2023-01-25 13:07:35 JPM redakcja1 K

Szympansy leczą się nawzajem latającymi owadami

Naukowcy są zaskoczeni i uważają, że takie zachowanie dostarcza nowej wiedzy na temat zachowań społecznych gatunku

Zdjęcie: Simone Pika

To ciągła debata, a profesjonaliści nie zgadzają się:

Czy zwierzęta mogą okazywać empatię ludziom o podobnych poglądach? Czy pomagają sobie nawzajem bez czerpania z tego korzyści?

Tak, może. Przynajmniej tak myślą naukowcy, którzy przeprowadzili nowe badanie szympansów w Afryce. Po raz pierwszy obserwują zachowania, których nigdy wcześniej nie widziano wśród członków tego gatunku, co może być oznaką współczucia lub czegoś podobnego do empatii.

Latające owady i troskliwa matka

Sam projekt rozpoczął się w 2019 roku. Miało to miejsce w afrykańskim parku narodowym Loango. Pierwotnym celem było zbadanie relacji między szympansami, sposobu, w jaki polują, używają narzędzi i komunikują się. To właśnie podczas tych obserwacji jedna z wolontariuszek projektu, Alessandra Mascaro, była świadkiem specjalnego seansu.

Ta scena miała miejsce między małpią matką o imieniu Suzee i jej synem Sią:

Po walce z innym szympansem Sia otrzymała otwartą ranę na nodze, co skłoniło Suzee do zbadania sprawy.

Nagle złapała latającego owada, włożyła go do ust, ścisnęła i przyłożyła martwe zwierzę do otwartej rany syna. Matka powtórzyła to trzy razy. Sesja zainteresowała badaczy. W ciągu następnych 15 miesięcy zaobserwowali podobne zachowanie przy 19 różnych okazjach. W niektórych z tych przypadków zwierzęta pomagały sobie nawzajem w leczeniu ran.

Nowe odkrycie

Sami badacze uważają, że byli świadkami zabiegu. W przeszłości udokumentowano, że słonie, niedźwiedzie i pszczoły mogą leczyć własne rany. Wiadomo również, że szympansy zjadają różne liście, których właściwości chemiczne zabijają pasożyty jelitowe.

- Ale to pierwszy odnotowany przypadek użycia przez zwierzęta substancji pochodzenia zwierzęcego, czyli owadów, do leczenia otwartych ran. Wiedzieliśmy, że jedzą owady, ale nie wiedzieliśmy, że używali ich do takich rzeczy.

Tak mówi Simone Pika. Jest jedną z naukowców biorących udział w badaniu i profesorem na Uniwersytecie w Osnabrück w Niemczech. Pika uważa, że ​​leczenie ran i pomoc, jakiej udzielały sobie nawzajem szympansy, nie były robione dla ich własnej korzyści.

To niesamowite

- Fakt, że małpy dbają o siebie za pomocą jakiegoś narzędzia, jest bardzo rzadki. Pomaga dokumentować zachowania społeczne szympansów i interesujące jest pytanie, czy w grę wchodzi empatia, - mówi antropolog Aaron Sandel.

Simone Pika uważa, że ​​małpy niewątpliwie robią to, aby sobie nawzajem pomagać.

- Podczas tych sesji pomocnicy nie otrzymują nic w zamian. Wygląda na to, że robią to tylko po to, by poprawić samopoczucie rannych. To nas zaskakuje.

Naukowcy wciąż nie wiedzą, jakich owadów używają zwierzęta.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE