22.05.2025 JPM Redakcja

Tajwan wyłącza ostatni reaktor jądrowy

Ostatni aktywny reaktor jądrowy Tajwanu, który znajdował się na południu kraju, został wyłączony. Rząd wypełnia w ten sposób obietnicę wycofania się z energii jądrowej do końca 2025 roku.

Zdjęcie: I-Hwa Cheng /​ AFP /​ Getty Images

Tajwan rozpoczął proces wyłączania swojego ostatniego aktywnego reaktora jądrowego. Reaktor numer 2 o mocy 951 megawatów, usytuowany w elektrowni jądrowej Maanshan na południu Tajwanu, został całkowicie wyłączony. Jego czterdziestoletnia koncesja na eksploatację wygasła już wcześniej. Zawiadomił o tym państwowy dostawca energii Taiwan Power (Taipower).

W ten sposób rząd Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) spełnia główne założenie swojego planu energetycznego z 2016 roku, który zakładał odejście od energetyki jądrowej najpóźniej do 2025 roku. Przyczyną była przede wszystkim katastrofa nuklearna w japońskiej Fukushimie w 2011 roku.

Ponad 80 procent energii elektrycznej z paliw kopalnych

Proces wyłączania dwóch starszych elektrowni jądrowych w Tajwanie rozpoczęto już w latach 2018 i 2021, a następnie w lipcu 2024 roku, wyłączono pierwszy reaktor elektrowni w Maanshan. W szczytowym okresie energia atomowa dostarczała około 50 procent energii elektrycznej w Tajwanie, natomiast w 2024 roku udział ten wynosił już tylko około 3 procent. Według dostawcy energii Taipower w zeszłym roku 82,1 procent tajwańskiej energii pochodziło ze źródeł kopalnych, a 11,9 procent z odnawialnych źródeł energii.

Premier Republiki Chińskiej, Cho Jung-tai, zapewnił w piątek, że dostawy prądu pozostaną stabilne mimo rosnącego zapotrzebowania, m.in. ze strony przemysłu półprzewodników oraz w obszarze sztucznej inteligencji. W wyniku wyłączenia reaktora rezerwa energetyczna zostanie wprawdzie nieco obniżona, ale nadal będzie mieścić się w bezpiecznych granicach. Taipower planuje w tym roku dopuścić do eksploatacji 4 nowe elektrownie gazowe. Ponadto Cho potwierdza, że kolejnym celem jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym do 20 procent do 2026 roku. „Wyłączenie reaktora niesie za sobą silne przesłanie do innych krajów azjatyckich, a także do reszty świata, że wykorzystywanie energii jądrowej nie jest konieczne” – mówi Jusen Asuka, profesor studiów nad Azją Północno-Wschodnią na Uniwersytecie Tohoku w Japonii.

Niezależność energetyczna w kontekście konfliktu z Chinami

W przeddzień wyłączenia reaktora krytycy zaznaczali, że w obliczu napiętych stosunków z Chinami potrzebna jest większa niezależność energetyczna poprzez zróżnicowane źródła dostaw energii. Chińskie władze postrzegają demokratycznie zarządzaną wyspę, zamieszkiwaną przez około 23 miliony ludzi, jako część swojego terytorium i nie wykluczają jej zjednoczenia, a w razie potrzeby – nawet przy użyciu siły. Już we wtorek parlament przyjął nowelizację ustawy, która teoretycznie umożliwia wydłużenie okresu eksploatacji reaktorów o 20 lat – pod warunkiem zagwarantowania bezpieczeństwa. Cho zaznaczył jednak, że ponowne uruchomienie nieczynnych instalacji wymagałoby nowych przepisów prawnych oraz kontroli technicznych.

Dział: Technologia

Autor:
Zeit Online | Tłumaczenie: Dominika Pawluczuk - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.zeit.de/wirtschaft/2025-05/atomenergie-taiwan-atomreaktor-kernkraft

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE