Ten dziwny robot działa trochę jak ośmiornica
Jest zaprojektowany do delikatnego chwytania przedmiotów. Jak możemy na przykład zmusić robota do podniesienia delikatnego przedmiotu z ciasnego wraku bez niszczenia go?
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w USA próbowali znaleźć sprytne rozwiązanie w ramach nowego badania. Przyjrzeli się naturze, aby dowiedzieć się, jak stworzyć nowego robota.
Przedmioty są owinięte między mackami
Robot ma coś, co przypomina cienkie macki. Muszą być w stanie chwytać delikatne przedmioty w możliwie najostrożniejszy sposób. Macki działają w podobny sposób, jak macki meduzy lub ramiona ośmiornicy.
Naukowcy wyobrażają sobie, że takie roboty mogą się przydać, jeśli np. szukasz czegoś wartościowego w starym wraku statku na dnie oceanu. Ludziom może być trudno się tam dostać.
Robot ostrożnie owija przedmioty między mackami. W ten sposób uzyskuje dobry chwyt bez uszkadzania przedmiotu. Taka macka sama w sobie nie jest zbyt silna. Ale kiedy jest ich wiele, chwyt staje się mocniejszy.
Tak wyglądają macki z bliska (zdjęcie: Harvard Microrobotics Lab/Harvard SEAS)
Płyn przepływa przez macki i odpływa z nich
Technologia zastosowana w tym robocie nie jest bardzo skomplikowana - wyjaśniają naukowcy. Większość pracy wykonują miękkie macki, którymi ciasno owija się wszystko, co możliwe.
Cienkie macki są ruchome, ponieważ są puste w środku. Płyn wpływa do macki i wypływa z niej. W ten sposób mogą stać się zarówno napięte, jak i luźne.
Powodem, dla którego się zwijają, jest guma, z której są wykonane. Jedna strona wykonana jest z miększej gumy. Powoduje to, że macka zwija się, gdy jest wypełniona płynem.
Naukowcy sami sprawdzili, jak dobrze działa robot, zmuszając go do chwytania różnych przedmiotów. Na poniższym filmie widać, jak robot z mackami wykonuje swoją pracę.
Roboty bardzo się różnią
Jest wiele niemalże niewiarygodnych robotów. W 2021 roku ung.forskning.no pisało o kolejnym miękkim robocie.
Naukowcy zaprojektowali go w ten sposób, aby mógł przedostać się przez wąskie miejsca w głębinach morskich.
W 2021 roku ung.forskning.no pisało też o zupełnie innym typie robota - który potrafił zarówno latać, jak i jeździć na deskorolce.
Źródła:
Robota z mackami stworzyli naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS).
Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym o nazwie PNAS.
Odkrycia są również omawiane w komunikacie prasowym z uniwersytetu.
Link: https://ung.forskning.no/roboter/denne-roboten-kan-fly-og-sta-pa-skateboard/1920835
Dział: Robotyka
Autor:
Anders Moen Kaste | Tłumaczenie: Dorota Kliś
Źródło:
https://ung.forskning.no/roboter/denne-rare-roboten-fungerer-litt-som-en-blekksprut/2098152