2023-12-21 09:49:26 JPM redakcja1 K

Sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć kobiety z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi

Model sztucznej inteligencji, który ocenia obrazy mammograficzne, może znaleźć kobiety, które są narażone na wysokie ryzyko raka piersi i wymagają dodatkowych badań przesiewowych. Badanie przeprowadzone w trzech krajach pokazuje, że metoda ta się sprawdza.

fot. National Cancer Institute/Unsplash

Obecne badania przesiewowe w kierunku raka piersi obejmują regularne badania mammograficzne, często co dwa lata. Badania wykazały jednak, że kobiety mają różne ryzyko zachorowania na raka piersi, co mogłoby znaleźć odzwierciedlenie w zindywidualizowanych badaniach przesiewowych.

Poprzednie modele ryzyka opierały się głównie na dziedzicznym ryzyku zachorowania na raka piersi i czynnikach związanych ze stylem życia. Jednak dzięki wyszkolonej sztucznej inteligencji przeglądającej obrazy mammograficzne opracowano zupełnie nowy typ modelu ryzyka.

Dostrzeganie trudnych do wykrycia zmian

Opiera się on na niewielkich zmianach w obrazach, których ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec.

"To nie jest tak proste, jak w tradycyjnych modelach, w których jest kilka czynników, takich jak genetyka i BMI. Zamiast tego w obrazie są tysiące czynników, które są opracowywane razem" mówi Mikael Eriksson, badacz z Uniwersytetu Karolinska.

Sztuczna inteligencja ma zdolność znajdowania różnych wzorców w niezliczonych czynnikach. Mogą to być słabe czynniki, ale sztuczna inteligencja może je łączyć w celu uzyskania informacji.

„Sztuczna inteligencja może również zapewnić ogólną ocenę tego, co prawdopodobnie wydarzy się w przyszłości w klatce piersiowej" kontynuuje Mikael Eriksson.

Mogą być potrzebne dodatkowe badania

Obecnie u wielu kobiet rak piersi jest diagnozowany w późnym stadium. Może u nich również rozwinąć się rak piersi między badaniami mammograficznymi.

Model oparty na sztucznej inteligencji można wykorzystać do określenia, które kobiety potrzebują dodatkowych badań oprócz regularnych mammografii. Dzięki temu rak może zostać wykryty wcześniej.

Metoda została przetestowana na ponad 8 500 kobiet we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech.

Badanie potwierdza wcześniejsze badania pokazujące, że model sztucznej inteligencji znalazł grupę kobiet z prawie siedmiokrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi w porównaniu z normalną populacją.

„Około sześć procent kobiet znajdowało się w grupie wysokiego ryzyka. Kobiety te są obecnie poddawane badaniom przesiewowym w taki sam sposób, jak kobiety z niskim ryzykiem. Uważamy, że specjalnie dobrane badania przesiewowe mogłyby być lepiej dostosowane do potrzeb tych kobiet" mówi Mikael Eriksson.

Leczenie według wartości ryzyka

Kolejnym krokiem w badaniach jest przeprowadzenie próby klinicznej w Europie, gdzie kobiety są poddawane badaniom mammograficznym, a następnie zastosowanie różnych metod leczenia w zależności od wyniku ryzyka podanego przez model AI. Metoda ta jest już testowana w Stanach Zjednoczonych.

„Obecnie analizujemy możliwość wprowadzenia tej metody również w Europie" mówi Mikael Eriksson.

Dział: Biotechnika

Autor:
Karolinska institutet/forskning.se | Tłumaczenie: Zofia Świercz

Żródło:
https://www.forskning.se/2023/12/15/ai-upptacker-kvinnor-med-hog-risk-for-brostcancer/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE