2023-01-23 12:56:32 JPM redakcja1 K

Tylko jeden stopień może zmienić cały gatunek

Naukowcy badali gatunki, które mają 250 lat.Przez tysiące lat zwierzęta przystosowywały się do terenu, w którym żyją. Ale kiedy klimat się zmienia, natura idzie w jego ślady. A to może mieć poważne konsekwencje

Jednak trudno dokładnie wiedzieć, jak bardzo klimat faktycznie wpływa na gatunki. Ale teraz naukowcy z Trondheim mogli znaleźć sprytny sposób, aby to zbadać. Udało im się to dzięki 250-letnim zbiorom muzealnym.

Może znaleźć odpowiedzi na pytanie, co się stanie

W Muzeum Nauki NTNU w Trondheim można znaleźć stare archiwa przeżytych żyć. Tutaj tysiące martwych zwierząt i roślin dostarczają cennej wiedzy. Mogą po prostu powiedzieć coś o tym, dlaczego świat wygląda tak, jak wygląda dzisiaj.

Być może mają też coś do powiedzenia na temat tego, co przyniesie przyszłość.

Naukowcy z NTNU wykorzystali to teraz.

- Wykorzystaliśmy te dane do pomiaru reakcji środowiska na zmianę klimatu w środkowej Norwegii. Przyjrzeliśmy się wielu gatunkom, zarówno kręgowcom, jak i bezkręgowcom, roślinom i grzybom - mówi profesor James D. M. Speed.

- I co znaleźli?

- Z badania wynika, że ​​zmiany klimatu w ciągu ostatnich 100 lat wpłynęły na znaczną część przyrody w Trøndelag. I tylko takie kolekcje naukowe, jakie mamy w muzeum, mogą to udowodnić - mówi badacz.

Wiele zmian

Z każdym stopniem wzrostu temperatury naukowcy stojący za nowym badaniem stwierdzili, co następuje:

Jonsvatnet (jezioro) w Trondheim: Liczba zooplanktonu zmniejsza się o prawie 7700 osobników na metr sześcienny wody na stopień.

Budal (miasto) w Trøndelag: tutaj stwierdzono, że liczba gniazdujących ptaków spada. Z uzyskanych danych wynika, że ​​na kilometr kwadratowy na stopień przypadało o dwa terytoria lęgowe mniej.

Całe Trøndelag: Rośliny kwiatowe kwitną średnio dwa dni wcześniej na stopień.

Fakt, że niektóre gatunki zmieniają się w ten sposób, może również wpływać na cykl innych. Na przykład gatunki żywiące się zooplanktonem.

- Widzimy wyraźny regionalny związek z klimatem - mówi Speed.

Naukowcy odkryli, że niektóre gatunki roślin kwitną średnio o dziewięć dni wcześniej na stulecie. Oznacza to, że w ciągu 250 lat czas kwitnienia przyspieszył o około trzy tygodnie.

- Takie oddziaływania na przyrodę są ważne. Jeśli wraz z nadchodzącymi zmianami klimatycznymi zmieni się okres kwitnienia, a np. trzmiele nie, konsekwencje będą ogromne.

Ale nie wszystko zmienia się wraz z klimatem. Niektóre aspekty natury są bardziej stabilne. Naukowcy uważają, że to niesamowite.

- Zasadniczo rozkład gatunków i różnorodność gatunkowa w czasie jest stabilna - mówi profesor.

Wahania liczby zwierząt i składu gatunkowego nie powinny wynikać bezpośrednio z temperatur.

Naukowcy zauważają, że w ciągu 250 lat mogą występować okresy zarówno ocieplenia, jak i stabilnych temperatur. Może to prowadzić do opóźnienia reakcji gatunku na zmiany klimatu.

Mogą na nie wpływać również inne przyczyny, takie jak zmiany w użytkowaniu gruntów.

Unikalny wgląd

Niemniej jednak profesor Speed ​​​​i jego współpracownicy uważają, że ta informacja jest dość wyjątkowa.

- Zbiory historii naturalnej mogą zapewnić unikalny wgląd w szeroki zakres reakcji środowiskowych w okresie znacznie dłuższym niż większość programów monitorowania środowiska. Jako takie, kolekcje są ważnym i nieocenionym źródłem badań środowiskowych w czasie, - mówi.

Teraz, gdy wiedzą, które gatunki najlepiej reagują na temperaturę, kierownictwo może poświęcić im szczególną uwagę - wyjaśnia profesor.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE