2025-04-14 12:45:51 JPM redakcja1 K

Udział czystej energii w produkcji elektryczności na świecie sięga 40%, według raportu

Ponad 40 procent energii elektrycznej na świecie zostało wygenerowane bez spalania paliw kopalnych, według nowego raportu grupy doradczej Ember.

Zdjęcie: Getty Images

Jednak emisje dwutlenku węgla, które ocieplają planetę, wzrosły niesłychanie, donosi raport, z upałami, które pogłębiają ogólne zapotrzebowanie na prąd.

To oznacza wzrost wykorzystania elektrowni używających paliw kopalnych.

„Energia słoneczna stała się silnikiem globalnych przemian energetycznych”, powiedział Phil Macdonald, dyrektor zarządzający grupy Ember.

„W całym tym hałasie, istotne jest, by skupić się na prawdziwym sygnale. Upalna pogoda doprowadziła do wzrostu zużycia paliw kopalnych w 2024 roku, ale jest mało prawdopodobne, żeby podobna sytuacja wystąpiła w 2025 roku.

W osobnym raporcie, Europejska usługa klimatyczna Copernicus ogłosiła Marzec 2025 roku drugim najgorętszym rekordowo miesiącem, wydłużając okres rekordowych lub niemalże rekordowych temperatur.

Ember to globalna grupa doradcza zajmująca się sprawami klimatycznymi, która od lat przewidywała, że emisje dwutlenku węgla, grającego rolę w ociepleniu klimatu, zaczną spadać.

Ale tak się jeszcze nie stało ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na elektryczność.

Rewolucja solarna

Tania i wyjątkowo łatwa w instalacji, energia słoneczna już dwudziesty rok z rzędu jest źródłem elektryczności najszybciej zyskującym znaczenie. Według Ember, ilość energii generowanej przez panele słoneczne podwoiła się co trzy razy od 2012 roku.

Chiny nadal dominują w kwestii wzrostu energii słonecznej, z ponad połową rozwoju na terytorium tego kraju. Zasoby energii słonecznej w Indiach podwoiły się pomiędzy 2023 a 2024 rokiem.

Mimo szybkiego rozwoju, energia słoneczna pozostaje relatywnie niewielką częścią mieszaniny energii globalnej, składając się jedynie na 7% globalnych zasobów – mniej więcej tyle samo, ile możliwe byłoby zasilenie całych Indii.

Energia wiatrowa stanowi ponad 8%, a energia wodna 14%, przez co są one największym źródłem energii odnawialnej. Energia zarówno wodna, jak i atomowa (9%) rozrastają się znacznie wolniej niż wiatrowa czy słoneczna.

Powrót do lat 40-tych

Według raportu, źródła energii odnawialnej stanowią 40% wytwarzania energii na świecie po raz pierwszy od lat czterdziestych XX wieku. Wtedy zapotrzebowanie było znacznie niższe, a elektrownie wodne odgrywały znaczącą rolę.

Istotne jest to, że wzrost globalnego zapotrzebowania energii nadal przewyższa wzrost energii odnawialnej.

Oznacza to, że mimo tego, że procent energii wygenerowanej ze źródeł odnawialnych wzrósł do 40.9%, ilość emitowanych gazów cieplarnianych jeszcze nie spada.

Według raportu Ember, globalne zapotrzebowanie na elektryczność wzrosło o 4% w 2024 roku.

Stało się tak głównie ze względu na wzrost użycia systemów klimatyzacji w tym wyjątkowo gorącym roku. To oznaczało, że wytwarzanie energii na drodze paliw kopalnych, głównie węgla (34%) i gazu (22%), wzrosło o 1,4% i globalne emisje dwutlenku węgla, ocieplającego klimat wzrosły o 14,6 miliardów ton.

Przez ostatnie pięć lat szybko rozwijające się gospodarki krajów azjatyckich, zwłaszcza Indii i Chin, kontynuowały powiększanie używania paliw kopalnych w celu spełnienia szybko wzrastającego zapotrzebowania na elektryczność.

Autor:
Jonah Fisher | Tłumaczenie: Piotr Ryżyk — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cq80ygdd3zlo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE