Szwajcarskie lodowce stopniały o 10% w ciągu dwóch lat
Szwajcarskie lodowce straciły w tym roku kolejne 4% swojej objętości - co stanowi drugi największy ubytek w historii - po zeszłorocznym rekordowym stopnieniu o 6%.
Promiennie błękitne jeziora polodowcowe na lodowcu Findel dziesięć lat temu zostały pokryte dziesiątkami metrów lodu
Statystyki pochodzą z corocznego raportu Szwajcarskiej Sieci Monitorowania Lodowców (Glamos), której badacze od lat monitorują 176 z 1400 szwajcarskich lodowców.
Glamos ostrzega, że może być już za późno na uratowanie wielu alpejskich pól lodowych, nawet jeśli cele klimatyczne zostaną osiągnięte.
"To jest przerażające", powiedział szef Glamos.
W przeciągu zaledwie dwóch lat lodowce Szwajcarii straciły 10% swojej całkowitej objętości - tyle samo, ile straciły w okresie trzydziestu lat między rokiem 1960 a 1990.
Glacjolodzy mierzący lód nie są jednak pocieszeni faktem, że tegoroczne topnienie jest nieco mniejsze niż zeszłoroczny rekord.
"To nadal drugi najbardziej pesymistyczny rok od czasu rozpoczęcia pomiarów" - powiedział BBC Matthias Huss, szef Glamos. "To straszne widzieć, że ten zeszłoroczny wynik właśnie się powtarza".
Naukowcy twierdzą, że topnienie jest spowodowane kolejnymi upalnymi latami i bardzo niskimi opadami śniegu podczas ostatniej zimy. Według nich, jeśli te wzorce pogodowe się utrzymają, odwilż tylko przyspieszy.
Niektóre z mniejszych lodowców w Szwajcarii stopniały już całkowicie.
W tym roku naukowcy zaprzestali monitorowania lodowca St Annafirn, ponieważ nie było tam wystarczająco lodu aby dokonać pomiaru.
Inne kurczą się w takim tempie, że jest mało prawdopodobne, aby udało się je uratować, nawet jeśli światowe temperatury zostaną utrzymane w granicach paryskiego celu wzrostu o 1,5C.
Bez radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będących skutkiem globalnego ocieplenia, eksperci ds. lodowców ostrzegają, że nawet większe lodowce, takie jak Aletsch, którego lód ma obecnie grubość 800 m, mogą zniknąć w przeciągu 20 lat.
"Za każdym razem, gdy wracam do tych miejsc, które monitorowałem przez wiele lat, jest inaczej" - powiedział Huss. "Lód jest mniejszy, cieńszy, bardziej szary. To bardzo smutne".
Ale zanikanie lodowców to coś więcej niż tylko utrata wspaniałego widoku.
Lód, który zwykle gromadzi się zimą i topnieje powoli latem, zapewnia słodką wodę niezbędną dla europejskich rzek, do nawadniania europejskich upraw lub chłodzenia elektrowni jądrowych.
Zarówno w tym, jak i w zeszłym roku wprowadzono obostrzenia dotyczące żeglugi na Renie, kluczowym szlaku wodnym dla europejskiego transportu towarowego, ponieważ woda stała się zbyt płytka.
Podczas rekordowych upałów w 2022 r. ryby były wyławiane ze szwajcarskich rzek i przechowywane w odpowiednich zbiornikach, ponieważ woda w rzekach stała się zbyt ciepła i płytka, aby ryby mogły w niej przetrwać.
"Lodowce są niezwykle ważne w informowaniu o zmianach klimatu, ponieważ zmiany w nich zachodzące są widoczne gołym okiem" - powiedział Huss.
"Jeśli nie nastąpi złagodzenie klimatu, do 2100 r. stracimy wszystkie lodowce w Alpach".
Dział: Ciekawostki
Autor:
Imogen Foulkes | Tłumaczenie: Alicja Cecot