiedział Tan. Trudno jednak stwierdzić, czy za poprawę odpowiadały multiwitaminy, czy coś innego – dodał. Tan zauważyła, że ​​chociaż dowody nie są jednoznaczne, niedobory niektórych witamin, w tym B12, A i E, powiązano z pogorszeniem zdrowia poznawczego. Niektóre osoby z niedoborami witamin mogą odnieść korzyść z suplementacji, ale jest mało prawdopodobne, aby dotyczyło to wszystkich osób w populacji ogólnej.

Aby zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych, ważne jest dbanie o ogólny stan zdrowia, mówi Casserly. „Ogólna zasada jest taka, że ​​wszystko, co jest złe dla ciała, jest złe dla mózgu, a wszystko, co jest dobre dla ciała, jest dobre dla mózgu” – mówi. Casserly radzi ludziom, aby prowadzili życie towarzyskie oraz pozostawali aktywni fizycznie i psychicznie przez całe życie. Dodał, że typowe schorzenia, takie jak choroby serca, bezdech senny i cukrzyca mogą również negatywnie wpływać na zdrowie mózgu. Jeśli chodzi o codzienne zażywanie multiwitamin, powiedział, że ludzie mogą je brać, jeśli obawiają się, że nie dostarczają wystarczającej ilości witamin i minerałów w swojej diecie. „Przyjmowanie preparatu wielowitaminowego może być dla ciebie dobre, ale nie wiemy, czy ma to duże znaczenie u osób stosujących zdrową dietę” – powiedział Caselli.
 

[1]Metaanaliza to analiza statystyczna, która integruje wyniki wielu niezależnych badań naukowych na ten sam temat, aby uzyskać bardziej ogólny i wiarygodny obraz danego zjawiska lub efektu. W metaanalizie dane z różnych źródeł są zbierane, zestawiane i analizowane w celu uzyskania bardziej wszechstronnej perspektywy na temat badanego zagadnienia.

Dział: Medycyna

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.