Urzędnicy Unii Europejskiej obiecują opracować technologie oszczędzania wody w rolnictwie ze względu na pogłębiające się susze
Urzędnicy z dziewięciu południowych krajów Unii Europejskiej zobowiązali się we wtorek do współpracy w celu opracowania technologii oszczędzania wody w rolnictwie, gdyż perspektywa pogłębiających się susz dodatkowo stresuje rolników i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu.
Porzucony kajak leżący na popękanej ziemi w zbiorniku Sau, w Vilanova de Sau, około 100 km na północ od Barcelony, Hiszpania, piątek, 26 stycznia 2024 r. Zdjęcie: (AP Photo/Emilio Morenatti, File)
Obietnice te padły podczas spotkania na Cyprze od krajów MED9 - Francji, Grecji, Włoch, Chorwacji, Portugalii, Malty, Hiszpanii i Słowenii - w celu rozwiązania problemu rosnącego niedoboru wody spowodowanego zmianami klimatycznymi, zwłaszcza w regionie Morza Śródziemnego, który według nich jest dotknięty w większym stopniu niż inne regiony.
Urzędnicy zobowiązali się również do udostępniania danych oraz uruchomienia wspólnych programów badawczych w celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania wody.
„Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla produkcji żywności na całym świecie, a ryzyko to jest jeszcze większe w regionie Morza Śródziemnego”, powiedział podczas spotkania hiszpański minister rolnictwa Luis Planas. „Musimy walczyć ze zmianami klimatu, a jednocześnie dostosować warunki pracy naszych rolników do nowej sytuacji klimatycznej”.
Minister rolnictwa Cypru Maria Panayiotou ostrzegła, że w ubiegłym roku Europa doświadczyła najgorszej suszy od 500 lat i przywołała lokalne przykłady „inteligentnych” systemów nawadniania i technologii związanych z energią słoneczną, które pomagają chronić uprawy, wytwarzać energię elektryczną i oszczędzać zużycie wody o 30%.
Portugalski minister rolnictwa Jose Manuel Fernandes zaapelował o zwiększenie funduszy unijnych w celu sfinansowania nowych technologii oszczędzania wody i stworzenia nowych środków, aby przyciągnąć młodszych ludzi do rewitalizacji rolnictwa.
Francuski minister rolnictwa Marc Fesneau zwrócił uwagę na najnowsze metody, pomagające tworzyć nowe uprawy, zdolne do rozwoju w trudniejszych warunkach klimatycznych, podczas gdy Fernandes powiedział, że badania genomiczne „całkowicie różnią się” od upraw modyfikowanych genetycznie, które w przeszłości wzbudzały kontrowersje.
Przedstawiciele MED9 wezwali również Unię Europejską do opracowania wspólnego podejścia do ochrony zasobów wodnych, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów regionalnych.
„Jako że kryzys klimatyczny będzie miał duży wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, przystosowanie się do zmian klimatycznych musi znaleźć się w centrum naszej wspólnej polityki”, powiedziała słoweńska minister rolnictwa Mateja Čalušić.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
Menelaos Hadjicostis | Tłumaczenie: Klaudia Lorent – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://apnews.com/article/climate-drought-water-conservation-d9d39953061011f58dfc87b9dc677ec7