Szanghajska klinika rzucania palenia obala mity związane z walką z nałogiem
W roku 2024, czyli w tym samym roku, w którym w Szanghaju ogłoszono nowe przepisy dotyczące palenia w miejscach publicznych, oddział pulmonologiczny Uniwersyteckiego szpitala Ruijin w Szanghaju, zakończył 15 coroczny program rzucania palenia. Według statystyk klinika zapewniła wsparcie dla ponad 8000 aktywnych lub biernych palaczy, zindywidualizowane programy rzucania palenia i strategie zapobiegania chorobom tytoniowym, ze średnim wskaźnikiem sukcesu przekraczającym 80%.
Rzucenie palenia zależy od siły woli. Zdjęcie: www.thepaper.cn.
Po latach wysiłków Klinika Kontroli Palenia Tytoniu Szpitala Ruijin stopniowo rozwinęła się w organizację świadczącą profesjonalne usługi medyczne dotyczące rzucania palenia w całym kraju.
W ostatnim czasie nastąpiła ogromna zmiana w liczbie pacjentów uczęszczających do kliniki rzucania palenia. Przed zmianami w prawie po południu spotkać mogliśmy tam od pięciu do sześciu osób, a teraz znajdziemy tam dziesiątki Chińczyków. Coraz więcej osób podejmuje inicjatywę rzucenia palenia i towarzyszy palaczom w tym trudnym procesie.
Po skontaktowaniu się z wieloma palaczami stwierdziliśmy, że większość palaczy nie chce rzucić palenia, bo brakuje im wiedzy na temat naukowo udowodnionych metod walki z nałogiem. Mają oni wiele błędnych przekonań na temat strategii rzucania palenia, co powoduje, że boją się próbować lub pomimo chęci nie udaje im się to. Dzisiaj przedstawimy kilka powszechnych błędnych przekonań, aby pomóc palaczom rzucić palenie.
Środki wspomagające rzucanie palenia są zawodne, rzucenie zależy tylko od siły woli.
Największy problem z tym stwierdzeniem polega na tym, że większość palaczy nie zna konkretnych metod rzucania palenia i po prostu myśli, że w rzuceniu palenia wystarcza przejście na leki. Z drugiej strony bardzo niewielka liczba palaczy, to znaczy mniej niż 3% może rzeczywiście odnieść sukces w rzucaniu palenia samą siłą woli. Do naprawdę skutecznego zaprzestanie palenia potrzeba siły woli pacjenta, doradztwa profesjonalnego lekarza i leków.
Ponieważ istotą uzależnienia od tytoniu jest uzależnienie od nikotyny, a uzależnienie od nikotyny zostało zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia jako przewlekła i często nawracająca choroba, w procesie rzucania palenia występują objawy odstawienne, takie jak: drażliwość, niepokój, zaburzenia nastroju, nieuwaga, bezsenność, spowolnienie akcji serca, zwiększony apetyt i tym podobne. Objawy te są bardzo trudne do przezwyciężenia przez palaczy samą siłą woli i zwykle próbują oni złagodzić objawy zapaleniem kolejnego papierosa. Wymaga to zarówno fizycznej, jak i psychologicznej interwencji lekarza, a także pomocy leków łagodzących objawy odstawienia.
Leki wspomagające rzucanie palenia prowadzą do uzależnienia.
Farmakologiczne rzucanie palenia jest jedną z najbardziej znienawidzonych strategii wśród palaczy. Podczas pracy w klinice rzucania palenia zauważyliśmy, że palacze często mają następujące poglądy na temat przyjmowania leków:
-Przez branie leków można wpaść w poważniejszy nałóg.
-Długotrwałe wydatki na palenie są akceptowalne, ale wydatki związane z krótkoterminowym stosowaniem leków w celu rzucenia palenia absolutnie nie.
-Długotrwałe palenie nie szkodzi ciału, ale nawet krótka terapia lekami zawsze wiąże się ze skutkami ubocznymi.
W rezultacie strach przed uzależnieniem od palenia przeradzającym się w uzależnienie od narkotyków stał się jednym z najważniejszych powodów, przez które palacze nie chcą rzucić nałogu. W rzeczywistości leki są tylko częścią kompleksowej strategii rzucania palenia i nie każdy musi je stosować, aby rzucić palenie. Po drugie, przyjmowanie leków w celu rzucenia palenia trwa bardzo krótko, a przebieg leczenia różni się w zależności od osoby. Po trzecie leki na rzucenie palenia są bezpiecznym i skutecznym środkiem leczniczym, a organizm ludzki nie uzależnia się od zawartych w nich substancji. Wspomagana lekami walka z nałogiem pod okiem profesjonalisty może znacząco podnieść szanse sukcesu rzucenia i zmniejszyć częstotliwość występowania i nasilenie nieprzyjemnych objawów odstawienia nikotyny.
Jeden papieros po rzuceniu palenia = początek nawrotu choroby.
W rzeczywistości stwierdzenie to nie jest błędne całkowicie, ale tylko w połowie. Okazjonalny papieros po całkowitej abstynencji to nie to samo, co zaprzepaszczenie postępu, ale może być powodem, przez który niewielki odsetek palaczy wraca do nałogu. W tym miejscu należy wyjaśnić pojęcia okazjonalnego palenia i nawrotu. Okazjonalne palenie odnosi się do palenia raz na jakiś czas, podczas gdy nawrót odnosi się do powrotu do stanu przed leczeniem, ten jest raczej procesem, a nie jednorazowym zdarzeniem.
Palacze powinni mieć zdrowe podejście do okazjonalnego palenia. Nie powinni czuć się winni i rezygnować z walki o siebie tylko dlatego, że po udanym rzuceniu nałogu raz na jakiś czas wdychają dym papierosa. Pacjenci powinni podejść do tego w pozytywny sposób i przeanalizować, dlaczego znowu palą: czy są pod wpływem emocji? Czy ktoś inny zaproponował ci papierosa? Muszą dostosować swoje podejście do papierosów na czas, aby zapobiec wypaleniu drugiego papierosa i zapobiec przekształceniu się okazjonalnego palenia w prawdziwy nawrót.
Starsi palacze i rzucanie palenia.
Wśród starszych palaczy, duża ich część w obliczu problemu palenia i nie palenia, przyjmuje postawę adekwatną do ich wieku, to znaczy upartą i konserwatywną. Wielu starszych palaczy uważa, że palili przez tak wiele lat, że wyrządzili już ciału nieodwracalną szkodę, więc po co zawracać sobie głowę walką z nałogiem. Są też starsi palacze, którzy twierdzą, że pomimo wielu lat palenia, nadal czują się zdrowo. W rzeczywistości palenie spowodowało wiele szkód ich organizmie, a im dłużej palą, tym większe będą te szkody. Możemy empirycznie zbadać te szkody na podstawie obiektywnych testów na przykład badaniem spirometrycznym lub tomografią komputerową klatki piersiowej, więc nie można powiedzieć, że palenie nie spowodowało żadnych szkód, tylko dlatego, że nie odczuwają żadnego dyskomfortu.
Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Niezależnie od wieku zależność pozostaje taka sama- jeśli rzucisz palenie, to przestaniesz szkodzić swojemu ciału, co nie tylko przedłuży twoje życie, ale także poprawi jego jakość, więc czego tu nie lubić?
Czy można rzucić nałóg bez rezygnowania z palenia? Czyli e-papierosy w rzuceniu palenia.
Wypełnione są płynem zawierającym nikotynę e-papierosy, które wyglądają jak zwykłe papierosy, są używane tak, jak zwykłe papierosy, a pośród niektórych palaczy wytworzyła się wręcz subkultura vaperów. Wielu palaczy używa e-papierosów jako narzędzia do rzucenia palenia, wierząc, że te są znacznie mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów, ale pozwalają podtrzymać nawyk palenia. To jest najlepsze połączenie tych dwóch sfer.
W rzeczywistości nie ma naukowych dowodów na to, że e-papierosy pomagają w długotrwałym rzucaniu palenia, a istnieją coraz większe obawy co do ich bezpieczeństwa. Żeby tego było mało, to najnowsze badania sugerują, że palenie e-papierosów jest wręcz szkodliwe dla procesu rzucania palenia. Dlatego zalecamy, aby palacze rzucali palenie za pomocą wyżej wymienionych kompleksowych strategii rzucania palenia i nie polegali na e-papierosach, a także zniechęcamy osoby niepalące, a osoby zwłaszcza młode do sięgania po e-papierosy.
Wraz z coraz większą liczbą palaczy dołączających do programu, Klinika Rzucania Palenia w Szpitalu Ruijin staje się coraz bardziej znana, a jej niezwykłe wyniki i pozytywne opinie sprawiły, że ta specjalistyczna przychodnia stała się bardzo gorąca. Personel jednak nie osiada na laurach i wciąż coraz lepiej edukuje w zakresie rzucania palenia. Opiera metody rzucania palenia na żywych i interesujących pracach popularnonaukowych, które rezonują z publicznością i mają pozytywne i dalekosiężne znaczenie w szerzeniu ducha nauki. Naukowe rzucanie palenia zaczyna się od wejścia do kliniki. Zdrowe życie zaczyna się tam, gdzie nie dociera dym tytoniowy.
Dział: Medycyna
Autor:
Zhou Jianping | Tłumaczenie: Marcel Korczak