Sztuczna inteligencja może pomóc w organizacji wakacji, o ile wiadomo, jak się do tego zabrać
Oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z narzędzi takich jak ChatGPT w celu zaplanowania przyszłych wakacji.
Zdjęcie: https://www.nationalgeographic.fr/voyage/intelligence-artificielle-chat-gpt-peut-vous-aider-a-organiser-vos-vacances-a-condition-de-savoir-vous-y-prendre-prompt-conseils
Dzięki wprowadzeniu nowych, dostępnych systemów sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI), takich jak ChatGPT, podróżowanie już nigdy nie będzie takie samo. Oprócz uproszczenia organizacji wakacji i procesu rezerwacji, sztuczna inteligencja ułatwiła także odkrywanie nowych doświadczeń. Koniec z godzinami przeszukiwania Internetu. Teraz użytkownicy mogą uzyskać podobne wyniki dzięki prostej rozmowie z AI.
Ta technologia ma wiele zalet podczas przygotowań do podróży (może podsuwać pomysły, wyróżniać małe firmy czy tłumaczyć języki), aby jednak w pełni z niej skorzystać, warto wiedzieć jak właściwie jej używać. Oto najważniejsze informacje, które pomogą lepiej wykorzystać AI w podróżach.
Najlepsze zastosowania sztucznej inteligencji w podróżowaniu
Na chwilę obecną technologia ta sprawdza się głównie w planowaniu i rezerwacji wakacji. „Cała ekscytacja związana z rezerwacją wycieczki może szybko zniknąć, gdy podróżni staną przed wyborem jednej spośród wielu opcji, z których każda wymaga sprawdzenia” – mówi Rathi Murthy, dyrektor ds. technologii w Expedia Group. „Sztuczna inteligencja może rozwiązać ten problem” – dodaje.
Wiele platform AI korzysta z ChatGPT, do którego dostęp w przeglądarce lub w aplikacji iOS (wkrótce ma się pojawić aplikacja na Androida) jest bezpłatny. Technologia ta generuje sugestie na postawie informacji zawartych w pytaniu, biorąc pod uwagę, że wiedzę, jaką posiada, jest sprzed września 2021 roku. Za 20 dolarów miesięcznie (około 19 euro) użytkownicy mogą korzystać z GPT-4, który oferuje dodatkowe wtyczki internetowe oraz wyszukuje aktualne informacje, takie jak pogoda lub ceny giełdowe.
Jednym z najlepszych zastosowań sztucznej inteligencji w podróży jest koordynacja kilku lotów i sugerowanie miejsc docelowych na podstawie określonych parametrów, takich jak cena lub kalendarz. Na przykład, GPT-4 może znaleźć kilka lotów na sierpień za mniej niż 1500 euro dla pięciu osób podróżujących z pięciu różnych miast do Amsterdamu. Dzięki porównywaniu budżetów, tras i ofert na wielu platformach, GPT-4 pozwala zaoszczędzić godziny poszukiwań.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nadal konieczne będzie odwiedzenie stron rezerwacyjnych, aby zrobić rezerwację i sprawdzić ceny. To jeden z powodów, dla których eksperci zalecają, aby nie polegać wyłącznie na sztucznej inteligencji, lecz traktować ją jako narzędzie do wstępnego rozeznania terenu.
Po wybraniu miejsca docelowego można zawęzić wyszukiwania. Sztuczna inteligencja jest w stanie odpowiedzieć na konkretne pytania, niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie najlepszych barów w okolicy, czy ułożenie pięciodniowej trasy podróży przerywanej wizytami w muzeach, wydarzeniami i wycieczkami z dala od utartych szlaków Może nawet zasugerować miejsca, w których można zjeść posiłek lub dowiedzieć się, jaka jest cena spektaklu.
Sztuczna inteligencja jest również przydatna, jeśli chodzi o znajdowanie mniej uczęszczanych lub nieznanych miejsc, poprzez gromadzenie informacji z całej sieci i interpretowanie wyników, tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na zapytanie (coś, czego nie robią Yelp, TripAdvisor czy Google). Uzyskane w ten sposób informacje są następnie przekazywane użytkownikowi w formie rozmowy.
Poprawne sformułowanie pytania o podróż do sztucznej inteligencji
Ross Borden z Matador Network, firmy stojącej za GuideGeek, chatbotem AI poświęconym podróżom, wyjaśnia, że zadawanie pytań w ojczystym języku, ma kluczowe znaczenie dla sformułowania dobrego zapytania. Modele sztucznej inteligencji mówią i rozumieją wiele języków, ale zapewnienie poprawnej interpunkcji, pisowni i gramatyki jest niezbędne, aby być dobrze zrozumianym przez technologię.
Ważne jest, aby jak najdokładniej określić własne oczekiwania. Nie wahać się, podać informacji o członkach grupy (jeśli podróżuje się z dziećmi, osobami starszymi lub zwierzętami), o diecie, zainteresowaniach lub priorytetach. Im więcej podanych informacji, tym lepsze będą wyniki.
Nie wahać się również poinformować AI, jeśli nie zrozumiała prośby lub jeśli nie jest się w pełni zadowolonym ze znalezionych informacji. Technologia wykorzystuje duże modele językowe (LLM) do nauki. Poprzez ciągłe wyrażanie opinii na temat wyników sztucznej inteligencji wnosi się znaczący wkład w trafność i dokładność gromadzonych informacji. Na koniec trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie zweryfikować uzyskane odpowiedzi, korzystając z innych źródeł.
Wady AI
„Dokładność ogólnych informacji zebranych przez sztuczną inteligencję wynosi od 70% do 80%” – wyjaśnia Erica Jackowtiz, doradca ds. luksusowych podróży w firmie Roman & Erica. Obecna iteracja sztucznej inteligencji jest tak dobra, jak dane, które pozyskuje. Jak już wspomniano, baza wiedzy bezpłatnej wersji ChatGPT kończy się we wrześniu 2021 roku. W rezultacie narzędzie nie jest w stanie wskazać, czy hotel, restauracja, bar lub muzeum zostały zamknięte, zbankrutowały, zmieniły nazwę lub profil działalności. Aby sprawdzić ceny i dokonać rezerwacji, konieczne jest samodzielne odwiedzenie stron rezerwacyjnych. Podstawowa wersja ChatGPT nie ma możliwości uzyskania dostępu do tych informacji ani dostarczyć informacji w czasie rzeczywistym.
Zmiana nazwy miasta lub fakt, że jest ono znane pod inną nazwą, również stwarza pewne problemy – zauważa Matthias Keller, główny naukowiec i starszy wiceprezes ds. technologii w Kayak. Tak jest na przykład w przypadku miasta Bangalore, które w serwisie Kayak od 2014 roku nosi oficjalną nazwę Bengaluru. Sztuczna inteligencja może również wymyślać fałszywe informacje na temat niewielkich, odległych miejscowości – ostrzega Ross Borden.
„Dobrze jest zweryfikować wyniki, jeśli szukasz najlepszej kawy w Shoshone w stanie Idaho, gdyż z doświadczenia wynika, że halucynacje są częstsze w przypadku małych miast, ponieważ sztuczna inteligencja nie ma odpowiedzi na zadane pytanie” – oznajmia. „Technologia wtedy wymyśli jakąś, co oczywiście nie jest pożądane”. Jakie są najlepsze źródła sztucznej inteligencji w podróży?
Większość obecnie dostępnych platform podróżniczych działa poza platformą ChatGPT od OpenAI. Na przykład Tripnotes.ai, roamaround.ai i curioso.com oferują łatwy w użyciu interfejs internetowy inspirowany ChatGPT, który umożliwia bardziej interaktywne przeglądanie planów podróży dzięki wykorzystaniu map, wstępnie zaplanowanych tras samochodowych i innych funkcji. Można również korzystać z ChatGPT Plus, aby uzyskać dostęp do wtyczek, takich jak Kayak, Expedia, Trip, OpenTable i wielu innych, aby zorganizować podróż.
Inne narzędzia, takie jak GuideGeek, korzystają z platform komunikacyjnych, takich jak. WhatsApp na smartfonie, aby rekomendować miejsca i atrakcje na podstawie podanych przez użytkowników informacji. GuideGeek to doskonała platforma, którą można wykorzystać po dotarciu do miejsca docelowego, aby otrzymać bardziej szczegółowe informacje o lokalnych atrakcjach. Ma jednak pewne ograniczenia. Wymaga połączenia z siecią, a czas oczekiwania na odpowiedzi może być długi, gdy ChatGPT jest przeciążony.
Sztuczna inteligencja rozwija się szybko, ponieważ coraz więcej start-upów i firm szuka sposobów na wykorzystanie tego potężnego silnika generatywnego do dostarczania informacji w języku naturalnym. Im większy dostęp system będzie miał do Internetu, im lepiej będzie rozumiał potrzeby użytkowników i zyskiwał na inteligencji, tym bardziej będzie zmieniał sektor turystyki w nowy, nieoczekiwany i wyjątkowy sposób. Ponieważ technologia jest tak nowa i stale się rozwija, trudno jest przewidzieć, jaki wpływ będzie miała na turystykę w dłuższej perspektywie, ale według Rossa Bordena „AI jest technologią, która będzie napędzać odrodzenie się branży pod względem planowania, wyszukiwania i rezerwacji. Zrewolucjonizuje nawet to, co robimy podczas podróży”.
Dział: Technologia
Autor:
De Abigail Bassett | Tłumaczenie: Grażyna Głąb – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/