TikTok ponownie w trudnym położeniu w Waszyngtonie.
TikTok ponownie stoi w obliczu bezpośredniego zagrożenia ze strony Kongresu.
Na ilustracji widać aplikację TikTok na telefonie 13 marca 2024 roku w Nowym Jorku. Kongres ma zamiar głosować i uchwalić ustawę, która może zakazać popularnej aplikacji TikTok na terenie całego kraju i przekazać ją do Senatu w celu głosowania. Michael M Santiago/Getty Images
W środę republikanie z Izby Reprezentantów dodali kontrowersyjną ustawę, która może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu TikToka, do szeroko zakrojonego pakietu pomocy zagranicznej mającego pomóc Izraelowi i Ukrainie. Przewodniczący Izby Mike Johnson zamierza przeprowadzić głosowanie nad pakietem pomocy już w sobotę. Jeśli zostanie zatwierdzony, może przyspieszyć to, co stało się najpoważniejszym zagrożeniem dla biznesu TikToka w USA od czasu, gdy były prezydent Donald Trump po raz pierwszy zaproponował zakaz popularnej aplikacji w 2020 roku. Wcześniejsza wersja ustawy dotyczącej TikToka przeszła przez Izbę Reprezentantów w marcu, ale utknęła w Senacie. Poprzez zawarcie jej w pakiecie pomocy, republikanie z Izby Reprezentantów mają nadzieję zmusić Senat do szybkiego głosowania nad środkami, które zwolennicy uważają za konieczne do ochrony danych osobowych Amerykanów przed rządem chińskim.
Przeciwnicy, w tym TikTok oraz szereg grup społeczeństwa obywatelskiego, argumentują, że ustawa może naruszać prawa użytkowników TikToka wynikające z Pierwszej Poprawki do Konstytucji. Naciskając na swoich kolegów z Senatu, aby zatwierdzili ustawę dotyczącą TikToka razem z wyposażeniem wojskowym dla Ukrainy, republikanie z Izby Reprezentantów dążą do uniknięcia długiego standardowego procesu, który mógłby opóźnić głosowanie w Senacie nad aplikacją, która ma 170 milionów użytkowników w USA. Prezydent Joe Biden powiedział, że podpisze ustawę dotyczącą TikToka, jeśli trafi na jego biurko.
Najnowsza wersja ustawy dotyczącej TikToka zawiera kilka aktualizacji. Na przykład ustala ona dziewięciomiesięczny termin dla chińskiej firmy macierzystej aplikacji, ByteDance, na sprzedaż firmy zajmującej się mediami społecznościowymi. Jeśli nie zostanie on dotrzymany, TikTok zostanie zakazany w amerykańskich sklepach z aplikacjami. Zaproponowany limit czasowy jest dłuższy niż około sześć miesięcy proponowanych w poprzednich ustawach. Nowa ustawa dawałaby również prezydentowi możliwość przedłużenia terminu o kolejne 90 dni, jeśli stwierdzi on, że dokonano postępów w kierunku sprzedaży. Zmiany wydają się być ukierunkowane na adresowanie obaw niektórych senatorów, że pierwotny termin sześciu miesięcy był zbyt krótki. To, czy zmiany wystarczą do uzyskania aprobaty Senatu, pozostaje niejasne, ponieważ niektórzy wiodący senatorowie sygnalizowali chęć powolnego podejścia do ustawy dotyczącej TikToka. Jeden z kluczowych senatorów, który wątpił w pierwotną ustawę dotyczącą TikToka z Izby Reprezentantów, wydaje się być zadowolony.
"Jestem bardzo zadowolona, że marszałek Johnson i liderzy Izby wzięli pod uwagę moją propozycję wydłużenia okresu sprzedaży ByteDance z sześciu miesięcy na rok", powiedziała senator z Waszyngtonu, demokratka Maria Cantwell, przewodnicząca Komisji Handlu Senatu, w oświadczeniu. "Jak mówiłam, wydłużenie okresu sprzedaży jest konieczne, aby zapewnić wystarczającą ilość czasu na dokonanie nowej transakcji. Popieram tę zaktualizowaną ustawę."
Od lat amerykańscy decydenci wyrażali obawy, że powiązania TikToka z Chinami przez jego firmę macierzystą mogą umożliwić chińskiemu rządowi nieuprawniony dostęp do danych użytkowników TikToka w USA. Te informacje mogłyby potencjalnie pomóc chińskiemu rządowi w identyfikowaniu celów wywiadowczych lub ułatwianiu kampanii dezinformacyjnych, twierdzą. Niektóre inne kraje, takie jak Indie, już zakazały TikToka. TikTok stanowczo odrzuca te zarzuty, twierdząc, że nie ma dowodów na to, że chiński rząd dotychczas miał dostęp do danych użytkowników w USA i że firma podjęła kroki w celu izolacji osobistych informacji Amerykanów. Obejmuje to Projekt Texas, inicjatywę polegającą na przeniesieniu danych użytkowników TikToka z USA na serwery kontrolowane i nadzorowane przez Oracle, amerykańskiego giganta technologicznego.
Niektórzy eksperci polityczni twierdzą, że bardziej kompleksowy sposób radzenia sobie z potencjalnymi ryzykami dla bezpieczeństwa narodowego TikToka polegałby na przegłosowaniu przez Kongres ogólnokrajowej ustawy o prywatności, która regulowałaby sposób, w jaki wszystkie firmy i organizacje mogą zarządzać osobistymi informacjami Amerykanów. W tym miesiącu Cantwell i jej republikańska odpowiedniczka z Izby Reprezentantów, reprezentantka z Waszyngtonu Cathy McMorris Rodgers, przedstawiły propozycję, która mogłaby to zrobić, łamiąc wieloletni impas w kluczowych kwestiach, w tym zakresie i zasięgu ujednoliconego ogólnokrajowego standardu prywatności danych.
Dział: Technologia
Autor:
Brian Fung | Tłumaczenie: Dominik Brzózka
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/04/18/tech/tiktok-ban-congress/