2024-06-10 10:04:36 JPM redakcja1 K

Twój Iphone niedługo będzie w stanie zreplikować twój głos po 15 minutowym treningu

Firma Apple ogłosiła we wtorek nową serię dostępnych funkcji dla Iphonów i Ipadów, wliczając w to możliwość, która zapowiada, że będzie w stanie powtórzyć głos użytkownika na potrzeby rozmów telefonicznych po zaledwie 15 minutowym treningu.

Źródło: apple.com

Wraz z nadchodząca funkcją o nazwie Personal Voice, użytkownicy będą mogli czytać komunikaty tekstowe w celu ich nagrania, a dzięki temu, technologia nauczy się ich głosu. Powiązana funkcja o nazwie Live Speech będzie używać „syntezowanego głosu” do odczytywania na głos wiadomości użytkowników, podczas rozmów telefonicznych, rozmów wideo oraz rozmów twarzą w twarz. Ludzie będą mogli również używać podczas rozmów na żywo wcześniej zapisanych fraz.

Ta funkcja jest jedną z wielu, która ma na celu uczynienie urządzeń Apple bardziej przyjaznymi dla osób z niepełnosprawnością poznawczą, wzrokową, słuchową i ruchową. Apple twierdzi, że najbardziej z tej funkcji skorzystają ludzie, którzy mogą mieć schorzenia związane ze stopniową utratę głosu, takie jak ASL (stwardnienie zanikowe boczne).

„Dostępność jest częścią wszystkiego, co robimy w Apple”, powiedziała Sarah Herrlinger, starszy dyrektor ds. globalnej polityki dostępności i inicjatyw w Apple, w wpisie na blogu. Te przełomowe funkcje były projektowane, krok po kroku pod okiem członków społeczności osób z niepełnosprawnościami, tak aby wspierać ludzi z różnych środowisk oraz aby pomóc ludziom nawiązywać kontakty w nowy, inny sposób”.

Apple zapowiedział, że funkcje będą dostępne jeszcze w tym roku.

Podczas gdy ta funkcja ma ogromny potencjał, aby zaspokoić obecny rynek, pojawia się również w momencie, w którym sztuczna inteligencja podnosi alarmy związane z nadmiernym używaniem przekonująco fałszywych obrazów i dźwięków – znanych jako „deepfakes” – do oszukiwania i wprowadzania w błąd odbiorców.

W opublikowanym poście Apple pisze że funkcja Personal Voice używa „maszynowego uczenia aby zachować ‘prywatność i bezpieczeństwo’ użytkowników”.

Inne firmy technologiczne eksperymentowały z użyciem sztucznej inteligencji do replikowania głosu. W zeszłym roku, Amazon powiedział, że pracuje nad uaktualnieniem swojego systemu Alexa, który byłby w stanie naśladować jakikolwiek głos, nawet zmarłych członków rodziny. (Funkcja ta nie została wydana.)

Oprócz funkcji głosowych, Apple ogłosiło Assistive Access, który łączy kilka najbardziej popularnych aplikacji iOS, takich jak: Facetime, wiadomości, aparat, zdjęcia, muzyka czy telefon w jedną aplikację. Interfejs zawiera przyciski o wysokim kontraście, duże naklejki, opcję z klawiaturą przeznaczoną tylko do używania emotikonek oraz możliwość nagrywania wiadomości głosowych dla osób, które preferują wzrokową bądź dźwiękową komunikację.

Apple aktualizuje również swoją aplikację Lupa dla osób niedowidzących. Będzie zawierała funkcję wykrywania przedmiotów, aby pomóc ludziom lepiej oddziaływać z przedmiotami. Ta aktualizacja pozwoli na przykład, jednocześnie trzymać aparat przed mikrofalówką i przesuwać palcem po klawiaturze, gdy aplikacja będzie oznaczać i przedstawiać tekst na przyciskach mikrofalówki.

Autor:
Samantha Murphy Kelly, CNN Business | Tłumaczenie: Julia Gajowniczek

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/05/16/tech/apple-accessibility-features/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE