2023-12-28 09:21:32 JPM redakcja1 K

W parku gadów na Florydzie właśnie urodził się „niezwykle rzadki” biały aligator - możesz pomóc nadać mu imię

Mały aligator urodził się z leucyzmem - chorobą podobną do albinizmu, która powoduje utratę pigmentacji.

Zdjęcie: Gatorland

W parku dzikiej przyrody Gatorland na Florydzie właśnie urodził się niezwykle rzadki biały aligator – i jest jednym z zaledwie ośmiu znanych okazów tego gatunku. Aligator, który nie został jeszcze nazwany, jest standardowym aligatorem amerykańskim, ale urodził się z chorobą zwaną leucyzmem, która powoduje brak pigmentacji. 

„Och, mamy w Gatorland ekscytujące wieści”, powiedział Mark McHugh, prezes i dyrektor generalny Gatorland, według CBS News. „Po raz pierwszy od odkrycia gniazda aligatorów leucystycznych na bagnach Luizjany 36 lat temu mamy do czynienia z pierwszym zarejestrowanym narodzinami solidnego białego aligatora z tych oryginalnych aligatorów”.

W 1987 roku na bagnach w Luizjanie odnaleziono grupę aligatorów leucystycznych. Trzy z tych aligatorów mieszkają obecnie w Gatorland w Orlando, a nowo narodzony aligator jest potomkiem jednego z nich. „To coś więcej niż rzadkość”, powiedział McHugh. „To absolutnie niezwykłe!”

Nie da się określić rzeczywistej liczby aligatorów leucystycznych na wolności, ale młody aligator jest dopiero ósmym udokumentowanym okazem na świecie i pierwszym urodzonym w niewoli. Choć podobny do albinizmu, który jest chorobą genetyczną powodującą brak pigmentacji, leucyzm jest częściową utratą pigmentacji, często skutkującą plamami na zabarwieniu. 

Według Smithsonian Magazine zwierzęta chore na leucyzm mają zazwyczaj oczy o normalnym kolorze, natomiast zwierzęta z albinizmem często mają oczy czerwone lub różowe. Schorzenie to powoduje również ekstremalną wrażliwość na słońce. „Aligatory leucystyczne to najrzadsza odmiana genetyczna aligatora amerykańskiego”, czytamy w komunikacie prasowym wydawnictwa Gatorland. „Leucyzm u aligatorów powoduje białe zabarwienie, ale często mają one na skórze łaty lub plamy o normalnym zabarwieniu. Bez ciemniejszej pigmentacji skóry nie mogą przebywać na bezpośrednim świetle słonecznym przez dłuższy czas, ponieważ łatwo ulegają poparzeniom słonecznym. Aligatorom leucystycznym brakuje również ochronnego zielonego kamuflażu amerykańskiego aligatora, co czyni je łatwym łupem na wolności. 

Leucystyczny mały aligator urodzony w Gatorland waży zaledwie 3,4 uncji (około 100 g), ma 50 cali długości (127 cm) i jasnoniebieskie oczy. Urodziła się wraz z bratem bliźniakiem, który nie jest leucystą i ma normalną kolorystykę. Obydwoje dzieci otrzymało od weterynarza parku zaświadczenia o stanie zdrowia. „To niezwykle wyjątkowe zwierzęta w świecie gadów i bardzo dbamy o ich bezpieczeństwo”, powiedział McHugh. „Planujemy wystawić je na początku przyszłego roku, aby goście mogli je zobaczyć, dowiedzieć się o nich i zakochać się w nich tak jak my”.

Park prosi opinię publiczną o pomoc w nadaniu imion dwóm nowym młodym aligatorom. Według „USA Today” zgłoszono już kilka zabawnych imion, na przykład Pearl and Emerald, Barbie i Ken, Elsa i Olaf oraz Grits i Gumbo. Park już wcześniej zwrócił się do opinii publicznej o pomoc w nadaniu imienia innemu aligatorowi, któremu brakowało górnej szczęki. Wyborcy ostatecznie zdecydowali się na nazwę „Jawlene” (ukłon w stronę piosenki Dolly Parton).

Dział: Ciekawostki

Autor:
Hannah Reilly Holtz | Tłumaczenie: Klaudia Karaszewska

Żródło:
https://allthatsinteresting.com/baby-leucistic-alligator

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.