2023-11-20 20:50:56 JPM redakcja1 K

To był niezwykle ważny tydzień dla AI

(CNN) — To był prawdopodobnie najistotniejszy tydzień dla sztucznej inteligencji od czasu wprowadzenia Chatu GPT w zeszłym roku.

SAN FRANCISCO, KALIFORNIA, 06 LISTOPADA: Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman przemówił podczas OpenAI DevDay, które miało miejsce 6 listopada 2023 roku w San Francisco w Kalifornii. Altman wygłosił mowę otwierającą pierwszą w historii konferencję Open AI DevDay. (Źródło: Justin Sullivan/Getty Images)

OpenAI zaprezentowało najnowszą odsłonę technologii, na której opiera się popularny chatbot, ChatGPT. Elon Musk ogłosił, że sarkastyczny z charakteru rywal ChatuGPT o nazwie Grok pojawi się na platformie X, wcześniej znanej jako Twitter. W podkomisji Senatu odbyła się też rozprawa w sprawie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w obszarze opieki zdrowotnej. Jest to ukierunkowany atak na OpenAI i pierwsze zdatne do noszenia narzędzie AI, które pewnego dnia ma zastąpić smartfon.

„Te ważne ogłoszenia pokazują, jak szybko rozwija się rynek sztucznej inteligencji,” powiedział Reece Hayden, analityk w ABI Research.

Hayden zauważył, że rozwój sytuacji w tym tygodniu jest przykładem tego, jak rozwija się branża AI. Wspólnota AI w dalszym ciągu utrzymuje równowagę pomiędzy potencjalnym ryzykiem wystąpienia niezamierzonych konsekwencji, spowodowanych zbyt szybkim rozwojem, jednocześnie rozwijając się na tyle sprawnie, aby pozostać konkurencyjną i innowacyjną.

„Ogólnie rzecz biorąc, był to niesamowity tydzień,” dodał Hayden.

Oto przybliżenie na to, co musimy wiedzieć o tygodniu AI.

Wielki dzień dla OpenAI

OpenAI zorganizowało swoją pierwszą konferencję dla programistów około rok po pierwszym uruchomieniu ChatuGPT, co pomogło wznowić wyścig zbrojeń między firmami technologicznymi w zakresie opracowywania i wdrażania podobnych narzędzi sztucznej inteligencji w swoich produktach.

Firma zaprezentowała serię aktualizacji narzędzi AI, w tym możliwość tworzenia przez programistów niestandardowych wersji ChatGPT zwanych GPT. Podobnie do wtyczek, GPT mogą łączyć się z bazami danych, być używane w wiadomościach e-mail lub ułatwiać składanie zamówień w handlu elektronicznym. Dyrektor generalny Sam Altman w ciągu kilku minut pokazał, jak łatwo jest utworzyć GPT bez wcześniejszego doświadczenia w kodowaniu.

Jeszcze w tym miesiącu firma uruchomi także sklep GPT, aby umożliwić wyszukiwanie GPT. Podobnie jak inne sklepy z aplikacjami, zostaną wypisane w rankingu, a firma wyróżni przydatne narzędzia w różnych kategoriach, takich jak produktywność, edukacja i „tylko dla zabawy”.

Hayden powiedział, że ogłoszenia i struktura Keynote na wzór Apple, wraz ze skupieniem na programistach zasygnalizowały zamiar „rozwiązania wyzwań strategii handlowej”, które obejmują wysokie koszty i ograniczone źródła przychodów, poprzez zbudowanie silnej bazy dla programistów.

Altman pokazał także GPT-4 Turbo, najnowszą wersję technologii obsługującej ChatGPT. Powiedział, że teraz może obsłużyć dane wejściowe równe około 300 stronom standardowej książki, czyli około 16 razy więcej niż w poprzedniej wersji.

Altman opowiedział także więcej o rozwoju platformy. Obecnie z platformy korzysta około 2 miliony programistów, a około 90% firm z listy Fortune 500 korzysta z tych narzędzi wewnętrznie. Obecnie ma 100 milionów aktywnych użytkowników.

Przypinka AI Humane

Humane przedstawia swoje pierwsze urządzenie zdatne do noszenia AI o nazwie Ai Pin. (Źródło: Humane)

Humane, startup założony przez byłych pracowników Apple, przedstawił swoje pierwsze urządzenie do noszenia oparte na sztucznej inteligencji o nazwie Ai Pin – jest to mały, migający gadżet, który można przypiąć do ubrania. Docelowo zamierza zastąpić smartfony, wyświetlając informacje na dłoniach użytkowników, oferując możliwość odbierania połączeń telefonicznych i wykonywania różnych zadań bez trzymania w rękach smartfona.

Firma twierdzi, że oferuje także kilka narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, w tym możliwość wyszukiwania informacji, wysyłania wiadomości i zarządzania bałaganem w wiadomościach e-mail. Pin Ai, który działa na procesorze Snapdragon i może pochwalić się silnikiem Qualcomm AI, jest wyposażony też w czujniki głębokości i ruchu. Ma też w ultra szerokokątny aparat i laserowy wyświetlacz E-Ink.

Arun Chandrasekaran, analityk w firmie Gartner, powiedział, że debiut urządzenia stanowi „ważny krok w futurystycznym projektowaniu sprzętu na potrzeby generatywnego działania i potencjalnej eksploracji nowego sposobu interakcji człowieka i maszyny.”

Nie jest jednak do końca jasne, jak wyglądałoby wdrążenie produktu. Chociaż firma obiecuje baterię wystarczającą na cały dzień, Hayden stwierdził, że największym wyzwaniem przy implementacji sztucznej inteligencji w urządzeniach jest żywotność baterii. „Biorąc pod uwagę jak małe jest to urządzenie i to, że obiecuje zapewniać wiele różnych postępowań i zastosowań, a także możliwość wykrywania danych w celu przekazania informacji modelowi, sprawdzenie czy żywotność baterii jest odpowiednia będzie interesujące.”

Istnieją też inne obawy. „Zawsze aktywna sztuczna inteligencja, która gromadzi i przetwarza dane, naprawdę będzie wymagała od społeczeństwa kredytu zaufania, którego prawdopodobnie aktualnie nie jest w stanie dać,” stwierdził Hayden.

Ai Pin, którego cena zaczyna się od 699 dolarów, trafi do sprzedaży w Ameryce w czwartek 16 listopada.

Nadejście Grok 

Na fotografii zrobionej 10 listopada 2023 w Warszawie widać aplikację X, wcześniej znaną jako Twitter, gdy użytkownik przewija swoje aktualności. (Źródło: Jaap Arriens/NURPHO/Associated Press) 

W poście na blogu xAI stwierdziło, że zainspirowało się Autostopem przez Galaktykę, komediową powieścią science-fiction autorstwa brytyjskiego autora Douglasa Adamsa. „Grok został zaprojektowany tak, aby odpowiadać na pytania z odrobiną dowcipu i jest skłonny do wznoszenia buntów, więc nie używajcie go, jeśli nienawidzicie humoru!” xAI ostrzegało w poście.

Startup Elona Muska zajmujący się sztuczną inteligencją, xAI, zaprezentował chatbota o nazwie Grok dla niektórych użytkowników X, który, jak zasugerował, ma sarkastyczne poczucie humoru podobne do jego stwórcy. Musk, który od roku jest właścicielem X – wcześniej znanego jako Twitter – powiedział, że Grok jest szkolony dzięki „dostępowi w czasie rzeczywistym” do informacji z platformy.

Musk powiedział, że Grok jest wciąż na wczesnym etapie testów, ale wkrótce trafi do usługi X Premium+ w USA, która obejmuje takie funkcje, jak niebieski znacznik wyboru za 16 dolarów miesięcznie.

Musk jest współzałożycielem OpenAI, ale pięć lat temu ustąpił ze stanowiska prezesa, częściowo z powodu różnicy zdań co do kierunku rozwoju firmy.

Ukierunkowany atak

Dwa dni po konferencji programistów OpenAI doświadczyło poważnych przerw w świadczeniu usług, które później przypisała potencjalnym atakom ukierunkowanym na swoje serwery. W środę wieczorem firma napisała na swojej stronie internetowej, że „boryka się z tymczasowymi awariami wynikającymi z nieprawidłowego wzorca ruchu odzwierciedlającego atak DDoS”.

Atak DDoS, czyli rozproszona odmowa usługi, zazwyczaj odnosi się do osoby atakującej, która zalewa serwer internetowy, aby zakłócić normalny ruch.

W środę użytkownicy nie mogli uzyskać dostępu do wszystkich narzędzi i usług OpenAI i otrzymali komunikat, że platforma jest przepełniona.

Firma powiedziała dla „CNN”, że żadne informacje o użytkownikach nie zostały ujawnione.

Więcej o sztucznej inteligencji

Duże firmy technologiczne również zwiększają wysiłki w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji. „Reuters” poinformowało, że Amazon inwestuje miliony dolarów w szkolenie sztucznej inteligencji o kryptonimie „Olympus”, która ma mieć dwukrotnie większą liczbę „parametrów” lub elementów składowych, dzięki którym sztuczna inteligencja będzie mądrzejsza niż model GPT-4 OpenAI

Ponadto YouTube testuje narzędzia AI, które odpowiadają na pytania dotyczące treści, przedstawiają rekomendacje i podsumowują tematy w sekcjach komentarzy do filmów.

Chandrasekaran powiedział, że chociaż nie wszystkie firmy będą tworzyć ogromne modele sztucznej inteligencji, wiele z nich będzie nadal budować mniejsze i bardziej specyficzne modele, aby ulepszyć swoje produkty, zautomatyzować zadania i zyskać przewagę konkurencyjną.

- Anna Coobin z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dział: Technologia

Autor:
Samantha Murphy Kelly, CNN | Tłumaczenie: Oliwia Kuźma

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/11/11/tech/ai-announcements-big-week/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE