2024-06-19 20:35:17 JPM redakcja1 K

Tak właśnie wygląda sytuacja z energetyką wiatrową w Niemczech

Czy w przyszłości w wyniku zmian klimatycznych w Niemczech może być mniej wietrznie? Nie, eksperci są zgodni – rozwój energii odnawialnych nie jest zagrożony.

Odnawialne źródła energii.

Przejście na odnawialne źródła energii przebiega dobrze – co do tego większość obserwatorów jest zgodna. Do roku 2030 co najmniej 80 procent zużywanej energii elektrycznej w Niemczech ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Przy rozbudowie energetyki wiatrowej pojawiły się obawy, że sam zmieniający się klimat może pokrzyżować te plany. Jeden ze scenariuszy zakłada, że w Niemczech może osłabnąć wiatr wskutek zmian klimatycznych. Rok 2021 zdawał się to potwierdzać, był wyjątkowo bezwietrzny.

Jednak Renate Hagedorn z Niemieckiej Służby Meteorologicznej uspokaja. Rok 2023 był bowiem najbogatszy w wiatr od 2007 roku. Również w 2022 roku w Niemczech było bardzo wietrznie. „Oznacza to, że obawy, iż po bezwietrznym roku 2021 musimy się tutaj zasadniczo liczyć ze spadkiem prędkości wiatru, nie są uzasadnione”, stwierdziła Hagedorn.

Średnia prędkość wiatru jest stała

Tak prosto to jednak nie jest, mówi Patrick Ludwig z Instytutu Technologii w Karlsruhe. Jest meteorologiem i bada przyszłe warunki wiatrowe w Niemczech i Europie. Zarówno rok z flautą, jak 2021, jak i bardzo wietrzny rok, jak 2023, nie wskazują jeszcze na długoterminowe zmiany.

Niemieccy meteorolodzy, porównując dane od 1950 roku, również nie widzą znaczących zmian w średniej prędkości wiatru. Meteorolog Ludwig jest ostrożnie optymistyczny – mimo wszystkich względnych niepewności różne badania i modelowania przyszłości wskazują przynajmniej na to, „że zmiany dotyczące średniej prędkości wiatru w Niemczech będą stosunkowo niewielkie”.

Wietrzna zima, bezwietrzne lato

Brak zmian dotyczy jednak tylko średniej rocznej prędkości wiatru. W ciągu roku będą występować różnice, jak mówi Ludwig: „Prawdopodobnie będziemy mieć więcej wiatru zimą i mniej latem, co jednak w średnim rozrachunku da nam podobne prędkości wiatru”. To potwierdzają również niemieccy meteorolodzy. 

Transformacja energetyczna nie jest zagrożona

Dla przejścia na odnawialne źródła energii nie stanowi to problemu. Chociaż latem może być tak mało wiatru, że turbiny wiatrowe w ogóle nie będą działać, tę niedostateczność wiatru można zrekompensować wyższą ilością energii słonecznej w tej porze roku.

Również fakt, że zimą będzie więcej wiatru, nie powoduje komplikacji. Chociaż turbiny wiatrowe są często wyłączane podczas burz lub huraganów, aby zapobiec uszkodzeniom, więcej wiatru niekoniecznie musi oznaczać więcej burz.

Silniejsze burze, ale rzadziej

W przyszłym rozwoju warunków wiatrowych zachodzą dwa przeciwstawne procesy. Po pierwsze, na wysokości około dziesięciu do piętnastu kilometrów różnice temperatur będą się zwiększać. W rezultacie pojedyncze burze mogą w przyszłości stać się silniejsze.

Jednak ze względu na to, że różnica temperatur między równikiem a biegunami nie będzie już tak duża, również w Niemczech burze będą występować rzadziej. Czasy, w których turbiny wiatrowe będą wyłączane z powodu zbyt wysokich prędkości wiatru, mogą w przyszłości nawet się zmniejszyć.

Pomocny wiatr dla energetyki wiatrowej

Renate Hagedorn z Niemieckiej Służby Meteorologicznej również nie uważa, że zmiany klimatyczne i mniej wietrzne miesiące letnie zagrażają transformacji energetycznej. Dzięki temu, że także na morzu prędkości wiatru pozostają stabilne, rok 2023 był sukcesem nie tylko dla fotowoltaiki, ale także dla energetyki wiatrowej.

„Ten, można powiedzieć, sprzyjający wiatr, oprócz rozbudowy energetyki wiatrowej, przyczynił się do tego, że brutto produkcja energii elektrycznej z wiatru w 2023 roku była o około dziesięć procent wyższa niż w 2022 roku".

Autor:
Yasmin Appelhans, NDR | Tłumaczenie: Jagoda Dolińska

Źródło:
https://www.tagesschau.de/wissen/technologie/ausbau-windkraft-100.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE