2023-12-14 12:56:41 JPM redakcja1 K

W mózgu zaszły zmiany, kiedy osoby uzależnione od alkoholu przestały pić

W przeciągu tygodni i miesięcy badacze zaobserwowali, że kora mózgowa uległa pogrubieniu.

Amerykańscy badacze wykonali zdjęcia mózgów osób uzależnionych od alkoholu po zaprzestaniu picia i stwierdzili pozytywne zmiany. Zdjęcie Peter Porrini/NTB/Shutterstock

Badania wykazały wcześniej, że picie dużych ilości alkoholu wpływa na formowanie się cieńszej kory mózgowej. W nowym badaniu, amerykańscy badacze wykonali zdjęcia mózgów osób o problemach z alkoholem zaraz po tym, jak przestały pić. Okazało się, że przerzedzenie kory mózgowej można naprawić. W ciągu tygodni i miesięcy naukowcy zaobserwowali, że kora mózgowa stawała się grubsza.

Interesujące

Kora mózgowa jest zewnętrzną warstwą naszego mózgu. „Ma grubość około trzech do pięciu milimetrów”, mówi Christian Krog Tamnes, który jest profesorem i neurobiologiem wydziału psychologii Uniwersytetu w Oslo. Jednak nie wziął on udziału w nowym badaniu. 

W korze mózgowej znajduje się ciało komórkowe dla wielu naszych komórek mózgowych. Ciało komórki jest jej „głową”, ponadto uczestniczy w procesach umożliwiających komunikację z innymi komórkami. „Przeprowadzono badania na dużą skalę, które wykazały, że osoby uzależnione od alkoholu mają średnio nieco cieńszą korę mózgową”, mówi Tamnes. „Co ciekawe, naukowcy stojący za nowym badaniem odkryli, że kora mózgowa z czasem, jest w stanie znów odzyskać grubość”, mówi Tamnes. Interesujące, zwłaszcza, że ​​wiemy, że kora mózgowa zwykle z wiekiem staje się cieńsza. Tutaj badacze wskazują na odwrotny efekt.

Wzrost w wielu obszarach mózgu

Naukowcy wykonali zdjęcia mózgów osobom uzależnionym od alkoholu natychmiast po rzuceniu przez nich picia, a następnie miesiąc i siedem miesięcy później. 68 uczestnikom wykonano pierwsze zdjęcia mózgu, gdzie spośród nich u 40 przeprowadzono ostatnie badanie po siedmiu miesiącach abstynencji. Naukowcy porównali także wyniki z grupą, która nie miała problemów z alkoholem. Badacze sprawdzili grubość kory mózgowej w 34 obszarach mózgu, gdzie po siedmiu miesiącach kora mózgowa w wielu z nich u wcześniej uzależnionych od alkoholu uległa pogrubieniu. Natomiast wzrost grubości nastąpił najszybciej w ciągu pierwszego miesiąca. 

Porównanie grup

„Po siedmiu miesiącach kora mózgowa byłych uzależnionych od alkoholu była statystycznie podobna do kory mózgowej grupy kontrolnej”, piszą badacze w podsumowaniu. Tamnes jest bardziej sceptyczny wobec tego ustalenia. Mówi, że niekoniecznie chodzi o podobieństwo, ale o to, że badacze nie stwierdzili różnicy między grupami. Może to wynikać także z faktu, że badane grupy były zbyt wąskie. „To raczej brak znalezionych różnic”. Tamnes zwraca również uwagę, że ogólną słabością badania jest stosunkowo niewielka liczba uczestników.

Dlaczego więc kora mózgowa pogrubiła się?

„Grubość kory mózgowej zależy od wielu czynników”, mówi Tamnes. Liczba i wielkość komórek mózgowych, liczba punktów styku między komórkami oraz ilość osłonki mielinowej, pomagają określić grubość kory mózgowej. Osłonka mielinowa to substancja tłuszczowa otaczająca włókna nerwowe, która umożliwia szybsze i dokładniejsze przesyłanie sygnałów. „Są też inne czynniki, które wpływają na grubość kory mózgowej takie jak: odżywianie, nawodnienie i jakość snu”, mówi Tamnes. Nie jest do końca jasne, co spowodowało pogrubienie kory mózgowej u uczestników. „Ograniczeniem tego badania jest to, że nie możemy stwierdzić, czy wzrost grubości wynika z faktu, że pacjenci przestali pić sami z siebie”, kontynuuje. Tamnes wskazuje, że wiodący wpływ mogłyby mieć inne zmiany w ich życiu, takie jak nawyki żywieniowe, sen i aktywność fizyczna.

Umysły wytężone?

Grubsza kora mózgowa jest odpowiedzialna między innymi za łatwiejsze zapamiętywanie, uczenie się, rozwiązywanie problemów, komunikowanie się, podejmowanie decyzji i nie tylko. Naukowcy odpowiedzialni za nowe badanie nie sprawdzali, czy zwiększona grubość kory mózgowej w tym wypadku, niesie ze sobą jakiekolwiek pozytywne wpływy na, któryś z tych czynników. „ To byłoby interesujące, gdyby podążyli tą drogą i ją zbadali”, mówi Tamnes.

Wiele rzeczy odgrywa znaczenie

Wyniki nowego badania niekoniecznie oznaczają, że u osób regularnie pijących kora mózgowa stanie się grubsza, jeśli przestaną pić. Tak w rozmowie dla Vice wyraził się jeden z naukowców odpowiedzialnych za badanie, Timothy Durazzo, profesor w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda. „Uczestnicy badania wypijali średnio 13 jednostek dziennie w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed wzięciem udziału w badaniu. Jest mało prawdopodobne, aby umiarkowane picie spowodowało uszkodzenie struktury mózgu i funkcji poznawczych”, mówi Durazzo. Przerzedzenie kory mózgowej nie następuje tylko z powodu alkoholu. Wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i palenie mogą niezależnie przyczyniać się do uszkodzeń mózgu lub je pogłębiać oraz upośledzić funkcje poznawcze, tak samo jak nadużywanie alkoholu. Przyczyną może być także zła dieta, niedobór snu, czy brak ruchu”, mówi Durazzo.

„Skuteczne leczenie takich współistniejących schorzeń oraz lepsze odżywianie, dobry sen i ćwiczenia mogą poprawić krótko- i długoterminową regenerację układu biologicznego mózgu i innych układów narządów podczas abstynencji”.

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE