2023-05-15 17:52:40 JPM redakcja1 K

Ta metoda może zrewolucjonizować medycynę serca

Nowa metoda pokazuje w ciągu dziesięciu minut, czy objawy pacjenta są spowodowane poważną chorobą serca. To może zrewolucjonizować emerytury.

Lekarze w klinice kardiologicznej: nowe EKG powinno być w stanie znacznie szybciej wykrywać choroby serca przy pomocy sztucznej inteligencji. (Źródło: Lionel Bonaventure/AFP/Getty Images)

Ataki serca i nagłe zgony sercowe budzą obawy i często występują bez ostrzeżenia. Choroby układu krążenia są nadal główną przyczyną zgonów w Niemczech . Firma z Frankfurtu opracowała metodę, która niezawodnie wykrywa ryzyko chorób serca. Nazwa: kardiografia. Pracuje ze sztuczną inteligencją.

t-online zapytał kardiologa Petera Radke, głównego lekarza kliniki chorób wewnętrznych i kardiologii w Schön Clinic w Neustadt (Szlezwik-Holsztyn), co sprawia, że ​​ta metoda jest tak obiecująca.

 

Czym w ogóle jest EKG?

Skrót oznacza elektrokardiogram, za pomocą którego można mierzyć prądy serca za pomocą elektrod, a tym samym sprawdzać działanie. Między innymi mierzone jest tętno i rytm serca. Typowa krzywa jest pokazana w ocenie zdrowego serca.

 

Jak działa kardiologia?

Zasadniczo porównywalne z EKG . Pacjent przychodzi do lekarza z rozlanymi dolegliwościami, takimi jak ucisk w klatce piersiowej , które mogą mieć różne przyczyny. Teraz lekarz próbuje dowiedzieć się, czy może istnieć związek z chorobą serca.

W tym celu pacjent jest podłączony do pięciu elektrod, które rejestrują sygnał serca przez cztery minuty i mierzą narząd w trzech wymiarach. „To rodzaj badania serca” — mówi Radke. „Mierzy się rozprzestrzenianie się prądu w narządzie. Odchylenia krzywych prądu mogą wówczas wskazywać na choroby serca, takie jak zaburzenia krążenia czy stany zapalne”. Jest to procedura nieinwazyjna.

 

Jak działa sztuczna inteligencja?

Według Radke, który jest członkiem Naukowej Rady Doradczej Niemieckiej Fundacji Serca, dane są przesyłane do centrum danych. Teraz zaczyna działać sztuczna inteligencja (AI).

Obecnie na podstawie zarejestrowanych pomiarów w porównaniu z wynikami tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego serca u tysięcy innych pacjentów opracowywany jest profil ryzyka pacjenta pod kątem ewentualnych zaburzeń krążenia w sercu. W ten sposób z pewnym prawdopodobieństwem można wykryć anomalię. „W 90 procentach przypadków można stwierdzić, że nie ma poważnej choroby niedokrwiennej serca” – mówi Radke

 

Jakie są zalety metody?

To są oczywiste. Metoda wykrywa chorobę, zanim wystąpią poważne objawy, być może nagle. Jeśli AI zgłosi ryzyko, mogą zostać wszczęte dalsze badania kontrolne, w tym procedury inwazyjne, takie jak cewnik kardiologiczny. Cały proces diagnozy trwa tylko około dziesięciu minut.

 

Ile to kosztuje?

Koszty to około 150 euro . Celem jest umożliwienie wprowadzenia technologii przede wszystkim do praktyk lekarzy rodzinnych i kardiologów, aby diagnostyka mogła być przeprowadzana szybko i łatwo. Jednak proces ten nie jest jeszcze w pełni rozwinięty: „Nie jest to spowodowane technologią” — mówi Radke. „Ale na jakiej podstawie działa technologia. Wciąż jest zbyt mało dostępnych danych do porównania, aby dochodzić do coraz lepszych ocen. Jeśli sztuczna inteligencja będzie dalej karmiona, może to stać się obiecującą metodą, którą można następnie wykorzystać przede wszystkim w Lekarze ogólni mogliby znaleźć zastosowanie”.

Dział: Medycyna

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.