Topnienie wiecznej zmarzliny przyczyni się do wzrostu liczby pożarów lasów
Międzynarodowy zespół naukowców opracował nowy model klimatyczny wykorzystujący dane historyczne na temat wiecznej zmarzliny i pożarów lasów. Zgodnie z tym modelem, do połowy lub końca XXI wieku topnienie wiecznej zmarzliny w regionach subarktycznych i arktycznych na skutek działalności człowieka stanie się jeszcze bardziej intensywne. Ze względu na zwiększone stężenie CO2 w atmosferze, roślinność stanie się bardziej obfita, a woda w glebie wyczerpie się, co doprowadzi do częstszych pożarów. Przejście od niemal całkowitego braku pożarów do pożarów o wysokiej intensywności nastąpi w przeciągu zaledwie kilku lat. Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci niezwykle ciepłe i suche warunki atmosferyczne doprowadziły do wzrostu liczby pożarów lasów w regionie arktycznym. Globalne ocieplenie wpływa zarówno na przyspieszenie procesu topnienia wiecznej zmarzliny, jak i na zawartość wody w glebie, co jest kluczowym czynnikiem wpływającym na pożary lasów. Naukowcy tworzą już modele klimatyczne, które przewidują nadchodzącą gwałtowność pożarów, ale nie uwzględniają one w wystarczającym stopniu związku między globalnym ociepleniem, topnieniem wiecznej zmarzliny na północy, zawartością wody w glebie a występowaniem pożarów.
Międzynarodowy zespół naukowców postanowił to naprawić. Opracowali oni nowy model klimatyczny wykorzystujący dane dotyczące wiecznej zmarzliny i pożarów z globalnego modelu Community Earth System Model. Chcąc lepiej oddzielić antropogeniczny wzrost emisji gazów cieplarnianych od naturalnych zmian klimatu, naukowcy połączyli 50 modeli, które obejmują dotychczasowe oraz przewidują przyszłe warunki naturalne od 1850 do 2100 roku.
Nowe dane wykazały, że do połowy lub końca XXI wieku antropogeniczne topnienie wiecznej zmarzliny w regionach subarktycznych i arktycznych, tj. w północnej Kanadzie i na Syberii, stanie się jeszcze bardziej nasilone. Na wielu obszarach nadmiar wody glebowej pochodzącej z roztopów może szybko się wyczerpać, prowadząc do nagłego wysuszenia gleby i ocieplenia powierzchni. Warunki te przyczynią się do nasilenia pożarów.
Nasze obliczenia modelowe pokazują, że w drugiej połowie tego stulecia nastąpi drastyczne przejście od niemal całkowitego braku pożarów do bardzo intensywnych pożarów w ciągu zaledwie kilku la - dodał In-Won Kim, główny autor badania z Narodowego Uniwersytetu w Busan w Korei Południowej.
Prawdopodobieństwo wystąpienia pożarów lasów wzrośnie między innymi ze względu na wzrost stężenia CO2 w atmosferze. Spowoduje to przyspieszenie wzrostu roślinności, co z kolei dostarczy dodatkowego „paliwa” dla pożarów. W przyszłości naukowcy planują dodać do modeli procesy hydrologiczne o niewielkiej skali i udoskonalić prognozy pożarów lasów.
Dział: Przyroda
Autor:
Ksenia Zemskova | Tłumaczenie: Małgorzata Gliszczyńska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/