Trzmiele mają tak samo dobry zmysł orientacji jak ludzie
Pomimo swoich małych mózgów, trzmiele posiadają bardzo wysoką umiejętność do nawigowania. Na to wskazuje badanie między innymi z Uniwersytetu Lund. Rezultat badania ma potencjał przy korzyściach rozwoju, na przykład robotów nawigujących w sytuacjach kryzysowych, gdzie GPS nie działa.
Przy aktualnych badaniach do każdego trzmiela przymocowano łatkę, aby badacze mogli rozróżnić różne osobniki, kiedy testowali umiejętność nawigacji trzmieli. Zdjęcie: Rickesh Patel
Według aktualnych badań wydaje się, że trzmiele potrafią osiągnąć odpowiednią umiejętność do nawigacji, tak jak kręgowce; przy niektórych względach ich zmysł orientacji przewyższają ten ludzki. Badania wskazują, że trzmiele potrafią składować kilka pamięci nawigacyjnych w mózgu, aby później wyciągać je przy potrzebie.
Umiejętność nawigacyjna jest budowana, gdyż mózg trzmiela stale monitoruje kierunki i odległości podczas podróży. Z pomocą tych informacji owady, poprzez przestrzenne wektory utworzone w mózgu, mogą przechowywać doświadczenia nawigacyjne w pamięci długotrwałej. Dzięki tej umiejętności potrafią przylecieć prosto do domu po odbyciu długiej i uciążliwej podróży.
-Nasze badania dają ważne klucze, aby zrozumieć, jak trzmiele osiągnęły zmysły nawigacyjne podobne do ssaków, używając tylko swojego mózgu wielkości główki od szpilki, mówi Rickesh Patel, badacz biologii umysłu na Uniwersytecie w Lund.
Nowe rezultaty badań mogą być używane do inspiracji w technologicznym zastosowaniu, na przykład przy rozwoju robotów, szczególnie w sytuacji, gdzie złożone zadania nawigacyjne muszą być rozwiązywane za pomocą tanich obliczeniowo i energetycznie rozwiązań. Rickesh Patel twierdzi, że nowe odkrycie dodatkowo ma potencjał, aby być używanym w robotyce, które będzie miało ogólny wpływ na państwo.
Przykładem może być sposób trzmieli, w jaki posługują się geograficznymi informacjami. Może to być użyteczne w autonomicznej nawigacji robotów, które muszą radzić sobie bez systemu satelitarnego GPS. Takie roboty mogą mieć ogromną wartość, kiedy trzeba przeprowadzić misje ratunkowe lub poszukiwawcze w sytuacjach kryzysowych, takich jak trzęsienie ziemi, obszary wojny lub jaskinie, gdzie ciężko korzystać z zasięgu satelitarnego.
Oprócz tego Rickesh Patel i jego koledzy twierdzą, że aktualne badania mają ogólne znaczenie dla postrzegania zwierząt, ponieważ wskazuje, że owady mogą osiągać takie same rezultaty nawigacyjne jak ludzie, mając znacznie mniejsze narzędzia poznawcze.
Dział: Przyroda
Autor:
Lena Björk Blixt | Tłumaczenie: Paulina Wilczek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.lu.se/artikel/humlor-har-lika-bra-lokalsinne-som-manniskor