2023-01-02 10:00:28 JPM redakcja1 K

Uchowce i krowy morskie zagrożone wyginięciem, ostrzega Czerwona Lista IUCN

Skutki działalności człowieka, od zmiany klimatu po zanieczyszczenie, „niszczą” życie morskie, a prawie jedna dziesiąta podwodnych roślin i zwierząt ocenianych do tej pory jest zagrożona wyginięciem, jak pokazała w piątek najnowsza Czerwona Księga Zagrożonych Gatunków.

Publikacja raportu zbiega się w czasie ze szczytem ONZ poświęconym przyrodzie w Montrealu, na którym szef ONZ Antonio Guterres wezwał kraje do zakończenia „orgii zniszczenia” i przyjęcia porozumienia w sprawie powstrzymania i odwrócenia utraty siedlisk.

Ponad 1550 z około 17 903 morskich roślin i zwierząt ocenionych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jest zagrożonych wyginięciem, zgodnie z najnowszą listą, która działa jak barometr różnorodności biologicznej i jest publikowana kilka razy w roku. „To pokazuje, że mamy dość niszczycielski wpływ na gatunki morskie” – powiedział Craig Hilton-Taylor, szef Czerwonej Listy IUCN. „Pod wodą tak naprawdę nie widać, co się dzieje. Tak więc ocena stanu gatunku daje nam prawdziwy wskaźnik tego, co naprawdę się tam dzieje, i nie jest to dobra wiadomość”.

Hilton-Taylor powiedział, że część gatunków morskich zagrożonych wyginięciem była prawdopodobnie znacznie wyższa niż pokazują obecne dane, ponieważ dotychczas analizowane gatunki ryb były szeroko rozpowszechnionymi gatunkami ryb, które obecnie nie są zagrożone. Populacje diugonia, pulchnego, szarego ssaka roślinożernego powszechnie znanego jako krowa morska, spadły do ​​mniej niż 250 dorosłych osobników w Afryce Wschodniej i mniej niż 900 na francuskim terytorium Nowej Kaledonii, podał IUCN. Wśród zagrożeń, przed którymi stoją, jest utrata głównego źródła pożywienia, trawy morskiej, w wyniku poszukiwań i produkcji ropy i gazu w przypadku Mozambiku oraz zanieczyszczenie spowodowane wydobyciem niklu na Pacyfiku.

Najnowsza lista zawiera przegląd gatunków uchowców, rodzaj mięczaków sprzedawanych jako luksusowy produkt z owoców morza, po raz pierwszy i stwierdza, że ​​około 44% z nich jest zagrożonych wyginięciem. Coraz poważniejsze i częstsze morskie fale upałów powodują masowe wymieranie, podsycając choroby i zabijając ich źródła pożywienia, mówi IUCN. W Afryce Południowej kłusownictwo „zniszczyło” niektóre populacje uchowców, podczas gdy zanieczyszczenia pochodzące ze spływów rolniczych i przemysłowych „wyeliminowały” inne uchowce w części Półwyspu Arabskiego”, według IUCN w komunikacie prasowym.

Koralowiec filarowy, karaibski gatunek przypominający pionowe stalaktyty, przesunął się o dwie kategorie od „wrażliwych” do „krytycznie zagrożonych”. Jego populacja skurczyła się o ponad 80% na większości swojego zasięgu od 1990 roku w wyniku bielenia i chorób. A koralowiec filarowy jest tylko jednym z wielu zagrożonych; w Oceanie Atlantyckim prawie połowa wszystkich koralowców jest zagrożona wyginięciem z powodu zmian klimatu i innych czynników.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE