2023-09-28 17:29:48 JPM redakcja1 K

W jakim wieku jesteś najszczęśliwszy? Najnowsze badanie ujawnia nowe informacje

Opublikowane w czasopiśmie naukowym „Psychological Bulletin” wyniki opierają się na 443 próbkach z przeprowadzonych badań, w których łącznie wzięło udział 460 902 uczestników.

Źródło: Catherine Scott / Wikimedia Commons

Pojęcie szczęścia osobistego może wydawać się niemożliwe do zdefiniowania lub osiągnięcia, niemniej jednak jest to kwestia, która wywołała wiele dyskusji i badań na przestrzeni lat.

Młodzi ludzie w okresie dojrzewania lub przechodzący przez duże zmiany życiowe mogą patrzeć bezrefleksyjnie na starsze pokolenia, które twierdzą, że „młodzież marnuje swoje najlepsze lata życia”. 

Aby udzielić konkretnych odpowiedzi na pytanie, kiedy jesteśmy najszczęśliwsi w życiu, zespół naukowców z europejskich uniwersytetów przeprowadził kompleksowe badania oceniające, w jaki sposób samopoczucie zmienia się w ciągu całego życia.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Psychology Bulletin”, opiera się na 443 próbkach z badań obejmujących łącznie 460 902 uczestników.

Okazało się, że zadowolenie z życia spada między 9 a 16 rokiem życia, a następnie nieznacznie wzrasta aż do 70 roku życia. Po tym okresie zadowolenie z życia znów zmniejszało się aż do wieku 96 lat.

„Skupiliśmy się na kluczowych zmianach w trzech obszarach subiektywnego samopoczucia: zadowolenie z życia, pozytywne i negatywne stany emocjonalne” - wyjaśniła w komunikacie prasowym Susanne Bücker, docentka Niemieckiego Uniwersytetu Sportu w Kolonii, która pracowała nad badaniem.

Raport wykazał również, że pozytywne stany emocjonalne spadły między 9 a 94 rokiem życia. Z kolei negatywne stany emocjonalne ulegały lekkim wahaniom między 9. a 22. rokiem życia, a następnie spadały do 60. roku życia, po czym ponownie wzrastały.

Podsumowując, autorzy raportu odnotowali większą medianę zmian w pozytywnych i negatywnych stanach emocjonalnych niż w satysfakcji z życia.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Niemieckiego Uniwersytetu Sportowego w Kolonii, Uniwersytetu Ruhr w Bochum, Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji oraz Uniwersytetów w Bernie i Bazylei w Szwajcarii.

Dlaczego określony wiek wiąże się z wyższym poczuciem szczęścia?

Podsumowując uzyskane wyniki, Bücker zauważyła, że badanie wskazywało na pozytywny kierunek zmian w dłuższym okresie życia, szczególnie „jeśli uwzględnimy poziom satysfakcji życiowej oraz występowanie negatywnych emocji”.

Według autorki badań i jej zespołu, spadek zadowolenia z życia w wieku od 9 do 16 lat można przypisać znaczącym zmianom w ciele i życiu społecznym, które często są związane z okresem dojrzewania. Ich wnioski wskazują, że zadowolenie z życia wzrasta ponownie, gdy nastolatkowie zaczynają wkraczać w dorosłość.

W odniesieniu do spadku zadowolenia z życia po 70. urodzinach, Bücker przypisuje to zmianom życiowym związanym z podeszłym wiekiem.

„Może to być związane z faktem, że u osób w podeszłym wieku spada sprawność fizyczna, często pogarsza się stan zdrowia, a kontakty społeczne ulegają zmniejszeniu - nie jest to wyłącznie spowodowane utratą najbliższych” - zasugerowała.

Naukowcy przeprowadzili badanie w celu rozpatrzenia i promowania dobrego samopoczucia w różnych okresach życia.

Mają nadzieję, że ich badania pomogą w opracowaniu programów interwencyjnych dostosowanych do zwiększania zadowolenia z życia i szczęścia, szczególnie w przypadku osób starszych.

Dział: Człowiek

Autor:
Aisling Ní Chúláin | Tłumaczenie: Patryk Wasyliszyn

Źródło:
https://www.euronews.com/next/2023/09/22/at-what-age-are-you-likely-to-be-happiest-a-new-study-sheds-some-light

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE