Te rekiny występują w Morzu Bałtyckim
Właściwie ryzyko spotkania rekina podczas kąpieli w Bałtyku jest znikome. Mimo to niektóre gatunki błąkają się w małym morzu.
Koleń: Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z przysmaków kryjących się za zagrożonymi rybami. (Źródło: Bluegreen Pictures/imago-images-pictures)
W zasadzie rekiny nie należą do stałych mieszkańców Bałtyku. Niemniej jednak zawsze dochodzi do obserwacji rekinów i spotkań między rekinami a ludźmi. Jakie gatunki rekinów można spotkać w Morzu Bałtyckim ? I czy spotkania są niebezpieczne dla ludzi?
Jakie gatunki rekinów występują w Morzu Bałtyckim?
W Morzu Bałtyckim też zawsze są rekiny. Wielu z nich osiedliło się tu już na stałe, inni trafiają nad Bałtyk przypadkowo. Ogólnie jednak zwierzęta te są bardzo rzadkie i zagrożone przez przełowienie.
W Morzu Bałtyckim najczęściej spotykają je rekiny błękitne, koleń, koleń i żarłacz śledziowy.
Rekin błękitny: gatunek potencjalnie niebezpieczny
Rekin błękitny (Prionace glauca): Niebezpiecznie wyglądające zwierzęta rzadko gubią się w Morzu Bałtyckim. (Źródło: Beatrix Schmitt)
Zwykle rekiny błękitne mają do 3,40 metra długości i ważą około 200 kilogramów. Jednak w rzeczywistości żyją w przybrzeżnych wodach oceanicznych. Jednak jako letni gość, rekin błękitny może również zgubić się w Morzu Północnym, a nawet w Morzu Bałtyckim.
Rekin błękitny w zasadzie zjada wszystko, co może złapać, ale głównie ławice ryb. Poluje jednak również na głowonogi i mniejsze gatunki rekinów. Jest to jeden z gatunków rekinów potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi, ale ataki są niezwykle rzadkie, nawet tam, gdzie normalnie występuje.
Koleń: dramatycznie załamała się populacja
Koleń ze spiczastym pyskiem i charakterystyczną płetwą grzbietową przypomina przerażającego żarłacza białego. Jednak ryba jest miniaturową wersją wielkiego łowcy oceanów. Ryba drapieżna osiąga maksymalną długość 1,60 metra i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Koleń: Ryba jest stosunkowo mała i nie jest niebezpieczna dla ludzi. (Źródło: F. Hecker/blickwinkel/imago-bilder)
Ponadto koleń jest bardzo popularny jako ryba spożywcza, więc jego populacja gwałtownie spadła i na przykład w całej UE obowiązuje zakaz połowów na Morzu Północnym .
Żarłacz śledziowy: „wielki biały rekin”
Żarłacz śledziowy może dorastać do trzech metrów długości i dlatego jest znany jako „mały rekin biały”. Podobnie jak koleń, żarłacz śledziowy żywi się śledziami, sardynkami i makrelą i nie jest w rzeczywistości niebezpieczny dla ludzi.
Żarłacz śledziowy: Zwierzę jest obecnie zagrożone wyginięciem z powodu przełowienia. (Źródło: Bluegreen Pictures/imago-pictures)
Ponadto żarłacz śledziowy jest bardzo nieśmiały w stosunku do ludzi – ale u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Kanady odnotowano jeden atak żarłacza śledziowego.
Koleń plamisty: najmniejszy rodzimy rekin
Najmniejszy rekin w Morzu Bałtyckim ma zaledwie około 60 do 100 centymetrów długości, a jego kropkowana skóra maskuje go, chroniąc przed drapieżnikami, takimi jak foki.
Koleń: Malutki wśród rekinów można spotkać również w Morzu Bałtyckim. (Źródło: Carmen Jaspersen/Archive/dpa-images)
Rekiny kocie są bardziej aktywne w nocy i mogą wtedy pojawiać się pojedynczo lub w małych grupach. Gatunek ten jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi.
Jak niebezpieczne są rekiny w Morzu Bałtyckim?
Jak dotąd nie są znane żadne ataki rekinów w Morzu Bałtyckim. Gatunki rekinów, które od czasu do czasu zabłąkają się do Morza Bałtyckiego lub nawet stają się tam rodzime, są w większości bardzo małe i nieszkodliwe. A nawet jeśli bardziej niebezpieczne gatunki, takie jak rekin błękitny czy żarłacz śledziowy, zaginą w Morzu Bałtyckim, spotkania są równie rzadkie, co nieszkodliwe.
Dział: Przyroda
Autor:
Autor: Zt-online | tłumaczenie: Joanna Gańska