2023-12-12 07:45:45 JPM redakcja1 K

Uszkodzenia mózgu po udarze można poprawić

Badanie przeprowadzone na myszach pokazuje, że po udarze mózgu można przywrócić utracone funkcje organizmu, takie jak czucie. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki te doprowadzą do opracowania nowych leków stosowanych w leczeniu ludzi.

Nikolett Emmert, Unsplash

Udar mózgu lub zakrzep krwi w mózgu znacznie zmniejsza przepływ krwi do komórek nerwowych, które następnie ulegają uszkodzeniu. Śmierć komórek wpływa na duże części rozległej sieci komórek nerwowych mózgu.

Może to prowadzić do paraliżu, utraty czucia, problemów z widzeniem i mową, a także bólu i depresji. U wielu pacjentów po udarze rozwijają się przewlekłe problemy. Na przykład około 60 procent z nich doświadcza utraty funkcji sensorycznych.

Obecnie leczenie przeciwzakrzepowe może być stosowane w ostrej fazie, ale nie ma zatwierdzonych leków poprawiających funkcjonowanie po udarze.

Badanie na myszach

W międzynarodowym badaniu prowadzonym przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Lund, myszom podawano substancje blokujące metabotropowy receptor glutaminianu, mGluR5, który reguluje komunikację w sieci komórek nerwowych mózgu.

Według naukowców wyniki są obiecujące.

"Po udarze komunikacja między komórkami nerwowymi jest zmieniona w dużych częściach mózgu, a my pokazujemy, że jest ona częściowo przywracana dzięki leczeniu" mówi Tadeusz Wieloch, profesor neurobiologii na Uniwersytecie w Lund.

Zmysł dotyku poprawiony u myszy

Badaniem objęto gryzonie z największą utratą funkcji. Leczenie rozpoczęto dwa dni po wystąpieniu udaru.

„Przejściowy efekt leczenia zaobserwowano już po 30 minutach, ale potrzeba kilku tygodni leczenia, aby efekt był trwały. Zauważyliśmy pewną poprawę funkcji nawet po rozpoczęciu leczenia 10 dni po udarze" mówi Tadeusz Wieloch.

W szczególności poprawiły się funkcje sensoryczne, chociaż rozmiar uszkodzenia tkanki nerwowej mózgu nie zmniejszył się. Ma to związek ze skomplikowaną siecią komórek nerwowych mózgu, zwaną konektomem - sposobem, w jaki różne obszary mózgu są ze sobą połączone i komunikują się ze sobą. Jest to podstawa różnych funkcji mózgu.

"Utrata funkcji po udarze następuje z powodu utraty komórek, ale także z powodu zmniejszonej aktywności w dużych częściach połączeń nieuszkodzonego mózgu. mGluR5 przyczynia się do zmniejszonej aktywności w połączeniach, której zapobiega bloker, przywracając w ten sposób utraconą funkcję mózgu" mówi Tadeusz Wieloch.

Rehabilitacja miała pozytywny wpływ

Wyniki wykazały również, że czucie uległo dalszej poprawie w grupie gryzoni dotkniętych udarem, którym - oprócz leczenia blokerem mGluR5 - pozwolono trenować funkcje mózgu, żyjąc w klatkach z na przykład, zabawkami, plastikowymi rurkami i kilkoma mysimi przyjaciółmi.

Naukowcy twierdzą, że w dłuższej perspektywie bloker w połączeniu z treningiem rehabilitacyjnym może stać się obiecującym nowym sposobem leczenia również dla ludzi. Potrzebne są jednak dalsze badania.

„Badanie zostało przeprowadzone na myszach i szczurach i oczywiście musi zostać powtórzone na ludziach. Jest to możliwe, ponieważ kilka blokerów mGluR5 jest już badanych na ludziach w leczeniu chorób mózgu innych niż udar, a zatem wykazano, że są one tolerowane przez ludzi" - mówi Tadeusz Wieloch.

Dział: Farmacja

Autor:
Lunds universitet/forskning.se | Tłumacz: Zofia Świercz

Żródło:
https://www.forskning.se/2023/12/08/skador-i-hjarnan-efter-stroke-kan-forbattras/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE