Te małpy człekokształtne wymieniają pozdrowienia - tak jak ludzie
Co sprawia, że ludzie są gatunkiem odnoszącym sukcesy?
Raphaela Heesen and Emilie Genty
Istniejemy od dawna i wciąż tu jesteśmy (w przeciwieństwie do neandertalczyków). Ale nie była to łatwa droga - i nie zawsze dokonujemy wspaniałych wyborów. Może dlatego, że dążymy do celu, ponosimy porażki i uczymy się.
Jak często powtarzał mój nauczyciel fotoreportażu z college'u Mark Johnson, "Fail faster". Oznacza to, że porażka jest możliwa we wszystkim, czego się podejmujemy, a im szybciej zaakceptujemy nasze porażki i wyciągniemy z nich wnioski, mamy większą szansę na przekształcenie ich w osiągnięcia.
Częścią tego procesu jest uczenie się od siebie nawzajem, co jest istotnym elementem więzi międzyludzkich. Nawet w czasie pandemii znaleźliśmy sposoby, aby pozostać obecni w życiu innych osób na dużych odległościach. Być może nasz sukces wynika z naszej zdolności do rozwoju, nauki i dzielenia się, bez względu na przeciwności losu.
Fantastyczne istoty
Ty się żegnasz, a ja się witam. Tak jak ludzie, niektóre małpy człekokształtne nie zostawiają się nawzajem. Zamiast tego celowo używają sygnałów do rozpoczęcia i zakończenia interakcji społecznych.
Naukowcy obserwowali ponad 1200 interakcji w grupach szympansów i bonobo w ogrodach zoologicznych. Małpy te częściej trzymały się za ręce, pośladki i dotykały się przed i po zabawie.
To znacznie więcej niż zwykła uprzejmość, i pokazuje głęboko zakorzenione wyrafinowane zachowanie obserwowane do tej pory tylko u ludzi, powiedzieli naukowcy.
Jesteśmy rodziną
Pojawiła się nowa wskazówka dotycząca największej tajemnicy ewolucji człowieka.
Jedyne dowody, jakie mamy na istnienie Denisowców, enigmatycznej grupy wczesnych ludzi, zidentyfikowanej po raz pierwszy przez naukowców w 2010 roku, należą do fragmentów skamielin, które mieszczą się w dłoni.
Filipińska grupa etniczna znana jako Ayta Magbukon ma najwyższy znany na świecie poziom rodowodu Denisowców. Denisowskie DNA można prześledzić u niektórych współczesnych ludzi, ponieważ nasi przodkowie Homo sapiens mieli z nimi dzieci około 50 000 lat temu.
Dział: Przyroda
Autor:
Ashley Strickland | Tłumacz: Jagoda Pyrzanowska
Źródło:
https://edition.cnn.com/2021/08/21/world/social-apes-science-newsletter-wt-scn/index.html