Szacuje się, że w ubiegłym roku klęski żywiołowe spowodowały straty w wysokości 65 miliardów dolarów w regionie Azja-Pacyfik
Straty gospodarcze w regionie Azja-Pacyfik spowodowane klęskami żywiołowymi wzrosły do 65 mld dolarów w 2023 r., głównie z powodu powodzi w Chinach i susz w Indiach, podała firma ubezpieczeniowa Aon w niedawnym raporcie.
Straty gospodarcze w regionie Azja-Pacyfik wzrosły do 65 miliardów dolarów z powodu klęsk żywiołowych, napędzanych głównie przez powodzie w Chinach i susze w Indiach, jak donosi firma ubezpieczeniowa Aon. Hadynyah/E/Getty Images
Z całkowitej kwoty strat tylko 9%, czyli 6 mld dolarów, zostało pokrytych z ubezpieczenia, co jest wartością niższą od średniej z XXI wieku wynoszącej 15 mld dolarów. W raporcie stwierdzono, że powodzie pozostały najbardziej kosztownym zagrożeniem w regionie Azja-Pacyfik czwarty rok z rzędu, stanowiąc ponad 64% całkowitych strat w 2023 roku. Roczne straty powodziowe przekroczyły 30 miliardów dolarów od 2010 roku. Według raportu, Chiny poniosły największe straty w regionie Azja-Pacyfik z 32,2 mld dolarów strat związanych z powodziami, czyli ponad połową całkowitych strat w regionie.
Hongkong, Korea Południowa, Indie i Pakistan również doświadczyły znacznych powodzi i rekordowych opadów deszczu w ciągu roku. W szczególności powodzie w Azji Południowej spowodowały śmierć prawie 2900 osób. Aon zauważył, że straty związane z powodziami wyniosły ponad 30 miliardów dolarów rocznie od 2010 roku. W raporcie zwrócono również uwagę na rosnące temperatury i nieprzewidziane fale upałów, w szczególności susze w Chinach i Indiach. Aon zauważył, że chociaż fale upałów należą do „najbardziej śmiercionośnych zagrożeń, ryzyko to tradycyjnie stanowiło ślepy zaułek w branży ubezpieczeniowej”.
Ubezpieczyciel stwierdził również, że duże trzęsienia ziemi przyczyniły się do wzrostu szkód, po wstrząsach w afgańskiej prowincji Herat w październiku i chińskiej prowincji Gansu w grudniu, które pochłonęły odpowiednio prawie 1500 istnień ludzkich i uszkodziły ponad 200 000 domów. „Ponieważ klimat powoduje nowe rekordy ekstremalnych warunków pogodowych, firmy coraz częściej muszą określać ilościowo i zajmować się bezpośrednim i pośrednim wpływem ryzyka klimatycznego”- powiedział George Attard, dyrektor generalny ds. rozwiązań reasekuracyjnych w regionie Azja-Pacyfik firmy Aon.
Chociaż zmiany klimatyczne zazwyczaj nie są wymieniane wśród dziesięciu największych ryzyk dla firm, powiedział, że mają one bezpośredni wpływ na cztery kluczowe obszary: przerwy w działalności, zmieniające się trendy rynkowe, zakłócenia w łańcuchu dostaw i zmiany regulacyjne. Według raportu, klęski żywiołowe na całym świecie spowodowały straty gospodarcze szacowane na 380 miliardów dolarów w 2023 roku, co stanowi 22% wzrost w porównaniu ze średnią z XXI wieku. Wzrost ten był spowodowany głównie trzęsieniami ziemi i silnymi burzami konwekcyjnymi w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Dział: Przyroda
Autor:
Vivien Soo | Tłumaczenie: Alicja Budnik