2023-01-07 17:27:27 JPM redakcja1 K

Teleskop Jamesa Webba i niesamowite zdjęcia wszechświata niewidziane nigdy wcześniej

Teleskop Webba to prezent dla świata, warty 10 miliardów dolarów i zdolny do pokazania nam naszego miejsca we wszechświecie

NASA/ESA/CSA/STSCI/WEBB ERO PRODUCTION TEAM | Mgławica Tarantula: Umiejscowiona jedyne 161 tysięcy lat świetnych od Ziemi, jest miejscem, gdzie tysiące gwiazd mają swój początek

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba został wzniesiony na orbitę ponad rok temu, w Boże Narodzenie. Potrzeba było 30 lat, by go dokładnie zaplanować, zaprojektować a potem zbudować. Wiele osób zastanawiało się, czy następca słynnego teleskopu Hubble’a rzeczywiście sprosta oczekiwaniom. Musieliśmy poczekać kilka miesięcy do momentu odpakowania i ustawienia jego niesamowitego zwierciadła oraz do przetestowania i ustawienia jego innych systemów.

Ale tak, było to wszystko czego oczekiwaliśmy. Amerykańska, Europejska i Kanadyjska agencja kosmiczna zorganizowały spotkanie w lipcu, na którym opublikowano pierwsze kolorowe zdjęcia wykonane teleskopem. Na stronie widoczne są niektóre z później opublikowanych zdjęć, których mogłeś nie widzieć.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o teleskopie Webba to to, że jest on teleskopem działającym w podczerwieni. Dzięki niemu można dostrzec niebo w falach świetlnych, które są niewidzialne gołym ludzkim okiem.

Astronomowie używają jego różnorodnych kamer do eksploracji miejsc w kosmosie, takich jak te wielkie wieże zbudowane z gazu i pyłu. Filary stworzone z różnych gazów były ulubionym celem Hubble’a. Przemierzenie całego tego miejsca zajęłoby Ci kilkanaście lat, biorąc pod uwagę, że podróżowałbyś z prędkością światła.

Mgławica Carina

NASA/ESA/CSA/STSCI

Miejsce to nazywane jest Kosmicznymi Klifami. Jest ono granicą gigantycznego, gazowego wgłębienia umieszczonego w innej, pyłowej, formującej gwiazdy mgławicy, znanej jako Carina. Wgłębienie zostało uformowane przez intensywne promieniowanie ultrafioletowe oraz wiatry wytwarzane przez gorące, młode gwiazdy znajdujące poza kadrem. Całe zdjęcie obejmuje około 15 lat świetlnych. Jeden rok świetlny to w przybliżeniu 9,46 bilionów kilometrów.

Galaktyka Koło Wozu

NASA/ESA/CSA/STSCI/WEBB ERO PRODUCTION TEAM

Ta ogromna galaktyka, znajdująca się po prawo, została odkryta w latach 40-tych przez znanego szwajcarskiego astronoma Fritza Zwicky’ego. Jej skomplikowana struktura przypominająca koło zębate jest wynikiem czołowego zderzenia z inną galaktyką. Średnica galaktyki wynosi około 145 tysięcy lat świetlnych.

Neptun

NASA/ESA/CSA/STSCI

Teleskop Webba nie zajmuje się tylko eksploracją obiektów znajdujących się daleko we wszechświecie. Obserwuje również te, znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym. To zdjęcie to ósma planeta od Słońca, Neptun, widziany razem z jego pierścieniami. Małe, jasne kropki, które go otaczają oraz duża gwiazda u góry, to jego księżyce. Gwiazda, znana jako Tryton, to największy satelita Neptuna. Jej kształt to efekt teleskopu i sposobu w jaki system jego zwierciadeł jest zbudowany.

Mgławica Oriona

NASA/ESA/CSA/STSCI-PDRS4ALL ERS TEAM

Jest to najbardziej nam znana część kosmosu. To miejsce, w którym formują się gwiazdy i mgławica znajdująca się około 1350 lat świetlnych od Ziemi. Na tym zdjęciu Webb ukazuje cechę mgławicy nazywaną Pasem Oriona, który jest ścianą gęstego gazu i pyłu.

Dimorphos

NASA/ESA/CSA/STSCI/C.THOMAS/I.WONG

W jednej z największych historii 2022 roku, NASA naprowadziła statek kosmiczny na asteroidę nazywaną Dimorphos w celu sprawdzenia możliwości odchylenia toru tej 160-metrowej skały. Było to samo w sobie testem strategii obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami. James Webb uchwycił deszcz 1000 ton spadających odłamków wyrzuconych w kosmos podczas uderzenia.

WR-140

NASA/ESA/CSA/STSCI/JPL-CALTECH

To jedno z najbardziej intrygujących zdjęć Webba wykonane w tym roku. Nazwa „WR” dotyczy gwiazd Wolf-Rayet, które są ogromne i ich żywot powoli dobiega końca. Tworzą one silne wiatry gazowe, trafiające w przestrzeń kosmiczną. Niewidoczna na tym zdjęciu gwiazda, zbiera te wiatry i tworzy z nich pył. Powłoki widoczne na zdjęciu rozciągają się na ponad 10 bilionów kilometrów. Jest to odległość 70 tysięcy razy większa niż ta między Ziemią a Słońcem.

Galaktyka Phantom

NASA/ESA/CSA/STSCI

M74, znana jako Galaktyka Phantom, słynie ze swoich robiących wrażenie spiralnych ramion. Umiejscowiona jest ona około 32 miliony lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Ryb, i leży prawie idealnie w naszym kierunku, co jest świetną okazją dla Webba na obejrzenie jej ramion i ich struktury. Czujniki teleskopu są wyjątkowo dobre w wykrywaniu wszystkich drobnych części gazu i pyłu.

NASA

Obraz przedstawiający teleskop Webba w kosmosie. Szacuje się, że powinien dobrze działać przez następne 20 lat.

Dział: Kosmos

Autor:
Jonathan Amos | Tłumaczenie: Klaudia Lorent

Żródło:
https://www.bbc.com/news/science-environment-64051171

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE